Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تغییر موضع اروپا در شورای حکام؛ واشنگتن: امیدواریم تهران حاضر به گفت‌وگو شود

Manuel Balce Ceneta
Manuel Balce Ceneta Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واشنگتن خواستار برگزاری یک نشست مستقیم برای آغاز مذاکرات با تهران است اما به نظر می‌رسد که ایرانی‌ها خواستار لغو دست‌کم بخشی از تحریم‌ها پیش از این دیدار، یا اعلام تعهد آمریکایی‌ها مبنی بر لغو تحریم‌ها پس از اولین جلسه هستند.

آگهی

ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه ۴ مارس «حمایت» خود را از تصمیم اروپایی‌ها برای پس گرفتن قطعنامه خود علیه ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام و ابراز امیدواری کرد که اکنون تهران با «گفتگو» با واشنگتن موافقت کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: «ما قویا امیدواریم كه ایرانیان گفتگو را بپذیرند تا به پیشرفتی ملموس و معتبر برسیم.»

اروپایی‌ها روز پنج‌شنبه در تلاش برای بازگرداندن تهران به میز مذاکره با ایالات متحده، قطعنامه خود علیه ایران را در نشست شورای حکام رها کردند؛ اقدامی که مورد استقبال تهران قرار گرفت.

ند پرایس در ادامه افزود: «کشورهای اروپایی با حمایت کامل ایالات متحده به این نتیجه رسیدند که بهترین راه برای پیشبرد امور در این موضوع، خودداری از ارائه پیش‌نویس قطعنامه است. ما از نتیجه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای رضایت داریم.»

عدم صدور قطعنامه در نشست شورای حکام در حالی است که ایران نیز موافقت کرده که برای روشن شدن چندین موضوع برجسته درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود، جلسات فنی را با «ژاندارم» هسته‌ای سازمان ملل برگزار کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی با اعلام خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران که قرار بود مانع دستیابی تهران به بمب اتم شود، کلیه تحریم‌های آمریکا علیه این کشور را بازگرداند. اما اکنون جو بایدن، رئیس جمهور جدید می‌گوید آماده است تا «اگر» ایران به فعالیت‌های محدود گذشته در چهارچوب توافق بازگردد، سیاست خود را در قبال تهران تغییر دهد.

واشنگتن خواستار برگزاری یک نشست مستقیم برای آغاز مذاکرات با تهران است اما به نظر می‌رسد که ایرانی‌ها خواستار لغو دست‌کم بخشی از تحریم‌ها پیش از این دیدار، یا اعلام تعهد آمریکایی‌ها مبنی بر لغو تحریم‌ها پس از اولین جلسه هستند.

ند پرایس در این باره گفت: «ایران نباید انتظار چیزی را داشته باشد، زیرا ما به صراحت اعلام کردیم صرفا آمادۀ برگزاری یک گفتگوی سازنده هستیم... در جریان چنین جلسه‌ای، می‌توانیم درباره موضوعات مختلف دیگر نیز بحث کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استقبال ایران از حذف قطعنامه توبیخی در شورای حکام؛ گروسی به تهران بازمی‌گردد

تغییر موضع اروپا؛ شورای حکام قطعنامه‌ای علیه ایران صادر نمی‌کند

تماس تلفنی روحانی و ماکرون؛ پاریس قطعنامه‌ای علیه ایران به شورای حکام ارائه می‌کند