Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دو نگرانی عمده بلینکن در دیدار با چاووش‌اوغلو: سامانه اس -۴۰۰ و خروج از کنوانسیون استانبول

U.S. Secretary of State Antony Blinken, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu
U.S. Secretary of State Antony Blinken, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این دیدار، آنتونی بلینکن بر اهمیت حفظ و حمایت از نهادهای دموکراتیک در ترکیه و احترام به حقوق بشر تأکید کرد و نگرانی واشنگتن از تصمیم ترکیه برای خروج از کنوانسیون استانبول را که با هدف مبارزه با خشونت علیه زنان و خشونت خانگی تهیه شده است، اعلام داشت.

آگهی

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۴ مارس در حاشیۀ نشست دو روزۀ وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل، با مولود چاووش‌اوغلو، همتای ترک خود دیدار کرد.

این اولین دیدار حضوری مقامات ارشد دو کشور از زمان آغاز ریاست جمهوری جو بایدن در آمریکا بود.

آقای بلینکن از آنکارا خواست تا سیستم دفاع موشکی اس -۴۰۰ روسیه را حفظ نکند. واشنگن مدتهاست که از ترکیه به دلیل خرید این سیستم پیشرفته دفاع هوایی از رقیب بلوک غرب یعنی روسیه انتقاد می‌کند و تاکید دارد که ترکیه به عنوان عضوی از پیمان نظامی ناتو، با این کار امنیت همه کشورهای عضو را به خطر انداخته است.

این دو دیپلمات بلندپایه همچنین دربارۀ اهمیت همکاری‌های طولانی مدت امنیتی بین ایالات متحده و ترکیه همچنین منافع مشترک دو کشور در سوریه و افغانستان گفتگو کردند. درگیری‌های لیبی یکی دیگر از موضوعات مورد بحث میان آنها بود.

خروج از کنوانسیون استانبول؛ ابراز نگرانی از تصمیم آنکارا

اختلافات ترکیه و یونان، دو متحد ناتو بر سر اکتشافات انرژی در مدیترانه شرقی و موضوعات حقوق بشری از دیگر محورهای گفتگوی دو طرف در این دیدار بود.

بر اساس بیانیۀ وزارت خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن در این دیدار بر اهمیت حفظ و حمایت از نهادهای دموکراتیک در ترکیه و احترام به حقوق بشر تأکید کرد و نگرانی واشنگتن از تصمیم ترکیه برای خروج از کنوانسیون استانبول را که با هدف مبارزه با خشونت علیه زنان و خشونت خانگی تهیه شده است، اعلام داشت.

خروج آنکارا از کنوانسیون استانبول، انتقادات گسترده‌ای را هم در داخل این کشور و هم در سطح بین‌الملل در پی داشت. مخالفان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، تصمیم او برای ترک این پیمان را یکی از آخرین پیروزی‌های هم حزبی‌های محافظه‌کار و اسلامگرای او توصیف کرده‌اند.

دو روز پیش از این نیز جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده اقدام ترکیه در خروج از این کنوانسیون را «بسیار ناامیدکننده» خوانده بود.

«کنوانسیون شورای اروپا برای جلوگیری از وقوع خشونت علیه زنان و خشونت خانگی و مبارزه با آن» یا بطور مختصر «کنوانسیون استانبول» اولین بار در ۱۱ مه سال ۲۰۱۱ میلادی در جریان نشست شورای اروپا در شهر استانبول ترکیه به امضای کشورها رسید و ترکیه نخستین کشوری بود که این کنوانسیون را تصویب کرد.

دولت جو بایدن همچنان در حال بازنگری در سیاستهای کلی خود در قبال ترکیه است، با این وجود واشنگتن همچنان آنکارا را یک متحد کلیدی برای خود در منطقه می‌داند.

بر همین اساس، آنتونی بلینکن روز سه‌شنبه در جریان نشست ناتو نیز اعلام داشت: «این موضوع که ما با ترکیه اختلاف داریم، دیگر راز نیست. با این وجود این راز هم بر کسی پوشیده نیست که ترکیه یک متحد دیرین و با ارزش برای ماست و من یکی از افرادی هستم که معتقدم به نفع هر دو کشور است که همچنان در ناتو باقی بمانیم.»

پس از این دیدار مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز این گفتگوهای دوجانبه را «سازنده» توصیف کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کنوانسیون استانبول؛ لهستان یک قدم به ترک پیمان منع خشونت خانگی نزدیک می‌شود

۸ نکته درباره زندگی و فعالیت‌های آنتونی بلینکن، گزینه بایدن برای وزارت خارجه آمریکا

بازی دوطرفه ترکیه در جنگ روسیه و اوکراین؛ پوتین برنمی‌تابد، اوربان می‌گوید اردوغان میانجی موفقی است