Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ایران و آمریکا بر سر مذاکره غیرمستقیم برای بازگشت دو جانبه به برجام به توافق رسیدند

مذاکرات ایران با قدرت‌های جهانی در وین ادامه می‌یابد
مذاکرات ایران با قدرت‌های جهانی در وین ادامه می‌یابد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت‌کنندگان در نشست روز جمعه همچنین اعلام کردند که از بازگشت آمریکا به برجام استقبال خواهند کرد.

آگهی

ایران و آمریکا روز جمعه بر سر مذاکره «غیرمستقیم» با حضور دیگر قدرت های جهانی برای بازگشت دوجانبه به برجام به توافق رسیدند. 

اتحادیه اروپا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران در پایان نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام از توافق بر سر پیگیری گفتگوهای خود طی هفته آینده در وین خبر داده اند. آمریکا حضورش در مذاکرات هفته آینده در وین را تائید کرده و برای گفتگوی «مستقیم» با ایران نیز اعلام آمادگی کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مذاکره «غیرمستقیم» در وین را «گامی سالم و رو به جلو» توصیف کرد. در مقابل محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفتگوی «مستقیم» با واشنگتن را «غیرضروری» دانست. 

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده البته با لحنی محتاطانه گفت: «اکنون روزهای ابتدایی است و انتظار نداریم فورا گشایشی صورت گیرد زیرا گفتگوهای دشواری در راه است.»

شرکت کنندگان در نشست مجازی روز جمعه بر «تعهد» خود مبنی بر حفظ توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ تاکید کردند. اتحادیه اروپا پیش از این اعلام کرده بود که محور مذاکرات روز جمعه «بازگشت احتمالی آمریکا به برجام» خواهد بود. 

ایران و قدرت های جهانی در این جلسه مجازی در مورد راه های بازگشت به اجرای «کامل» و «موثر» توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ گفتگو کردند. شرکت کنندگان همچنین اعلام کردند که از بازگشت آمریکا به برجام استقبال خواهند کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هدف از گفتگوهای هفته آینده تعیین اقدامات لازم برای لغو تحریم ها علیه ایران و اجرای تعهدات هسته ای تهران عنوان شده است. عباس عراقچی، نماینده ایران در نشست روز جمعه در گفتگو با صداوسیمای ایران گفت که بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای نیاز به «مذاکره» ندارد و «مسیر» آن مشخص است.

معاون وزیر امور خارجه ایران افزود: «هیات ایرانی هیچ گونه مذاکره ای با هیات آمریکایی در هیچ سطحی نخواهد داشت.»

برخی رسانه ها پس از نشست مجازی روز جمعه گزارش دادند که آمریکا نیز قرار است در مذاکرات هفته آینده کمیسیون مشترک برجام در وین حضور داشته باشد. واشنگتن ساعاتی بعد این گزارش ها را تائيد کرد. 

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از برگزاری نشست مجازی روز جمعه گفت که هدف از گفتگوهای هفته آینده در وین «زمینه چینی» برای بازگشت آمریکا به برجام است. بنا به اعلام اتحادیه اروپا قرار است جوزپ بورل در وین به طور جداگانه با همه طرف های برجام و آمریکا رایزنی کند.

انریکه مورا از مسئولان ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ریاست نشست روز جمعه را برعهده داشت گفتگوهای انجام شده را «مثبت» ارزیابی کرد.

میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین پس از جلسه مجازی روز جمعه گفت: «به نظر می رسد در مسیر درستی قرار گرفته ایم اما طی مسیر پیش رو راحت نخواهد بود و تلاش های زیادی می طلبد. به نظر می رسد طرف های اصلی برای آن آماده هستند.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در صفحه توئیتر خود ضمن رد دیدار مستقیم بین مقامات ایران و آمریکا چنین نشستی را «غیرضروری» توصیف کرد. او افزود که هدف از نشست وین «نهایی کردن سریع لغو تحریم ها و اقدامات هسته ای از راه برنامه ریزی برای لغو همه تحریم ها و سپس توقف اقدامات متقابل از سوی ایران» است.

وزیر امور خارجه ایران در حالی مذاکره مستقیم با آمریکا را «غیر ضروری» دانست که ایالات متخده نیز ضمن تائید حضور این کشور در مذاکرات هفته آینده در وین برای گفتگوی «مستقیم» با تهران اعلام آمادگی کرده است.

از سوی دیگر هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان از توافق طرف های مناقشه بر سر پرونده هسته ای ایران برای دیدار در وین استقبال کرد. وی افزود که کشورش به همراه فرانسه و بریتانیا طی هفته های اخیر برای «اجرای کامل» برجام تلاش زیادی انجام داد.

ایران و آمریکا در حالی بر سر گفتگوی «غیرمستقیم» با یکدیگر بر سر بازگشت به برجام توافق کرده اند که نزدیک به سه سال از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا برای خروج این کشور از برجام می گذرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران در آستانه نشست وین: مذاکره و پیشنهاد گام به گام با آمریکا نداریم

حسن روحانی: محتوای نامه شورای نگهبان ثابت می‌کند که حتی رئیس‌جمهور هم در ایران حق آزادی‌بیان ندارد

افشاگری رئیس دفتر حسن روحانی درباره هواپیمای ساقط‌شده اوکراینی؛ واعظی: ما فایل صوتی داریم