لاوروف: روسیه برای بازگشت آمریکا به برجام «نقشه راه» پیشنهاد کرده است

لاوروف وزیر خارجه روسیه
لاوروف وزیر خارجه روسیه Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز چهارشنبه ۱۱ فروردین (۳۱ مارس) گفت ایالات متحده تمایل دارد که بار دیگر توافق اتمی با ایران را احیا کند و روسیه برای این منظور یک «نقشه راه» را پیشنهاد کرده است.

آگهی

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز چهارشنبه ۱۱ فروردین (۳۱ مارس) گفت ایالات متحده تمایل دارد که بار دیگر توافق اتمی با ایران را احیا کند و روسیه برای این منظور یک «نقشه راه» را پیشنهاد کرده است.

آقای لاوروف که در جلسه اندیشکده والدای در مسکو حضور یافته بود گفت غرب اصرار دارد برجام را «با یک امتیاز» بازگرداند، از جمله با توافقاتی جدیدتر در زمینه ایجاد محدودیت‌های اضافی بر برنامه‌های موشکی ایران و تغییر سیاست‌های این کشور در منطقه. این در حالی است که روسیه اصرار دارد برجام نخست «بدون هیچگونه تغییری» احیا شود.

وی افزود: «منطقی این است که توافق اول از همه به شکل اصلی خود برگردد، سپس بتوان دید چه کارهایی می‌تواند انجام شود. از جمله در مورد ادعاهای متقابل.»

وزیر خارجه روسیه افزود مسکو برای این کار یک «نقشه راه غیررسمی» را پیشنهاد كرده كه در آن ایران و آمریكا گام به گام به انجام تعهدات خود بازگردند. وی از بیان جزئیات این نقشه خودداری کرد و گفت: «کار در جریان است و بهتر است که علنی نشود.»

آقای لاوروف با این حال درباره این طرح اضافه کرد: «همکاران فرانسوی در تدوین محتوای این مراحل، به ویژه اولین گام در شروع روند اجرای مجدد برجام، کمک می‌کنند."

دولت جو بایدن پیش از پیروزی در انتخابات وعده داده بود در صورت ورود به کاخ سفید زمینه بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران را فراهم می‌کند. او البته تاکید کرده بود این اتفاق به شرطی می‌افتد که ایران هم به تعهدات خود در برجام بازگردد. با این حال اکنون با گذشت بیش از سه ماه از زمان حضور آقای بایدن در کاخ سفید هنوز هیچ تغییر عملی در روابط واشنگتن و تهران پدید نیامده و هر دو کشور دیگری را تشویق می‌کنند که گام نخست را بردارد.

پیشتر وزیر امور خارجه ایالات متحده با اعلام اینکه «توپ در زمین ایران است»، گفته بود آمریکا خواهان توافقی بلندمدت‌تر و قدرتمندتر از برجام با ایران است. توافقی که برنامه موشکی‌ و بالستیک و همچنین فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه را هم در بر بگیرد.

با این حال و در مقابل علی خامنه‌ای ایران رهبر جمهوری اسلامی با تاکید بر قطعی بودن سیاست‌های برجامی تهران گفته بود که تا زمانی که تحریم‌های آمریکا به صورت عملی لغو نشوند، ایران به تعهدات برجامی خود بازنخواهد گشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف به آمریکا هشدار داد؛ لاوروف در تهران تحریم اتحادیه اروپا را محکوم کرد

واکنش وزارت خارجه آمریکا به توافق ایران و چین: پکن سلاح هسته‌ای ایرانی نمی‌خواهد

شروط علی خامنه‌ای برای بازگشت به تعهدات برجامی؛ سیاست تهران «قطعی» است