نشست ائتلاف جهانی علیه داعش بدون حضور ایران؛ تاکید بر ادامه مبارزه در عراق، سوریه و آفریقا

نشست ائتلاف جهانی علیه داعش
نشست ائتلاف جهانی علیه داعش Copyright The Global Coalition
Copyright The Global Coalition
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای خارجه اعضای ائتلاف جهانی علیه داعش که ایران در آن عضویت ندارد، در پایان نشستی مجازی بر عزم مشترک خود برای ادامه مبارزه با داعش به ویژه در عراق، سوریه و آفریقا و ایجاد شرایط لازم برای شکست دائمی این گروه تروریستی تاکید کردند.

آگهی

وزرای خارجه اعضای ائتلاف جهانی علیه داعش که ایران در آن عضویت ندارد، در پایان نشستی مجازی بر عزم مشترک خود برای ادامه مبارزه با داعش به ویژه در عراق، سوریه و آفریقا و ایجاد شرایط لازم برای شکست دائمی این گروه تروریستی تاکید کردند.

در جریان این نشست که به دعوت سوفی ویلمس و آنتونی بلینکن، وزاری خارجه بلژیک و آمریکا برگزار شد، شرکت کنندگان با اشاره بر لزوم جلوگیری از اعمال خشونت علیه غیرنظامیان و نقض شدید حقوق کودکان و زنان توسط گروه داعش، متعهد شدند تا با جلوگیری از بازسازی تشکیلاتی گروه داعش مانع از حاکمیت دوباره آنها بر سرزمینی در جهان شوند. 

وزرای خارجه کشورهای عضو یادآور شدند که با وجود آزادسازی مناطقی که سکونتگاه حدود ۸ میلیون نفر عراقی و سوری از تسلط داعش، تهدید این گروه تروریستی همچنان ادامه دارد. 

هفتاد و نه کشور جهان به اضافه اتحادیه اروپا، پلیس اینترپل، مجمع کشورهای صحرای بزرگ آفریقا و اتحادیه عرب در این ائتلاف جهانی عضو هستند.

اعضای ائتلاف جهانی علیه داعش با غیرقابل قبول خواندن حملات داعش علیه نیروهای ائتلاف و عراقی در اربیل، بغداد و الاسد از تصمیم نشست وزرای دفاع ناتو در ۱۸ فوریه مبنی بر گسترش تدریجی ماموریت مشاوره و آموزش ناتو در عراق استقبال کردند. آنها همچنین تاکید کردند که ائتلاف در حمایت از یک توافق سیاسی پایدار مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت در کنار مردم سوریه است.

وزرای خارجه اعضای ائتلاف جهانی علیه داعش با ابراز نگرانی از تهدید جدی و رو به رشد داعش و گروه‌های وابسته به آن در سراسر آفریقای غربی، تهدید در حال ظهور در سایر مناطق این قاره به ویژه در آفریقای شرقی را عاملی مهم برای تقویت همکاری اعضای این ائتلاف در مبارزه پیگیر با این گروه تروریستی دانستند.

آنها همچننین متعهد شدند تا ضمن تضمین دادرسی عادلانه تروریست‌های متهم بر پایه قوانین بین‌المللی، رویکردی جامع را برای رفع نگرانی‌ها در مورد  وضعیت اعضای بازداشت شده داعش و خانواده‌های آنها در شمال شرقی سوریه اتخاذ کنند. 

سپاه قدس ایران که در نبرد با داعش در سوریه و عراق مشارکت داشته و دارد، حدود سه سال و نیم پیش «پایان پروژه خونبار دولت اسلامی داعش» را اعلام کرد. از آن زمان تا کنون نبرد ائتلاف جهانی علیه داعش که ایران در آن عضویت ندارد، با تهدید‌های این گروه تروریستی همچنان ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه درگیری‌ها میان نیروهای کرد و نیروهای دولتی در قامشلی سوریه

پلیس بلژیک یک پناهنده عراقی و چند چچنی را به اتهام دست داشتن در حملات تروریستی دستگیر کرد

از سرگیری حملات شبه‌نظامیان عراق به نیروهای ائتلاف آمریکایی؛ پنج راکت به سوریه شلیک شد