صد هزار مبتلا به کرونا در یک روز در برزیل؛ بولسونارو تغییر موضع می‌دهد

کرونا در برزیل
کرونا در برزیل Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت‌های خودروسازی نیسان و تویوتا به دلیل وخامت وضعیت بهداشتی در برزیل، موقتا خط تولید کارخانه‌های خود در این کشور را به ترتیب برای ۱۵ و ۱۰ روز تعطیل کردند. شرکت‌های فولکس واگن و مرسدس بنز نیز پیش از این چنین تصمیمی برای کارخانه‌های خود در برزیل گرفته بودند.

آگهی

وزارت بهداشت برزیل اعلام کرد در روز پنج‌شنبه ۲۵ مارس (۵ فروردین) ۱۰۰ هزار و ۱۵۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در این کشور ثبت شده است.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در برزیل تاکنون ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به این ویروس دچار شده‌اند، اما این نخستین بار است که آمار روزانه مبتلایان کرونا در این کشور از ۱۰۰ هزار نفر فراتر می‌رود.

بر پایه گزارش وزارت بهداشت برزیل، کرونا در ۲۴ ساعت گذشته جان ۲ هزار و ۷۷۷ نفر را نیز گرفته است. به این ترتیب شمار کلی جان‌باختگان کووید۱۹ در برزیل به ۳۰۰ هزار و ۴۶۲ نفر می‌رسد.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

برزیل پس از آمریکا بیشترین میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در جهان را دارد.

در برزیل، وضعیت شیوع کرونا از ماه فوریه به این سو به طور مداوم بدتر شده است. دلیل این امر از سویی رعایت نکردن توصیه‌های بهداشتی و سوی دیگر ظهور نوع محلی ویروس جهش یافته به نام «پی‌۱» است که بسیار مسری‌تر از نوع قبلی کروناست.

روز پنج‌شنبه، شرکت‌های خودروسازی نیسان و تویوتا به دلیل وخامت وضعیت بهداشتی در برزیل، موقتا خط تولید کارخانه‌های خود در این کشور را به ترتیب برای ۱۵ و ۱۰ روز تعطیل کردند. شرکت‌های فولکس واگن و مرسدس بنز نیز پیش از این چنین تصمیمی برای کارخانه‌های خود در برزیل گرفته بودند.

تغییر لحن بولسونارو

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل که همواره به دلیل سوء مدیریت خود در مهار همه‌گیری کرونا مورد انتقاد شدید مخالفان بود، در روزهای اخیر نشانه‌هایی از تغییر سیاست‌های بهداشتی از خود نشان داده است.

رهبر راستگرای افراطی برزیل که تاکنون بارها کارآیی واکسن‌های کرونا را زیر سؤال برده بود، با فشار مخالفان و افکار عمومی بالاخره ناچار شد از لزوم تسریع در کار واکسیناسیون کرونا سخن بگوید.

بولسونارو روز پنج‌شنبه در جریان یک سخنرانی که به صورت زنده در شبکه‌های اجتماعی همرسان شد، همچنان از راهکار قرنطینه انتقاد کرد و گفت: «اگر سیاست بستن همه چیز ادامه یابد، معلوم نیست برزیل ما به کجا می‌رسد». وی با این حال افزود: «بگذارید آشکارا بگویم، ما قصد کرده‌ایم با کرونا مبارزه كنیم.»

رئیس جمهوری برزیل که در روزهای اخیر محبوبیتش ۳۰ درصد افت کرده، وعده داد که دولت تا پایان سال جاری میلادی ۵۰۰ میلیون دُز واکسن کرونا به شهروندان تزریق می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«بیرون بولسونار!»؛ شمار قربانیان کووید در برزیل از نیم میلیون نفر گذشت

برزیل اولین محموله واکسن کرونا را از چین وارد کرد

کارناوال رقص سامبا در ریو دوژانیروی برزیل، فوریه ۲۰۲۴