Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بزرگترین عملیات ائتلاف بین‌المللی در عراق؛ حمله به بیش از ۱۰۰ مخفیگاه داعش

Two U.S. Navy F-14 and a EA6-B prowler fly over northern Iraq
Two U.S. Navy F-14 and a EA6-B prowler fly over northern Iraq Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا به همراه جنگنده‌های دیگر کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، ماه گذشته در جریان یک عملیات ۱۰ روزه، به بیش از ۱۰۰ مخفی‌گاه متعلق به نیروهای داعش در خاک عراق حمله کردند.

آگهی

نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا به همراه جنگنده‌های دیگر کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، ماه گذشته در جریان یک عملیات ۱۰ روزه، به بیش از ۱۰۰ مخفی‌گاه متعلق به نیروهای داعش در خاک عراق حمله کردند.

این عملیات که بزرگترین حملۀ هوایی نیروهای ائتلاف طی دو سال اخیر محسوب می‌شد، در ۲۲ مارس (۲ فروردین) پایان یافت.

بنا بر گزارش وزارت دفاع بریتانیا، این حملات عمدتا در مناطق شمالی عراق و با هدف پشتیبانی از عملیات زمینی نیروهای امنیتی این کشور انجام شده است و همزمان با این حملات، نیروهای امنیتی عراق مشغول پاکسازی مناطق کوهستانی مخمور در جنوب‌غرب اربیل بودند.

نیروهای عضو ائتلاف بین‌المللی طی هفت سال گذشته با هزاران سیزه جوی داعش در عراق و سوریه در نبرد بودند و هنوز هم روشن نیست که این جنگ طولانی چه زمانی به پایانی قطعی و همیشگی خواهد رسید.

تعداد دقیق تلفات نیروهای داعش در جریان این حمله بزرگ هوایی هنوز مشخص نیست و انتظار می‌رود پس از پاکسازی این مخفی‌گاهها توسط نیروهای زمینی عراق، اطلاعات دقیق‌تری منتشر شود.

پناهگاه‌های کوهستانی داعش

جنگنده‌های داعش در منطقه‌ای دورافتاده در کوههای مخمور عراق، که بخش‌های جنوبی آن در کنترل دولت عراق و بخش‌های شمالی در کنترل اقلیم کردستان عراق است، پنهان شده بودند.

مخفی‌گاههای آنها در این کوهها، مجموعه‌ای از غارهای آهکی هستند که به گفته منابع دفاعی بریتانیا دست‌کم سه مایل از سایتهای غیرنظامی فاصله دارند.

حملات ۱۰ روزه به این غارها پس از چند ماه برنامه ریزی انجام شد؛ زیرا نیروهای ائتلاف در تلاش بودند تا ابتدا مخفیگاه‌ها را پیدا و سپس آنها را دقیقا مکان یابی کنند.

به گفتۀ سیمون استراسدین، فرمانده یگان هوایی بریتانیا «این کار به زمان زیادی برای جمع آوری اطلاعات و شناسایی دقیق موقعیت آنها نیاز داشت. همچنین باید اطمینان حاصل می‌شد که هیچ غیرنظامی در خطر نیست».

در جریان این عملیات، نیروی هوایی بریتانیا از جنگنده‌های «تایفون» و موشکهای کروز هوا پایۀ «سایه توفان» (Storm Shadow) استفاده کردند.

بنا بر گزارش وزارت دفاع بریتانیا، اگرچه داعش از نظر سرزمینی شکست خورده است اما تخمین زده می‌شود که حدود ۱۰ هزار تروریست عضو این گروه همچنان در عراق و سوریه حضور داشته باشند.

نیروهای هوایی بریتانیا به تازگی و برای اولین بار پس از دو سال، حملات خود در سوریه را نیز از سر گرفتند و گروهی از شبه نظامیان عضو داعش را هدف قرار دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل با درخواست عراق برای نظارت بر انتخابات پارلمانی موافقت کرد

دیدار وزیر دفاع آمریکا با مسعود بارزانی در اربیل

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»