Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بلغارستان؛ رئیس جمهور فعلی با استاد دانشگاه صوفیه رقابت می‌کند

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در بلغارستان
دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در بلغارستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بلغاری‌ها روز یکشنبه ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) به پای صندوق‌های رای رفتند تا رئیس جمهور جدید را در دور دوم رقابت‌ها انتخاب کنند.

آگهی

بلغاری‌ها روز یکشنبه ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) به پای صندوق‌های رای رفتند تا رئیس جمهور جدید را در دور دوم رقابت‌ها انتخاب کنند.

انتخاب بین رومن رادف، ۵۸ ساله که به‌دنبال یک دوره پنج ساله دیگر در این منصب عمدتا تشریفاتی و آناستاس گردژیکوف، استاد ۵۸ ساله دانشگاه صوفیه پیگیری می‌شود. او از سوی حزب راست میانه GERB و بویکو بوریسوف، نخست وزیر سابق حمایت می‌شود.

رادف، منتقد سرسخت بوریسوف و حامی اعتراض‌های ضد فساد در سال گذشته است. وی در دور نخست توانست ۴۹.۵ درصد آرا را کسب کند، این در حالی است که گردژیکوف در دور نخست تنها ۲۲.۸ درصد آرا را به دست آورد.

رادف، فرمانده سابق نیروی هوایی با حضور در دو دولت موقت متوالی که پرونده‌های فساد مالی در بخش صنعت و تجارت را افشا کردند، حمایت بسیاری از بلغارها را به خود جلب کرده است. 

آسوشیتدپرس
رومن رادف، ۵۸ سالهآسوشیتدپرس
آسوشیتدپرس
آناستاس گردژیکوف، ۵۸ ساله رئیس دانشگاه صوفیهآسوشیتدپرس

حزب «تغییر را ادامه می‌دهیم» تنها چند هفته پیش از سوی دو فارغ‌التحصیل هاروارد که وزرای موقت دارایی و اقتصاد هستند، تاسیس شد و به‌طور شگفت انگیزی در انتخابات پارلمانی هفته گذشته و به‌دلیل اقدامات قاطعانه ضد اختلاس پیروز شد.

حزب جدید به همراه چند تن دیگر از مخالفان بویکو بوریسوف، از جمله حزب سوسیالیست حمایت خود را از رادف اعلام کرده است.

در مقابل گردژیکوف که از حامیان سرسخت غرب است متعهد شده تا ملت را متحد کند، حاکمیت قانون را بهبود ببخشد و برای کسب فرصت‌های تجاری بهتر تلاش کند.

رادف، خلبان سابق جنگنده ناتو که مدتی در کالج آلاباما ایالات متحده تحصیل کرده، متعهد شده است در صورت انتخاب مجدد جایگاه بلغارستان را در ائتلاف با غرب حفظ و بهبود ببخشد. او همچنین بر روابط عمل‌گرایانه با روسیه نیز تاکید دارد. رادف هفته گذشته در مناظره ریاست جمهوری گفت که شبه جزیره کریمه در حال حاضر روسی است. اظهارات او باعث اعتراض دولت اوکراین شد.

حدود ۶.۷ میلیون بلغار واجد شرایط رای دادن هستند اما طبق نظرسنجی‌ها احتمالا بسیاری از آن‌ها به دلیل نگرانی فزاینده نسبت به موج جدید کرونا در خانه بمانند.

نتایج اولیه انتخابات یکشنبه شب اعلام می‌شود و نتیجه نهایی روز دوشنبه به اطلاع عموم خواهد رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلغارستان نیروهای ارتش را در مرزهای با ترکیه مستقر کرد

بلغارستان نهادها و افراد مرتبط با تحریم‌های آمریکا را در «فهرست سیاه» قرار داد

حزب کارگر با وعده ایجاد تغییرات عمده در بریتانیا روی کار آمد؛ استارمر در نطق پیروزی چه گفت؟