تماس تلفنی روحانی و ماکرون؛ پاریس قطعنامه‌ای علیه ایران به شورای حکام ارائه می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی، وین اتریش
مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی، وین اتریش   -   کپی رایت  Hans Punz/AP2009

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه در گفتگوی تلفنی با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از تهران خواست تا با اقدامات «فوری» و «روشن» به تعهدات خود در چهارچوب برجام بازگردد.

وی همچنین خواستار همکاری کامل ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.

بر اساس بیانیه‌ای که کاخ الیزه منتشر کرده، رئیس جمهوری فرانسه از «نقض برجام» از سوی ایران ابراز نگرانی کرده و تصمیم تهران برای افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده را بر خلاف توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ دانسته است.

در مقابل، به گزارش خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا آقای روحانی در این گفتگو «تنها راه» احیای برجام را «لغو تحریم‌های آمریکا» عنوان و تاکید کرده است که « از دست رفتن فرصت‌ها برای حفظ و احیای برجام می‌تواند شرایط را سخت‌تر کند.»

همزمان ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که این کشور به‌زودی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای محکوم کردن تهران ارائه خواهد کرد. به‌گفته وی در این قطعنامه اقدام ایران برای توقف بازرسی‌ برخی مراکز هسته‌ای محکوم خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع دیپلماتیک گفت که علاوه بر فرانسه، بریتانیا و آلمان، سه کشور اروپایی عضو برجام از این قطعنامه حمایت و روز جمعه آن را به شورای حکام ارائه خواهند کرد.