Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

قانونگذاران اروپا برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی خواستار «رنسانس هسته‌ای» شدند

Ted Shaffrey
Ted Shaffrey Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگرچه کمیسیون اروپا می‌گوید با کمک کردن دولت‌ها به پروژه‌های ساخت نیروگاههای هسته‌ای جدید مخالف نیست، اما بر این موضوع تاکید دارد که ساخت این نیروگاهها بسیار گران هستند.

آگهی

ائتلافی از نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا می‌گویند برای رسیدن به اهداف مبارزه با تغییرات آب و هوایی تا سال ۲۰۵۰ میلادی، تنها تمرکز بر انرژی‌های تجدیدپذیر کافی نیست و اتحادیه اروپا برای عملی کردن این هدف، نیازمند یک «رنسانس هسته‌ای» است.

نمایندگان عضو این ائتلاف به تحقیقاتی اشاره دارند که در موضوع سیاست آب و هوایی اتحادیه اروپا انجام و گزارش آن روز جمعه ۵ فوریه منتشر شد.

این تحقیقات که به سفارش دو گروه پارلمانیِ «تجدید اروپا» و «محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان اروپا» انجام شده، به شرح زیرساختهای لازم برای استفاده گسترده‌تر از انرژی باد و خورشید در مقایسه با انرژی هسته‌ای پرداخته و بطور ویژه به هزینه‌های انجام شده در این زمینه در دو کشور هلند و جمهوری چک اشاره کرده است.

پژوهشگران این تحقیق درنهایت به این نتیجه رسیده‌اند که در حال حاضر انرژی هسته‌ای، ارزان‌تر از انرژی‌های باد و خورشید است و اینکه با تکیه صرف به انرژی‌های تجدید پذیر نمی‌توان به نیاز برق در تمام کشورهای عضو پاسخ داد.

بر این اساس نمایندگان پارلمان اروپا خواستار آن شدند تا این اتحادیه در چهارچوب برنامۀ جدید، اقدام به ایجا یک «رنسانس هسته‌ای» کرده و به توسعه انرژی هسته‌ای به اندازه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر بها دهد.

اگرچه کمیسیون اروپا می‌گوید با کمک کردن دولت‌ها به پروژه‌های ساخت نیروگاههای هسته‌ای جدید مخالف نیست، اما بر این موضوع تاکید دارد که ساخت این نیروگاهها بسیار گران هستند.

فرانس تیمرمن، معاون کمیسیون اروپا در این باره می‌گوید: «اگر خود را متعهد به ساخت نیروگاه هسته‌ای جدیدی می‌کنید، قبل از هرچیز از سرمایه‌گذاری بسیار عظیم و گسترده‌ای که برای آن نیاز است آگاه باشید و در جریان هزینه سنگینی که این نیروگاهها در سراسر دوران فعالیتشان دارند قرار بگیرید. این را بدانید که در صورت آغاز چنین پروژه‌ای، برای مدتی بسیار بسیار طولانی درگیر آن خواهید بود.»

اتحادیه اروپا قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ میلادی به اولین اقتصاد جهان با شرایط اقلیمی خنثی تبدیل شود؛ یعنی وضعیتی که بین میزان گازهای گلخانه‌ای منتشر شده در جو و میزان گازهای آلاینده حذف شده از جو، تعادل ایجاد می‌شود.

اتحادیه اروپا به دنبال آن است که با اجرای سیاستهای محیط زیستی جدید و با هدف محدود کردن دمای کره زمین به زیر ۱.۵ درجه سانتی گراد، تا آن سال انتشار کربن را به صفر برساند.

عملی کردن این هدف مستلزم توسعه انرژی‌های تجدید پذیر است و در این بخش، اتحادیه اروپا تصمیم گیری درباره ترکیب انرژی‌های مورد استفاده در هر کشور را به خود کشورها واگذار کرده و به آنها وعده کمک داده است.

با این وجود، هیچ حمایتی در سطح این اتحادیه در موضوع ساخت نیروگاههای هسته‌ای جدید به عنوان یک انرژی «کم کربن» تعیین نشده است که دلیل آن، مقاومت شدید برخی از کشورها مانند اتریش در قبال برنامه توسعه نیروگاههای هسته‌ای است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین و آمریکا برای همکاری در مبارزه با تغییرات آب و هوایی توافق کردند

آلمان تا پیش از پایان سال ۲۰۲۲ تمام نیروگاه‌های هسته‌ای خود را تعطیل می‌کند

چهار نهاد اصلی قدرت در اتحادیه اروپا کدامند؟؛ قانونگذاری مشترک برای ۲۷ کشور چگونه اجرایی می‌شود؟