Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انشقاق نمایندگان اتحادیه اروپا بر سر «نقض حاکمیت قانون» در بلغارستان

A protester beats a drum showing a portrait of Bulgarian Prime Minister Boyko Borissov during an anti-government protest in front of the new National Assembly building, in Sof
A protester beats a drum showing a portrait of Bulgarian Prime Minister Boyko Borissov during an anti-government protest in front of the new National Assembly building, in Sof Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا روز دوشنبه و در جریان بحث پیرامون تصویب قطعنامه‌ای علیه بلغارستان بر سر «نقض حاکمیت قانون» در این کشور است، لحن تندتری علیه این فقیرترین عضو اتحادیه اروپا اتخاذ کردند.

آگهی

گروهی از نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا روز دوشنبه و در جریان بحث پیرامون تصویب قطعنامه‌ای علیه بلغارستان بر سر «نقض حاکمیت قانون» در این کشور است، لحن تندتری علیه این فقیرترین عضو اتحادیه اروپا اتخاذ کردند.

مباحثات داغ روزهای گذشته نشان داد که قانونگذاران اتحادیه اروپا بر سر آنچه که نقض حاکمیت قانون در بلغارستان خوانده می‌شود هم رای نیستند. قانونگذاران سوسیالیست و همچنین سبزها و لیبرال‌ها، دولت بلغارستان را به دلیل عقب‌گرد از ارزش‌های دموکراتیک و سوء‌استفاده از بودجه اروپا مورد انتقاد قرار می دهند اما قانونگذاران حزب راست‌میانه «مردم» که بویکو بوریسوف، نخست وزیر بلغارستان را عضوی از باشگاه حزبی خودشان به حساب می آورند، از او بعنوان یک رهبر حامی اروپا دفاع می کنند.

هدف قانونگذاران پارلمان اروپا از تصویب این قطعنامه نشان دادن نقایص موجود در حوزه احترام به حاکمیت قانون، مبارزه با فساد گسترده و حمایت از آزادی رسانه‌ها در بلغارستان است. انتظار می رود که رای‌گیری درباره این قطعنامه که دولت محافظه‌کار بوریسوف را به چالش می کشد، در روزهای باقی مانده هفته جاری انجام گیرد.

دولت بویکو یوریسوف در سه ماه گذشته با اعتراضات مداوم شهروندان بلغارستان مواجه بوده که خواستار استعفای او هستند.

هزاران بلغارستانی که از ماه ژوئیه تاکنون در این کشور دست به اعتراض می زنند، نخست وزیر را متهم کرده‌اند که قوانین دموکراتیک را در کشور از بین برده و به فعالیت‌های فساد‌زا و حمایت از الیگارشی و کسب‌و‌کارهای نزدیک به حزب متبوعش «جنبش ملی برای ثبات و پیشرفت» (GERB) اقدام کرده است.

بلغارستان طبق شاخص‌های فساد سازمان شفافیت بین‌المللی به عنوان فاسدترین کشور عضو اتحادیه اروپا شناخته می شود. بلغارستان همچنین بر اساس گزارشهای منتشر شده از سوی «گزارشگران بدون مرز» از نظر جایگاه آزادی مطبوعات به رتبه ۱۱۱ سقوط کرده است در حالی که این کشور در سال ۲۰۰۷ و زمانی که به اتحادیه اروپا می پیوست رتبه‌ ۵۱ را دارا بود.

بلغارستان، برخلاف مجارستان و لهستان با مجموعه‌ای ازوعده‌ها و راه‌اندازی نهادهایی تلاش دارد از به اجرا درآمدن روند بازرسی رسمی اتحادیه اروپا جلوگیری کند.

با اینکه قطعنامه اتحادیه اروپا علیه بلغارستان ممکن است نتیجه‌ای جز سرشکستگی سیاسی برای بوریسوف نداشته باشد با این حال نشانه‌ای است از اینکه بروکسل چشم به روی «نقض حاکمیت قانون» در میان یکی از اعضای خود نبسته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلغارستان نهادها و افراد مرتبط با تحریم‌های آمریکا را در «فهرست سیاه» قرار داد

بلغارستان؛ بوریسوف به‌ رغم اعتراضات با شعار «کار، کار، کار» به چهارمین پیروزی می‌اندیشد

اتحادیه اروپا طرح تخصیص سود دارایی‌های مسدود شده روسیه به دفاع از اوکراین را تصویب کرد