نشست ایران و قدرت‌های جهانی برای بازگشت آمریکا به برجام؛ واشنگتن از «گام مثبت» سخن گفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نشست ایران و قدرت‌های جهانی
نشست ایران و قدرت‌های جهانی   -   کپی رایت  FABRICE COFFRINI/AFP

آمریکا ضمن استقبال از طرح برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد که آماده «اقدامات متقابل» برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام را «گامی مثبت» ارزیابی کرد. اتحادیه اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد که جلسه کمیسیون مشترک توافق هسته ای با ایران روز جمعه دوم آوریل (۱۳ فروردین) به صورت مجازی برگزار خواهد شد. علاوه بر ایران و اتحادیه اروپا قرار است نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا نیز در این نشست مجازی حضور داشته باشند.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است که محور گفتگوها در نشست روز جمعه چشم انداز بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و بررسی راه «اجرای کامل و موثر» تعهدات همه طرفها در چهارچوب توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ است. ریاست این جلسه برعهده انریکه مورا از طرف اتحادیه اروپا خواهد بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ خروج کشورش از برجام را اعلام کرد. ایران یک سال پس از خروج آمریکا کاهش سطح پایبندی خود به این توافق را به صورت مرحله به مرحله آغاز کرد.

تهران و واشنگتن از زمان به قدرت رسیدن جو بایدن در آمریکا بر سر مذاکره مستقیم با یکدیگر به توافق دست نیافته اند. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع غربی گزارش داده است که دو کشور از طریق کشورهای اروپایی «به صورت غیرمستقیم» با یکدیگر در ارتباط هستند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته که کشورش راه های پیشنهادی خود برای حفظ برجام را با شرکایش در میان گذاشته است. وی انجام «رشته اقدامات متقابل اولیه» را از جمله راه های پیشنهادی واشنگتن عنوان کرد. ند پرایس افزود که آمریکا راه های احیای برجام را از طریق «گفتگوی غیرمستقیم» با تهران و با وساطت کشورهای اروپایی بررسی می کند.