Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

نشست ایران و قدرت‌های جهانی برای بازگشت آمریکا به برجام؛ واشنگتن از «گام مثبت» سخن گفت

نشست ایران و قدرت‌های جهانی
نشست ایران و قدرت‌های جهانی Copyright FABRICE COFFRINI/AFP
Copyright FABRICE COFFRINI/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا اعلام کرد که جلسه کمیسیون مشترک توافق هسته ای با ایران روز جمعه دوم آوریل (۱۳ فروردین) به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

آگهی

آمریکا ضمن استقبال از طرح برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد که آماده «اقدامات متقابل» برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام را «گامی مثبت» ارزیابی کرد. اتحادیه اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد که جلسه کمیسیون مشترک توافق هسته ای با ایران روز جمعه دوم آوریل (۱۳ فروردین) به صورت مجازی برگزار خواهد شد. علاوه بر ایران و اتحادیه اروپا قرار است نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا نیز در این نشست مجازی حضور داشته باشند.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است که محور گفتگوها در نشست روز جمعه چشم انداز بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و بررسی راه «اجرای کامل و موثر» تعهدات همه طرفها در چهارچوب توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ است. ریاست این جلسه برعهده انریکه مورا از طرف اتحادیه اروپا خواهد بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ خروج کشورش از برجام را اعلام کرد. ایران یک سال پس از خروج آمریکا کاهش سطح پایبندی خود به این توافق را به صورت مرحله به مرحله آغاز کرد.

تهران و واشنگتن از زمان به قدرت رسیدن جو بایدن در آمریکا بر سر مذاکره مستقیم با یکدیگر به توافق دست نیافته اند. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع غربی گزارش داده است که دو کشور از طریق کشورهای اروپایی «به صورت غیرمستقیم» با یکدیگر در ارتباط هستند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته که کشورش راه های پیشنهادی خود برای حفظ برجام را با شرکایش در میان گذاشته است. وی انجام «رشته اقدامات متقابل اولیه» را از جمله راه های پیشنهادی واشنگتن عنوان کرد. ند پرایس افزود که آمریکا راه های احیای برجام را از طریق «گفتگوی غیرمستقیم» با تهران و با وساطت کشورهای اروپایی بررسی می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران در آستانه نشست وین: مذاکره و پیشنهاد گام به گام با آمریکا نداریم

شروط علی خامنه‌ای برای بازگشت به تعهدات برجامی؛ سیاست تهران «قطعی» است

آمریکا دو شرکت و چهار فرد ایرانی مرتبط با سپاه را به اتهام «فعالیت‌های سایبری» تحریم کرد