Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بورل در دیدار با بلینکن از احتمال بازگشت آمریکا به برجام استقبال کرد

آنتونی بلینکن و جوزپ بورل
آنتونی بلینکن و جوزپ بورل Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده‌ آمریکا پس از دیدار مشترک در بروکسل اذعان کردند که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) علی‌رغم دشواری‌های موجود همچنان یک دستاورد مهم در دیپلماسی چندجانبه است.

آگهی

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده‌ آمریکا پس از دیدار مشترک در بروکسل اذعان کردند که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) علی‌رغم دشواری‌های موجود همچنان یک دستاورد مهم در دیپلماسی چندجانبه است.

این دو مقام سیاسی روز گذشته ۲۴ مارس در یک بیانیه مشترک، نگرانی خود را از ادامه کاهش تعهدات هسته‌ای ایران تحت توافق هسته‌ای ابراز و بر حمایت کامل خود از فعالیت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نظارت مستقل بر تعهدات هسته‌ای ایران تاکید کردند.

آقای بلینکن بار دیگر بر آمادگی ایالات متحده برای همکاری مجدد در یک دیپلماسی معنی‌دار در بازگشت دو طرف به اجرای کامل برجام تاکید کرد.

جوزپ بورل از احتمال بازگشت ایالات متحده آمریکا به برجام استقبال کرد. هر دو طرف در بیانیه مشترک از تلاش‌های بی‌وقفه دیپلماتیک و تماس‌های نماینده عالی اتحادیه اروپا به‌عنوان هماهنگ‌کننده برجام با همه طرف‌ها برای اطمینان از اجرای کامل تعهدات هسته‌ای و لغو تحریم‌ها حمایت کردند.

ادامه گفت‌وگوهای دوجانبه درباره چین

در دیدار بورل و بلینکن دو طرف تصمیم گرفتند گفت‌وگوهای دوجانبه درباره چین را به‌عنوان محفلی برای بحث درباره طیف گسترده‌ای از چالش‌ها و فرصت‌ها مرتبط بار دیگر آغاز کنند.

آن‌ها در بیانیه مشترک خود تاکید کردند که روابط با چین چند وجهی است و شامل عناصر همکاری، رقابت و هماوردی سیستمی است. آن‌ها تصمیم گرفتند تا گفت‌وگوها با چین را در دو سطح مقام‌های ارشد و متخصصان پیش ببرند.

دو طرف همچنین در ارتباط با همکاری اتحادیه اروپا و آمریکا در زمینه تغییرات آب و هوایی و هدف به صفر رساندن انتشار کربن (NET-ZERO) تا سال ۲۰۵۰ میلادی گفت‌وگو کردند.

دو طرف تاکید کردند قصد دارند تا در مجامع بین‌المللی همکاری کنند از جمله موارد همکاری، از طریق سازمان جهانی بهداشت و ابتکار کوواکس ذکر شده است تا به راه حلی مشترک برای چالش‌های جهانی بیماری همه‌گیری کووید-۱۹، تسهیل توزیع جهانی واکسن‌های ایمن و موثر برسند.

موضوع روسیه از دیگر موارد مورد بحث بین این دو مقام در بروکسل بود و هر دو طرف در بیانیه مشترک از تصمیم خود برای مقابله بیشتر با رفتارهای روسیه که آن را «چالش برانگیز» توصیف کردند، خبر دادند.

هر دو طرف تصمیم گرفتند تا پاسخ هماهنگی برای مقابله با محدودیت‌ها علیه صداهای مستقل در روسیه، آزادی جامعه مدنی، رسانه‌ها و کاهش احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون، اتخاذ کنند.

همزمان دو طرف اعلام کردند که آماده‌اند تا درباره موضوعات مشترک مورد علاقه با روسیه وارد مذاکره شوند و روسیه را به کنار گذاشتن رویکرد تقابل‌گرایی تشویق کنند.

این دو شخصیت سیاسی تاکید کردند که اتحادیه اروپا و ایالات متحده علاقه زیادی به یک منطقه با ثبات و آباد در بالکان غربی دارند و بر اهمیت گفت‌وگوها برای عادی سازی روابط بین کوزوو و صربستان تاکید کردند.

ترکیه، ناتو و افغانستان در بیانیه بورل و بلینکن

بخش دیگر گفت‌وگوهای جوزپ بورل و آنتونی بلینکن درباره ترکیه بود. آن‌ها در بیانیه خود اشاره کردند که مایلند تا یک رابطه مشترک دوستانه و همراه با منافع متقابل مبتنی بر حاکمیت قانون و احترام به حقوق بنیادین با ترکیه را در پیش گیرند.

این دو مقام همچنین تصریح کردند قصد دارند همراه با شرکای اصلی، همکاری‌های خود درباره افغانستان را برای پیشبرد روند صلح و اطمینان از ثبات و شکوفایی بلند مدت در این کشور افزایش دهند. آن‌ها در بیانیه خود تاکید کردند که اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن بزرگترین کمک‌کنندگان غیرنظامی به افغانستان هستند که به هدف مشترک ثبات در منطقه کمک می‌کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه ایالات متحده‌ آمریکا با حمایت از ادامه همکاری ناتو و اتحادیه اروپا تاکید کردند که «همکاری قوی ناتو و اتحادیه اروپا برای امنیت مشترک ما ضروری است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از رای‌گیری در پارلمان اتحادیه اروپا و پیروزی دوباره روبرتا متسولا

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

معاون دونالد ترامپ کیست؟ حامی کشتن سلیمانی، مدافع خروج از برجام و موافق فشار بر تهران