گاف سیاسی در ترکیه؛ خانم فن در لاین در جریان دیدار با اردوغان بدون صندلی ماند

euronews
euronews Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این صحنه ۱۸ روز پس از خروج ترکیه از پیمان منع خشونت علیه زنان مشهور به «کنوانسیون استانبول» روی داد و از نظر بسیاری، بار دیگر نگاه نابرابر مقامات ترکیه به زنان و حقوق آنها در جامعه را یادآوری کرد.

آگهی

نگذاشتن صندلی برای اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در کنار شارل میشل در جریان نشست رهبران عالیرتبه اتحادیه اروپا با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شگفتی بسیاری را برانگیخت.

ویدئویی که از لحظات آغازین این نشست منتشر شده، خانم فن در لاین، اولین زنی که به ریاست کمیسیون اروپا رسیده را نشان می‌دهد که مجبور شده روی کاناپۀ ویژۀ همراهان بنشیند. آنهم در حالی که شارل میشل، رئیس شورای اروپا و همسفر او در این ماموریت، با فاصله‌ای دورتر از او در کنار رجب طیب اردوغان بر صندلی ویژه مقامات اول این دیدار تکیه زده بودند.

واکنش‌ها به این صحنه تا جایی بود که این حادثه «Sofagate» نام گرفت.

شگفتی ببینندگان این صحنه از آن رو بود که شارل میشل در سطح اتحادیه اروپا جایگاهی معادل خانم فن در لاین دارد و هر دوی آنها از سوی اتحادیه اروپا ماموریت داشتند با اردوغان گفتگو کنند؛ اما شارل میشل نیز نه تنها صندلی خود را به خانم فن در لاین پیشنهاد نداد، بلکه آسوده در کنار اردوغان نشست.

دو مقام عالی اتحادیه اروپا ماموریت داشتند تا در جریان سفر روز سه‌شنبه خود به آنکارا، طرح پیشنهادی این اتحادیه در موضوع شرایط از سرگیری تدریجی روابط اقتصادی با ترکیه و چگونگی حمایت از پناهندگانی که در این کشور مستقر شده‌اند را به اردوغان ارائه دهند.

این صحنه ۱۸ روز پس از خروج رسمی ترکیه از پیمان منع خشونت علیه زنان مشهور به «کنوانسیون استانبول» روی داد و از نظر بسیاری، بار دیگر نگاه نابرابر مقامات ترکیه به زنان و حقوق آنها در جامعه را یادآوری کرد.

واکنش کمیسیون اروپا

اریک مامر، سخنگوی کمیسیون اروپا در واکنش به آنچه در آنکارا روی داد، اعلام کرد که خانم فن در لاین نیز از نادیده گرفته شدن پروتکل‌ها تعجب کرده اما ترجیح داده است که بر «اصل» جلسه تمرکز کند و به انجام ماموریتش اولویت دهد.

او گفت که خانم فن در لاین از فرصت این سفر استفاده کرده و با اردوغان درباره حقوق زنان و کنوانسیون استانبول نیز گفتگو کرده بود.

اریک مامر افزود که خانم فن در لاین از کارمندانش خواسته تا دلیل وقوع چنین اتفاقی را پیگیری کنند و اطمینان یابند که اتفاق مشابهی در آینده تکرار نخواهد شد.

او گفت که کمیسیون اروپا تاکنون در قبال این حادثه، هیچ پیام عذرخواهی از سوی تیم شارل میشل یا اردوغان دریافت نکرده است.

گفته می‌شود که در کنار تیم دولت ترکیه به عنوان میزبان، هیأت همراه شارل میشل همچنین کارکنان دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در آنکارا نیز در برنامه آماده سازی این نشست مشارکت داشتند.

خانم فن در لاین به دلیل شیوع ویروس کرونا ترجیح داده بود که شخصا تیمی را به عنوان هیأت همراه، با خود به ترکیه نبرد.

واکنش ترکیه

ترکیه روز پنج‌شنبه «اتهامات ناعادلانه‌ای» را که در پی این حادثه طرح شده محکوم و اعلام کرد که شیوۀ چینش صندلی‌ها از سوی تیم طرف اروپایی پیشنهاد شده بود.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در یک کنفرانس خبری گفت: «برای این نشست به درخواست‌های طرف اروپایی احترام گذاشته شد؛ به این معنی که ترتیب نشستن‌ها متناسب با درخواست آنها برنامه‌ریزی شد. تیم ما برای اجرای پروتکل‌ها، قبل از این دیدار با تیم طرف اروپایی دیدار داشت و به درخواستهای آنها احترام گذاشت. بنابراین اتهامات وارد شده علیه ترکیه ناعادلانه است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنجال صندلی فن در لاین؛ نخست‌وزیر ایتالیا اردوغان را «دیکتاتور» خواند

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد