روسپی‌ها در برزیل برای دریافت واکسن کرونا اعتصاب کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
coronavirus crisis
coronavirus crisis   -   کپی رایت  AP Photo

روسپی‌های شهر بلو هوریزونته، سومین شهر بزرگ برزیل به مدت یک هفته اعتصاب کرده‌اند و خواستار قرار گرفتن در فهرست گروهای در الویت برای دریافت واکسن کرونا هستند.

آنها می‌گویند هزاران کارگر جنسی در این شهر به دلیل شیوع کرونا و بسته شدن هتل‌ها (که به آنها برای فروش خدماتشان اتاق اجاره می‌دادند)، به مشتریان خیابانی روی آورده‌اند و اکنون با انوع مختلفی از مردم سرو کار دارند و در معرض خطر هستند.

سیدا ویه‌یرا، رئیس انجمن روسپی‌ها در ایالت میناس گرایس می‌گوید: «ما هم در خط مقدم هستیم، ما هم اقتصاد را به حرکت در می‌آوریم و در خطر هستیم. ما باید واکسینه بشویم.»

او و دیگر زنان روسپی روز دوشنبه نیز در یکی از خیابان‌های شهر که پر از هتل‌های تعطیل شده بود و زمانی یکی از مکان‌های پررونق فعالیتشان محسوب می‌شد، دست به اعتراض زدند. آنها پلاکاردهایی به همراه داشتند که رویشان نوشته شده بود: «کارگر جنسی هم نیروی کار حرفه‌ای است.»

دولت برزیل برای اولین مرحله واکسیناسیون عمومی قصد دارد کارکنان بخش‌های بهداشت، معلمان، افراد مسن، بومیان برزیل و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای را واکسینه کند.

دولت امیدوار است که بتواند گروه‌های در اولویت را که حدود ۷۷ میلیون نفر از جمعیت ۲۱۱ میلیونی این کشور هستند، تا پایان نیمه نخست سال جاری میلادی واکسینه کند. با این وجود به گفته کارشناسان به دلیل کمبود دوز واکسن‌های ضد کرونا، احتمالا این کار تا سپتامبر ادامه می‌یابد.

برزیل در حال حاضر دومین کشور جهان با بیشترین شمار مبتلایان به کووید۱۹ است. تا کنون در این کشور بیش از ۱۳ میلیون نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و از این تعداد بیش از ۳۳۷ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.