چاپ پول تقلبی در دانشگاه؛ پلیس بلغارستان میلیون‌ها دلار و یوروی جعلی کشف کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
محل چاپ اسکناس‌های تقلبی یورو و دلار در بلغارستان
محل چاپ اسکناس‌های تقلبی یورو و دلار در بلغارستان   -   کپی رایت  AP Photo

پلیس بلغارستان از کشف اسکناس‌های جعلی با کیفیت بالا در چاپخانه دانشگاهی در پایتخت این کشور خبر داد.

در جریان عملیات مشترک پلیس بلغارستان و سرویس مخفی ایالات متحده، یک دستگاه چاپ و تجهیزات چاپ پول به همراه مقادیر زیادی اسکناس‌های تقلبی دلار و یورو را ضبط شد و یک مرد و زن شاغل در این چاپخانه نیز در همین رابطه بازداشت شدند.

وزارت کشور بلغارستان معتقد است که دو مظنون بازداشتی اعضای یک شبکه بزرگ قاچاق دلار تقلبی به اوکراین و یوروی تقلبی به اروپای غربی هستند.

دادستانی بلغارستان ارزش اسکناس‌های جعلی را ۴ میلیون دلار و ۳.۶ میلیون یورو اعلام کرده است؛ اسکناس‌هایی که دارای «کیفیت خوب» توصیف شده و خارج از ساعت کار چاپخانه دانشگاهی که نام آن اعلام نشده، چاپ می‌شده است.

AP/AP
پلیس بلغارستان در حال نمایش اسکناس‌های جعلی ۵۰۰ یوروییAP/AP

گئورگی هادزیف، رئیس پلیس صوفیه اعلام کرده که هنوز هیچ مدرکی مبنی بر اطلاع مقام‌های دانشگاه از چاپ اسکناس جعلی در چاپخانه آن به دست نیامده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این دومین عملیات مشترک پلیس بلغارستان و سرویس مخفی ایالات متحده با هدف شناسایی شبکه چاپ پول‌های تقلبی طی سال جاری میلادی بوده است. ژانویه گذشته نیز در عملیاتی مشابه پس از شناسایی اسکناس جعلی و تجهیزات چاپ آن در ۳۰ مکان مختلف در بلغارستان، ۴ مظنون به همکاری با شبکه قاچاق پول تقلبی بازداشت شده بودند.