Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بلغارستان؛ بوریسوف به‌ رغم اعتراضات با شعار «کار، کار، کار» به چهارمین پیروزی می‌اندیشد

انتخابات در بلغارستان
انتخابات در بلغارستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان مردم‌نهاد صندوق مبارزه با فساد اوایل این هفته هشدار داد که پدیده خرید رأی توسط احزاب بلغارستان که معمولاً بین ۵ تا ۱۹ درصد آرا در این کشور را شامل می‌شود، ممکن است در این دوره افزایش یابد.

آگهی

مردم بلغارستان از بامداد روز یکشنبه ۴ آوریل (۱۵ فروردین) پای صندوق‌های رأی رفتند تا تکلیف کرسی‌های مجلس و همچنین سمت نخست‌وزیری این کشور را معلوم کنند و در این میان، بویکو بوریسوف، نخست وزیر محافظه‌کار به چهارمین پیروزی حزب خود می‌اندیشد.

نتیجه انتخابات پارلمانی جاری در کشور ۷ میلیونی بلغارستان در واقع نظر افکار عمومی را درباره اعتراضات تابستان گذشته علیه فساد در این کشور نشان خواهد داد. بویکو بوریسوف بامداد یکشنبه، در حالی که در غیاب خبرنگاران به دلیل شرایط کرونا رأی خود را به صندوق انداخته بود، گفت: «من همواره به آن تصمیمی که مردم در جریان انتخابات عادلانه می‌گیرند احترام گذاشته‌ام.»

اپلیکیشن یورونیوز را از اپل استور دانلود کنید

بوریسوف ۶۲ ساله که از سال ۲۰۰۹ تاکنون در سه دوره نخست وزیر بلغارستان بوده است، همچنین با اشاره به رویکرد اروپایی خود در بیانیه‌ای که در فیس بوک همرسان کرد، نوشت: «حمایت سرشاری که از همتایان خود در اروپا دریافت کرده‌ایم، اهمیت داشتن یک دولت اروپایی و با ثبات در بلغارستان را نشان می‌دهد.»

نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب حاکم «شهروندان برای توسعه اروپایی بلغارستان» به رهبری بوریسوف با ۲۸ تا ۲۹ درصد آرا پیشتاز این انتخابات بوده و حدود ۷۵ کرسی از مجموع ۲۴۰ کرسی پارلمان را به دست خواهد آورد. تحلیل‌گران می‌گویند بوریسوف به لطف نبود رقیب جدی و پراکندگی در میان گزینه‌های دیگر، هژمونی سیاسی حزب خود را همچنان حفظ خواهد کرد.

بوریسوف از زمان تظاهرات ضد فساد در ژوئیه ۲۰۲۰ از هرگونه تماس با رسانه‌ها امتناع ورزیده و سکوت را ترجیح داده است. او در برابر فشار اعتراضات تنها کارزار خود را در شبکه اجتماعی فیس بوک هدایت کرده و با شعار معروفش یعنی «کار، کار، کار»، اخبار مربوط به سفرهای سرزده‌اش به چهار گوشه کشور برای دیدار از شرکت‌ها و کارخانه‌ها را همرسان کرده است.

مخالفان بوریسوف در برابر فساد و رسوایی‌های مالی موجود در دستگاه دولت، از نخست وزیر خواستند استعفا بدهد، اما او به این خواسته تن نداد و زیر بار درخواست احزاب مخالف برای برگزاری انتخابات زودهنگام هم نرفت. اعتراضات سیاسی در بلغارستان نیز به مرور در زیر سایه بحران کرونا و موج سوم شیوع این بیماری کمرنگ شد.

کارشناسان سیاسی احتمال می‌دهند در روز یکشنبه آمار مشارکت به دلیل شرایط کرونا پایین باشد، اما دولت اعلام کرده است که برای مقابله با این مشکل، صندوق‌های رأی را به بیمارستان‌ها و نزد افراد قرنطینه شده در منزل می‌برد.

AP Photo
بویگو بوریسوف، نخست وزیر بلغارستان در حال رأی دادنAP Photo

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

انتظار می‌رود نامزدهای لیست سوسیالیست‌ها با ۲۰ تا ۲۲ درصد آرا در جایگاه دوم انتخابات قرار بگیرند. اما نکته مهم و جدید در این انتخابات آن است که نگاه‌ها به آرا معترضان ضد دولتی نیز دوخته شده است. آرا مخالفان احتمالا میان سه نامزد جدید و تشکیلات آنها تقسیم می‌شود. مهم‌ترین آنها یک مجری تلویزیونی به نام اسلاوی تریفونوف است که با انتقادهای شدیدش از دولت شهرت یافته و در نظرسنجی‌ها ۱۳ درصد رأی آورده است.

موضوع سلامت انتخابات بلغارستان نیز از دغدغه‌های دیگر جامعه جهانی در این دوره است. سازمان مردم‌نهاد صندوق مبارزه با فساد اوایل این هفته هشدار داد که پدیده خرید رأی توسط احزاب بلغارستان که معمولاً بین ۵ تا ۱۹ درصد آرا در این کشور را شامل می‌شود، ممکن است در این دوره افزایش یابد.

این موضوع از آن جهت مهم‌تر شده است که رأی‌دهندگان رشوه‌گیر، انگیزه بیشتری برای رأی دادن دارند و برعکس، کسانی که آزادانه در انتخابات شرکت کرده و احتمالاً این بار به دلیل کرونا رأی نمی‌دهند، ممکن است تأثیر چشمگیری در نتیجه انتخابات بگذارند. دغدغه‌هایی هم در مورد شیوه‌های تقلب مانند دو بار رأی دادن بلغاری‌های مقیم خارج از کشور وجود دارد.

قرار است نخستین نتایج انتخابات با بسته شدن حوزه‌های رأی‌گیری در ساعت ۸ شب به وقت محلی اعلام شود، اما نتایج رسمی نهایی این انتخابات تا روز پنجشنبه مشخص نخواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت ائتلافی بلغارستان با چهار حزب ناهمگون و شعار ریشه‌کنی فساد و تسریع واکسیناسیون کووید تشکیل شد

انشقاق نمایندگان اتحادیه اروپا بر سر «نقض حاکمیت قانون» در بلغارستان

اعتراضات خشونت‌بار تازه در بلغارستان؛ نخست وزیر در قدرت می‌ماند