دولت ائتلافی بلغارستان با چهار حزب ناهمگون و شعار ریشه‌کنی فساد و تسریع واکسیناسیون کووید تشکیل شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
دولت ائتلافی بلغارستان با چهار حزب ناهمگون و شعار ریشه‌کنی فساد و تسریع واکسیناسیون کووید تشکیل شد
کپی رایت  NIKOLAY DOYCHINOV/AFP or licensors

رئیس جمهوری بلغارستان یک روز پس امضای توافق چهار حزب برای تشکیل دولت ائتلافی جدید، کیریل پتکوف، بنیانگذار حزب تازه تاسیس «ما تغییر را ادامه می‌دهیم» را به نخست وزیری برگزید. دولت جدید با شعار ریشه‌کنی فساد و وعده تسریع واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ کار خود را آغاز می‌کند. 

حزب تخت رهبری کیریل پتکوف ماه گذشته و در جریان سومین انتخابات پارلمانی زودهنگام یک سال اخیر اکثریت نسبی کرسی‌های پارلمان را کسب کرده و پیروز شده بود. 

دولت ائتلافی آینده که روز دوشنبه از پارلمان رای اعتماد خواهد گرفت علاوه بر «ما تغییر را ادامه می‌دهیم» از حزب راستگرای «بلغارستان دموکراتیک»، حزب سوسیالسیت و حزب مخالف ساختار «اینچنین مردمی داریم» تشکیل می‌شود. تنها نقطه وحدت این احزاب دشمنی با بویکو بوریسوف، نخست وزیر محافظه‌کار پیشین است. این چهار حزب ۱۳۴ کرسی از ۲۴۰ کرسی پارلمان را در اختیار دارند.

کیریل پتکوف ۴۱ ساله، بازرگانی است که کمتر از یک سال پیش وارد دنیای سیاست شد. او که خود در چند پرونده متهم به فساد است می‌گوید قربانی بازی‌های سیاسی شده است؛ استدلالی که از قرار معلوم دست‌کم ۲۵ درصد شهروندان بلغارستان را قانع کرده است. 

بلغارستان فقیرترین و یکی از فاسدترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. در دو سال گذشته این کشور تقریبا ۷ میلیون نفری یکی از بزرگ‌ترین قربانیان کووید-۱۹ در اروپا بوده و همچنان یکی از بالاترین نرخ‌های مرگ و میر ناشی از این بیماری را در دنیا دارد.