Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نامه‌ ۳۲ نهاد آمریکایی به بایدن: تا شرایط دشوارتر نشده است به برجام برگردید

بیش از ۳۰ نهاد آمریکایی از بایدن خواستند تا آمریکا به برجام برگردد
بیش از ۳۰ نهاد آمریکایی از بایدن خواستند تا آمریکا به برجام برگردد Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تعدادی از سازمان‌‌ها و نهادهای آمریکا در نامه‌ای از جو بایدن خواسته‌اند تا به سرعت به توافق هسته‌ای ایران که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما حاصل شده بود برگردد. این نهادها هشدار دادند که بازگشت به این توافق با گذشت زمان دشوارتر خواهد شد.

آگهی

تعدادی از سازمان‌‌ها و نهادهای آمریکا در نامه‌ای از جو بایدن خواسته‌اند تا به سرعت به توافق هسته‌ای ایران که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما حاصل شده بود برگردد. این نهادها هشدار دادند که بازگشت به این توافق با گذشت زمان دشوارتر خواهد شد.

۳۲ نهاد آمریکایی روز چهارشنبه ۳ مارس (۱۳ اسفند) در نامه‌ای، از دولت ترامپ که از توافق هسته‌ای خارج شد و سیاست «فشار حداکثری» را در پیش گرفت انتقاد کردند. آن‌ها تاکید کردند برای رسیدن به یک توافق جدید با ایران باید این رویکرد خیلی سریع تغییر کند: «هرچقدر بیشتر فشار حداکثری باقی بماند، تندروها جسارت بیشتری پیدا می‌کنند و این موضوع دیپلماسی بین ایالات متحده و ایران را دشوارتر می‌کند.»

آن‌ها تاکید کردند که بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران یکی از وعده‌های انتخاباتی جو بایدن بوده است تا این کشور را از «یک جانبه‌گرایی جنگ طلبانه دونالد ترامپ» دور کند.

تشدید تنش‌های اخیر در فعالیت‌های نظامی بین ایالات متحده آمریکا و نیروهای نیابتی تحت حمایت ایران در سوریه و عراق نشان می‌دهد که یک اقدام جدید تا چه میزان ضروری است
نامه نهادهای آمریکایی به بایدن

در این نامه اضافه شده است: «تشدید تنش‌های اخیر در فعالیت‌های نظامی بین ایالات متحده آمریکا و نیروهای نیابتی تحت حمایت ایران در سوریه و عراق نشان می‌دهد که یک اقدام جدید تا چه میزان ضروری است.»

به نظر می‌رسد که این بخش از نامه به حمله هوایی هفته گذشته جنگنده‌های آمریکایی به نیروهای شبه نظامی تحت حمایت ایران در شمال شرق سوریه اشاره دارد. حمله‌ای که طبق گفته پنتاگون در تلافی حمله موشکی اوایل ماه فوریه به اربیل عراق انجام شد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا شرط بازگشت این کشور به برجام را بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای خود عنوان کرده است. از سوی دیگر ایران نیز از آمریکا خواسته است ابتدا تحریم‌ها علیه این کشور را لغو کند تا تهران نیز به تعهدات هسته‌ای خود برگردد.

با این حال نهادهایی که به دولت بایدن نامه نوشته‌اند تاکید دارند که این موضع گیری می‌تواند مانع از انجام مذاکرات شود.

در این نامه برخی از «تحولات مختلف» در طی هفته‌های اخیر «دلگرم کننده» توصیف شده است. با این وجود این نهادها تاکید کرده‌اند که ایالات متحده آمریکا ابتدا توافق هسته‌ای را نقض کرد: «بنابراین منطقی است که انتظار داشته باشیم که آمریکا دست کم همزمان با ایران گام‌هایی را برای بازگشت به توافق هسته‌ای بردارد.»

ایران از روز ۱۵ دی ۱۳۹۹ در یکی دیگر از اقدامات خود در کاهش تعهدات برجامی، به طور رسمی روند غنی سازی اورانیوم با غلطت ۲۰ درصد را آغاز کرد. غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم پیش از امضای برجام یکی از نگرانی های اصلی جامعه جهانی در قبال برنامه هسته ای ایران بود.

سازمان‌های «آنسوی بمب»، «دفاع مشترک»، «دموکراسی برای آمریکا»، «مبادله جهانی»، «حرکت»، «شورا برای جهانی قابل زیست»، «اقدام نایاک»، «بنیاد جامعه باز»، «پزشکان برای مسئولیت اجتماعی»، «کلیسای پروتستان آمریکا»، «پروژه امنیت ملی ترومن»، «بدون جنگ پیروز شوید» و … از جمله نهادهای امضا کننده این نامه هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه ۴۳ سناتور به بایدن: برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران در مذاکره با تهران لحاظ شود

فرانسه: مشکلات تاکتیکی و وضعیت داخلی ایران مانع احیای مذاکرات هسته‌ای است

تحقیقات جمهوری‌خواهان؛ رابرت مالی احتمالا واکنش‌های آمریکا در قبال اعتراضات ایران را افشا کرده است