Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

قرار بازداشت برای مظنون فاجعه قطار در تایوان؛ نجات‌یافتگان چه می‌گویند؟

سانحه قطار در تایوان
سانحه قطار در تایوان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«من سعی کردم آنها را پیدا کنم، شوهرم جلو واگن هشت بود. دخترم را صدا کردم و فقط یک بار پاسخش را شنیدم. و بعد از آن... سکوت.»

آگهی

دادستانان تایوان به دنبال صدور قرار بازداشت برای رئیس یک شرکت ساختمانی هستند که گمان می‌رود کامیون متعلق به او باعث تصادف قطار و کشته شدن بیش از ۵۰ نفر در روز جمعه شده باشد.

قطاری که بامداد جمعه با نزدیک به ۵۰۰ مسافر از تایپه، پایتخت تایوان به تایتونگ در ساحل جنوب شرقی این کشور می‌رفت در تونلی در نزدیکی شهر هوالین از ریل خارج شده و دست کم چهار واگن آن درون تونل در هم کوبیده شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقامات تایوانی روز شنبه سوم آوریل (۱۴ فروردین) گفتند که احتمالا با اجساد بیشتری از مسافران در لاشه واگن‌های گیر افتاده درون تونل روبرو خواهند شد.

سانحه روز جمعه که بدترین حادثه ریلی تایوان در هفتاد سال اخیر بوده است، پس از برخورد قطار سریع‌السیر با کامیونی روی داد که در حال خروج از یک کارگاه ساختمانی در کنار خط آهن بود. مسئول سایت ساختمانی مظنون به این است که نتوانسته به موقع مانع حرکت کامیون بشود.

لین جین تسون، مدیرکل امور دادستانی وزارت دادگستری تایوان روز شنبه به خبرنگاران گفت که دادستانان علیه رئیس شرکت ساختمانی به اتهام عاملیت مرگ به دلیل سهل‌انگاری و جعل اسناد به دادگاه شکایت کرده و خواستار بازداشت او شده‌اند. او با بیان این که احتمالا مظنونان دیگری نیز در این پرونده بازداشت خواهند شد، به خبرگزاری رویترز گفت که انتظار دارد دادگاه روز شنبه حکم جلب متهم اصلی را صادر کند.

یو هسیو دوان، دادستان کل استان هوالین نیز گفته است که دادستانان هم اکنون در محل حادثه در حال جمع‌آوری شواهد هستند.

مأموران نجات روز شنبه عملیات خروج واگن آخر را که در خارج از تونل کمی دورتر از محل حادثه متوقف شده و تقریباً آسیب ندیده بود، انجام دادند. اما بخش‌های دیگر قطار که آسیب بیشتری دیدند هنوز درون تونل قرار دارند.

از ۱۷۸ نفری که در این حادثه زخمی شده و روز جمعه به بیمارستان انتقال یافتند، هنوز ۴۰ نفر در بیمارستان هستند.

دولت تایوان اعلام کرده است که پرچم‌ها به مدت سه روز در این کشور به نشانه عزاداری به حالت نیمه افراشته در خواهند آمد.

این فاجعه در آغاز تعطیلات آخر هفته طولانی در تایوان اتفاق افتاد و قطار سانحه دیده مملو از گردشگرانی داخلی بود که بعد از انجام مراسم مخصوص روز مردگان به خانه بازمی‌گشتند. تایوانی‌ها در این روز سر قبر افراد درگذشته می‌روند و آن را آب و جارو می‌کنند.

با وجود شیوع کرونا در جهان، در تایوان هیچ محدودیتی برای سفرهای داخلی وجود ندارد زیرا این کشور توانسته است همه‌گیری کووید۱۹ را به خوبی مدیریت کرده و تحت کنترل در آورد. هم اکنون شمار اندکی از بیماران حاد کرونایی در بیمارستان‌های این کشور بستری هستند.

تا پیش از حادثه هوالین، بدترین سانحه قطار در تایوان مربوط به حادثه‌ای در سال ۱۹۴۸ بود. در آن حادثه ۶۴ نفر بر اثر آتش‌سوزی در قطار جان خود را از دست دادند.

نجات‌یافتگان چه می‌گویند؟

برخی بازماندگان سانحه ریلی روز جمعه برای رسانه‌ها تعریف می‌کنند که چگونه در دقایق ابتدایی ناامیدانه تلاش کرده‌اند تا عزیزان همراه خود را در میان آهن‌قراضه‌های مچاله شده قطار بیابند.

