نامه ۴۳ سناتور به بایدن: برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران در مذاکره با تهران لحاظ شود

US Senate
US Senate Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چهل و سه سناتور آمریکایی که بیشتر آنها جمهوری‌خواه هستند در نامه‌ای به جو بایدن از او خواسته‌اند در مذاکرات با ایران از نظرات اسرائيل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هم استفاده کند تا زمینه برای محدود کردن برنامه موشکی و همچنین فعالیت‌های منطقه‌ای ایران نیز فراهم شود.

آگهی

چهل و سه سناتور آمریکایی که بسیاری از آنها مخالف توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بوده‌اند روز پنجشنبه در نامه‌ای به رئيس جمهوری آمریکا از او خواستند تا برای دستیابی به توافقی بین‌المللی با ایران به موضوعاتی فراتر از برجام بپردازد.

این نامه در حالی منتشر شده که دولت جو بایدن در حال بررسی شرایط برای بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران است.

در بخشی از نامه سناتورهای آمریکایی که بیشتر آنها جمهوری‌خواه هستند آمده است: «ممکن است دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان اختلافات تاکتیکی داشته باشند اما ما در لزوم جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و پرداختن به طیف گسترده‌ای از رفتارهای ایران هم‌نظر و متحد هستیم.»

این نامه به سرپرستی سناتور دموکرات باب منندز و سناتور جمهوری‌خواه لیندزی گراهام نوشته شده و امضای ۴۱ دموکرات و جمهوری‌خواه دیگر را هم با همراه دارد.

آقای منندز از جمله دموکرات‌هایی است که همواره مخالف مذاکره و گفتگو با ایران بوده و از معدود دموکرات‌هایی به شمار می‌رود که با برجام مخالفت کرد و در زمان بررسی این توافق در کنگره آمریکا در صف جمهوری‌خواهان قرار گرفت.

در بخشی از این نامه آمده است که هرگونه مذاکره با ایران باید نگرانی‌های گسترده‌ای از فعالیت‌ها و اقدامات ایران را پاسخ دهد. این استدلال همواره از سوی مخالفان توافق هسته‌ای ایران طرح شده است. در مقابل طرفداران برجام در آمریکا همواره تاکید دارند، امکان دستیابی به چنین توافقی وجود ندارد و طرح موضوعات گسترده در یک فرآیند مذاکراتی می‌تواند به شکست آن تلاش‌ها بینجامد.

این سناتورها در ادامه می‌نویسند: «ما با نگاه به آینده، کاملا اعتقاد داریم که شما [جو بایدن] باید از تمام ظرفیت‌ها و ابزارهای دیپلماتیک و افتصادی و همچنین در هماهنگی با متحدان ما در شورای امنیت سازمان ملل و همچنین منطقه استفاده کنید تا به توافقی دست یابید که برای همیشه ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ای باز دارد و به طور معناداری فعالیت‌های بی‌ثبات کننده این کشور در سراسر خاورمیانه و همچنین برنامه موشکی بالستیک ایران را محدود کند.»

این استدلال در حالی مطرح می‌شود که ایران می‌گوید در خصوص موضوعات دیگری چون برنامه موشکی و همچنین مسائل مربوط به خاورمیانه مذاکره نمی‌کند. از سوی دیگر ایران حتی بازگشت به تعهدات برجامی خود را نیز منوط به رفع عملی تحریم‌های آمریکا کرده است.

۴۳ سناتور در ادامه این نامه به لزوم مشورت با کشورهای منطقه خلیج فارس در این خصوص اشاره کرده و می‌نویسند: «توافق‌نامه اخیر آبراهام این امید را ایجاد می‌کند که شرکا و متحدان ما می‌توانند برای همکاری‌های منطقه‌ای بیشتر با یکدیگر گفتگو و همراهی کنند. بنابراین ما اعتقاد داریم که بسیار مهم است که شما با متحدان اروپایی، اسرائيل و همچنین شرکای امنیتی ایالات متحده در خلیج فارس در مسیر پیشرفت گفتگوها با ایران مشورت کنید.»

دولت جو بایدن پیش از پیروزی در انتخابات وعده داده بود در صورت ورود به کاخ سفید زمینه بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران را فراهم می‌کند. او البته تاکید کرده بود این اتفاق به شرطی می‌افتد که ایران هم به تعهدات خود در برجام بازگردد. حالا با گذشت بیش از دو ماه از زمان حضور آقای بایدن در کاخ سفید هنوز هیچ تغییر عملی در روابط واشنگتن و تهران پدید نیامده و هر دو کشور دیگری را تشویق می‌کنند که گام نخست را بردارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه‌ ۳۲ نهاد آمریکایی به بایدن: تا شرایط دشوارتر نشده است به برجام برگردید

تردیدها درباره بازگشت سریع توافق هسته‌ای؛ آیا برجام احیا می‌شود؟

بلینکن: مشکل واضح است، مشکل ایران است چون نقش مسئولانه ندارد