حزب بویکو بوریسوف با وجود تضعیف، صدرنشین انتخابات بلغارستان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
حزب بویکو بوریسوف با وجود تضعیف، صدرنشین انتخابات بلغارستان شد
کپی رایت  AP Photo

حزب «شهروندان برای توسعه اروپایی بلغارستان» (گرزب)، جریان سیاسی تحت سیادت بویکو بوریسوف نخست وزیر بلغارستان با حدود ۲۵ درصد آرا صدرنشین انتخابات سراسری یکشنبه ۴ آوریل شد. 

این انتخابات به‌شدت تحت تاثیر تظاهرات گسترده ضد فساد ماه‌های قبل برگزار شد. 

حزب گرزب از سال ۲۰۰۹ تاکنون در قدرت است. این جریان سیاسی براساس نتایج نظرسنجی‌ها پای صندوق‌های رای ۲۵ درصد آرا را به دست آورده است. 

نتایج نظرسنجی‌ها پیش از برگزاری انتخابات متفاوت بود. برخی پژوهش وزن بیشتری برای این حزب قائل بودند و برخی دیگر، انتظار یک شکست برای نخست وزیر و همقطارانش را داشتند. 

در صورت پایدار ماندن این نتیجه تا زمان پایان شمارش آرا، محبوبیت حزب گرزب ۹ رتبه از زمان انتخابات سراسری قبلی در سال ۲۰۱۷ کاهش یافته است. 

پس از حزب حاکم و براساس نتایج اولیه، جریان عوام‌گرای نوظهور به رهبری  اسلاوی تریفونوف، مجری تلویزیون با ۱۵ تا ۱۷ درصد آرا و در رقابتی شانه به شانه با حزب سوسیالیت در جایگاه دوم انتخابات یکشنبه قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حزب بلغارستان دموکراتیک (راست) با ۹ درصد، حزب «برخیز! مافیا بیرون» (چپ) با ۵ درصد آرا امکان حضور در پارلمان را پیدا کرده اند. 

حضور گسترده شهروندان شهرنشین و جوانان که عمدتا به سیاست‌های دولت و شخص بوریسوف معترض هستند، نکته چشمگیر انتخابات پارلمانی یکشنبه بلغارستان بود. 

به نظر می‌رسد با توجه به نتایج انتخابات، حزب حاکم و همچنین مخالفان پراکنده راه بسیار دشواری برای ائتلاف و تشکیل کابینه پیش رو داشته باشند. 

نتایج نهایی انتخابات تا روز پنجشنبه ۸ آوریل اعلام خواهد شد.