یکی از مسافران این قطار به نام چونگ هوی می که ۳ عضو خانواده خود را در این حادثه از دست داده و تنها عضو بازمانده از یک خانواده ۴ نفری است، حالا پس از بازگشت از مراسم مزار درگذشتگان، باید برای به گور سپردن اعضا خانواده خودش آماده شود. او در توصیف لحظه تصادف می‌گوید: «قطار پر بود و من یک صندلی دور از خانواده خودم پیدا کردم. بنابراین در زمان تصادف پیش‌شان نبودم.»

او زمانی را به یاد می‌آورد که بیهوده سعی می‌کرد به دخترش برسد و در همان حال از از دیدن اجساد بی‌جان پسر و شوهرش وحشت‌زده شد. خانم چونگ هوی می در گفتگو با روزنامه لیبرتی تایمز در سردخانه‌ای در هوالین، در حالی که سر و بازویش باندپیچی شده بود، گفت: «من سعی کردم آنها را پیدا کنم، شوهرم جلو واگن هشت بود. دخترم را صدا کردم و فقط یک بار پاسخش را شنیدم. و بعد از آن... سکوت.»

مقامات تایوانی می‌گویند از حدود ۵۰۰ مسافر قطار، ۳۷۲ نفر روی صندلی‌ها نشسته و ۱۲۰ نفر دیگر در راهروها ایستاده بودند.

آسوشیتدپرس
سانحه قطار در تایوانآسوشیتدپرس

خانم چونگ گفت به نظرش قطار قبل از تصادف سرعتش را کاهش نداده است. وی گفت: «راننده زود شروع به بوق زدن کرد، یعنی می‌دانست که وضعیتی در پیش است، اما سرعت خود را کم نکرد. با همان سرعت بالا راند تا قطار به تونل برخورد کرد.»

آگهی

به گفته مقامات ، راننده قطار و دو کارمند راه‌آهن در میان کشته شدگان هستند. کوچک‌ترین فرد قربانی در این سانحه نیز یک کودک شش ساله بوده است.

بانوی دیگری با نام خانوادگی یانگ که در بیمارستان روی صندلی چرخدار بود، در گفتگو با شبکه تلویزیونی «ارا تی‌وی» گفت در لحظه‌ای که قطار از خط خارج شد، او به همراه شوهرش در محل اتصال دو واگن ایستاده بودند و افزود: «من بلافاصله به بیمارستان نیامدم، چون همسرم در همان محل حادثه فوت کرده بود.»

او با یادآوری این که بر اثر شدت برخورد به جلو رانده شده، گفت معتقد است که بدن شوهرش مانع ضربه خوردن شدید به او شده است. وی گفت: «در آن زمان احساس گیجی می‌کردم. شوهرم را گرفتم، اما او در دستان خودم جان داد.»

بسیاری از مسافران نجات‌یافته می‌گویند هنگام تصادف قطار در آن تونل باریک شاهد صحنه‌های دلخراشی بوده‌اند.

مردی با نام خانوادگی لو به روزنامه اپل دیلی گفت: «من همه جا جسد و اعضای کنده شده بدن می‌دیدم. واقعاً فجیع و ویرانگر بود.»

آگهی

یک زن ناشناس دیگر به همان روزنامه گفت: «من مجبور شدم از روی چندین جسد بگذرم تا از شکاف میان در واگن خارج شوم. واقعا ترسیده بودم.»

برخی تصاویر منتشر شده از این فاجعه نشان می‌دهد که بازماندگان با استفاده از چراغ تلفن همراه خود در واگن‌های تاریک قطار درون تونل سیاه دنبال راه خروج می‌گردند و برخی دیگر نیز با شکستن پنجره‌ها روی سقف قطار می‌روند.

امدادگران برای رسیدن به درون برخی واگن‌ها مجبور شدند از دستگاه‌های برش فلز استفاده کنند.

نیمه عقب قطار بدون آسیب مانده و بیشتر مسافرانی که در آن قسمت بودند بدون آسیب خارج شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه؛ پای یک پناهجو هنگام سوار شدن به قطار در حال حرکت قطع شد

تصادف قطار مسافربری و باری در جمهوری چک کشته برجای گذاشت

عبور قطار از روی کارگرانی که روی ریل خوابیده بودند فاجعه آفرید