اعتراضات خشونت‌بار تازه در بلغارستان؛ نخست وزیر در قدرت می‌ماند

اعتراض و خشونت در بلغارستان
اعتراض و خشونت در بلغارستان Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از رهبران مخالفان به یورونیوز گفت: «نشانه‌هایی وجود دارد دال بر این که پلیس، اگر نگوییم خودش اساسا در ایجاد خشونت‌ها دخیل بوده، لااقل برای ورود به چنین درگیری‌ای آمادگی داشته است. پرسش‌های بسیاری هم در مورد نقش خرابکاران فوتبالی در رویدادهای روز گذشته (چهارشنبه) وجود دارد.»

آگهی

مسئولان ارشد حزب حاکم بلغارستان، «گرب» می‌گویند بویکو بوریسف، نخست وزیر این کشور به رغم درگیری‌ها و اعتراضات خشونت‌بار اخیر در کشور در پست خود باقی می‌ماند.

سران این حزب در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه ۳ سپتامبر (۱۳ شهریور)، با اعلام این که «دولت به خشونت‌ها با خشونت پاسخ نمی‌دهد»، نوشتند: «اگر تسلیم شویم، این بدان معناست كه در آینده نیز گروه‌های تبهکار هر دولتی را که سر کار باشد، سرنگون کنند.»

بیانیه حزب حاکم بلغارستان یک روز پس از آخرین درگیری‌های شدید معترضان با پلیس در پایتخت، صوفیه منتشر شد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

خشونت در صوفیه

عصر چهارشنبه برای نخستین بار از زمان آغاز اعتراضات بلغارستان در ماه ژوئیه، درگیری‌های خشونت‌آمیزی در بیرون ساختمان مجلس ملی این کشور میان معترضان و نیروهای پلیس درگرفت.

گئورگی هاجیسکی، رئیس پلیس صوفیه روز پنجشنبه گفت که در این درگیری‌ها ۸۰ مأمور پلیس زخمی شدند. وی گفت: «۱۲۶ نفر نیز بازداشت شدند که ۶۲ نفر از آنها دارای پیشینه کیفری آشوب و خرابکاری در بازی فوتبال بوده‌اند.

بسیاری از معترضان این روایت دولتی را نمی‌پذیرند و می‌گویند پلیس خود عامل ایجاد درگیری بوده تا بتواند عده بیشتری را به بهانه آشوبگری بازداشت کند. هریستو ایوانف، رهبر گروه مخالفان موسوم به «آری، بلغارستان» در مورد حوادث چهارشنبه به یورونیوز گفت: «نشانه‌هایی وجود دارد دال بر این که پلیس، اگر نگوییم خودش اساسا در ایجاد خشونت‌ها دخیل بوده، لااقل برای ورود به چنین درگیری‌ای آمادگی داشته است. پرسش‌های بسیاری هم در مورد نقش خرابکاران فوتبالی در رویدادهای روز گذشته (چهارشنبه) وجود دارد.»

وی با اشاره به این که معترضان نیازی به درگیری نداشتند، افزود: «با چنان رویداد اعتراضی عظیمی، به هیچ وجه نمی‌توان خشونت را به معترضین نسبت داد. افراد زیادی برای اعتراض آمده بودند چون خشم و عصبانیت زیادی در کشور وجود دارد.»

عصر چهارشنبه مأموران پلیس پس از محاصره معترضان با باتوم به برخی از آنها حمله کردند. شمار زیادی از معترضان و نیز اعضای رسانه‌ای که این رویداد را پوشش می‌دادند زخمی شدند. دیمیتر کرانوف، روزنامه نگار مستقل یکی از مجروحان درگیری بود. او روز چهارشنبه در توییتر نوشت: «مرا گرفتند، به زمین انداختند و با بی رحمی به سرم لگد زدند. دوربینم را بردند و مرا واداشتند ساعت‌ها با دستبند در پیاده‌رو بایستم. من چندین بار گفتم روزنامه‌نگارم، اما فایده‌ای نداشت.»

اتحادیه روزنامه‌نگاران بلغارستان با صدور بیانیه‌ای «خشونت علیه روزنامه‌نگاران» در جریان حمله پلیس به معترضان را محکوم کرده است.

ایوانف در مورد اعمال خشونت از سوی مأموران دولتی علیه معترضان به یورونیوز می‌گوید: «حوادث دیروز و فقط نفت بر آتش ریختن است. فکر نمی‌کنم بوریسف به هیچ وجه توانسته باشد اعتراضات را کم‌رنگ کند.»

پیشینه

در هفته‌های اخیر هزاران تظاهرکننده به خیابان‌های شهرهای بلغارستان آمدند و با اعتراض به فساد موجود در دستگاه حاکم، خواهان استعفای بویکو بوریسف، نخست وزیر شدند.

جرقه اعتراضات پس از آن زده شد که ماه گذشته در روز ۷ ژوئیه پلیس به دفتر رومن رادف، رئیس جمهوری بلغارستان یورش برد و اقدام به بازرسی مکان کرد. رادف مرتبا دولت این کشورش را «مافیایی» خوانده و خواستار استعفای اعضای آن شده است.

معترضان معتقدند دستگاه قضایی به جای مقابله با «الیگارشی» و برخورد با اقدامات خلاف قانون گروهی کوچک اما فاسد از حاکمان در کشور، رئیس جمهوری و اطرافیانش را هدف قرار داده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

نخست وزیر بلغارستان از جناح راست میانه در تلاش است با اعمال اصلاحاتی در قانون اساسی و نظام سیاسی کشور خیزش‌های عمومی را کاهش دهد. او روز چهارشنبه توانست رأی موافق اکثریت نمایندگان مجلس را برای تصویب لایحه اصلاحی مد نظر دولت خود جلب کند. اما مخالفان و کارشناسان حقوقی پیش‌نویس قانون اساسی جدید را به دلیل تغییرات ظاهری و نداشتن عناصر مهمی همچون اصل پاسخگویی دادستان کل، محکوم کرده‌اند.

بوریسف همچنین در روز پنجشنبه به دنبال استعفای دنیل کیریلوف از سمت وزارت دادگستری، از انتصاب وزیر جدید خبر داد. کیریلوف پس از انتقاد عمومی از عدم موفقیت در مقابله با فساد، در پایان ماه اوت مجبور به استعفا شد. پارلمان معاون کیریلوف، دسیسلاوا اهلادووا را به عنوان جانشین او انتخاب کرده است.

بلغارستان در رده بندی سازمان جهانی شفافیت بدترین رتبه را به لحاظ فساد در میان کشورهای اروپایی دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلغارستان؛ بوریسوف به‌ رغم اعتراضات با شعار «کار، کار، کار» به چهارمین پیروزی می‌اندیشد

نخست وزیر بلغارستان برای ماسک نزدن جریمه شد

سیاستمداران و شخصیت‌های خیالی بر دیوارهای روستای بلغار؛ بین پوتین و زلنسکی یک پاندا فاصله است