وزیر کشور سابق ایتالیا به دلیل عدم پذیرش کشتی حامل پناهجویان محاکمه می‌شود

Roberto Monaldo/LaPresse
Roberto Monaldo/LaPresse Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مخالفت سالوینی با پهلوگیری این کشتی در یکی از بنادر ایتالیا باعث سرگردانی سرنشینان آن به مدت ۱۹ روز در آب‌های مدیترانه شد و حتی برخی از مهاجران از سر ناامیدی خود را به دریا انداختند.

آگهی

ماتئو سالوینی، وزیر کشور پیشین ایتالیا و رهبر حزب راست افراطی «لیگا» به اتهام آدم‌ربایی و سوء استفاده از قدرت در قبال کشتی نجات آغوش باز «Open Arms» محاکمه خواهد شد.

این تصمیم توسط قاضی شهر پالرمو در سیسیل و پس از برگزاری یک جلسه دو ساعته برای شنیدن سخنان سالوینی گرفته شد؛ به این ترتیب او باید در ۱۵ سپتامبر به دلیل مخالفت با پهلو گیری این کشتی نجات اسپانیایی با ۱۴۷ سرنشین مهاجر محاکمه شود.

این حادثه در سال ۲۰۱۹ میلادی روی داده است و در آن زمان، مخالفت سالوینی با پهلوگیری این کشتی در یکی از بنادر ایتالیا باعث سرگردانی سرنشینان آن به مدت ۱۹ روز در آب‌های مدیترانه شد و حتی برخی از مهاجران از سر ناامیدی خود را به دریا انداختند.

وزیر کشور پیشین ایتالیا قویا این اتهامات را رد می کند. او در یک پیام توییتری از تصمیم خود در قبال این کشتی دفاع کرد و نوشت: «دفاع از میهن یک وظیفه مقدس شهروندی است. به همین دلیل است که اتهام آدم ربایی پذیرفتنی نیست و ایده مسخره‌ای است. یادآوری می‌کنم که ما در مورد یک کشتی اسپانیایی صحبت می‌کنیم که مهاجران را در آبهای لیبی و مالت جمع کرده و دو بندر اسپانیا نیز از پذیرش او خودداری کرده بودند و یک کشتی نظامی نیز به او کمک می‌کرده است.»

اما پیش از ۱۵ سپتامبر نیز نتیجه محاکمه سالوینی در پرونده دیگری باید مشخص شود و این بار دادگاه شهر کاتان ایتالیا باید درباره اتهام مشابهی تصمیم گیری کند.

موضوع این پرونده نیز درباره رها کردن بیش از ۱۰۰ مهاجر نجات یافته توسط کشتی نجات «گرگورتی» در دریا است که بار دیگر در تابستان ۲۰۱۹ میلادی روی داده و قرار است دادگاه رای خود را درباره آن در ۱۴ ماه مه اعلام کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغازمحاکمه سالوینی به اتهام جلوگیری از پهلوگیری کشتی پناهجویان درایتالیا

سنای ایتالیا پرونده ماتئو سالوینی را به اتهام «ربودن مهاجران» به دادگاه فرستاد

جنجال در ایتالیا بر سر تعطیلی یک مدرسه برای عید فطر