Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تغییر موضع اروپا؛ شورای حکام قطعنامه‌ای علیه ایران صادر نمی‌کند

Board of Governors
Board of Governors Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشورهای اروپایی پیش‌تر گفته بودند در پی تصویب قطعنامه‌ای در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند که نسبت به اقدامات ایران در زمینه کاهش تعهدات برجامی اعتراض خواهد کرد.

آگهی

کشورهای اروپایی با تغییر موضع خود، صدور قطعنامه‌ علیه ایران در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را طرح نخواهند کرد.

خبرگزاری فرانسه و رویترز روز پنجشنبه ۴ مارس به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش دادند نشست شورای حکام بدون اینکه قطعنامه‌ای در خصوص کاهش تعهدات برجامی ایران داشته باشد به کار خود پایان می‌دهد.

این در حالیست که پیشتر وزیر خارجه فرانسه گفته بود کشورهای اروپایی قطعنامه‌ای را علیه ایران در شورای حکام آژانس طرح خواهند کرد که از خروج تهران از پروتکل الحاقی ابراز تاسف خواهد کرد. آقای ژان ایو لودریان گفته بود ایالات متحده آمریکا نیز از این تصمیم تروئيکای اروپایی حمایت خواهد کرد .

با این حال حالا سه کشور اروپایی تصمیم خود را تغییر داده و طرح خود در خصوص صدور قطعنامه علیه اقدامات ایران را پس گرفته‌اند.

پیشتر سه کشور اروپایی از اقدامات ایران درباره کاهش تعهدات برجامی و به ویژه پایان دادن به اجرای پروتکل الحاقی ابراز نگرانی کرده بودند.

از سوی دیگر ایران تهدید کرده در صورتی که شورای حکام، «قطعنامه‌ای تخریبی» علیه ایران صادر کند با واکنش جدی تهران رو به رو خواهد شد.

در همین راستا روسای جمهوری ایران و فرانسه روز سه‌شنبه در یک گفتگوی تلفنی در خصوص آخرین وضعیت بازگشت به برجام و اجرای توافق هسته‌ای با یکدیگر گفتگو کردند. امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه در آن تماس تلفنی خواهان بازگشت ایران به تعهدات خود در برجام شده بود.

آقای ماکرون همچنین نگرانی عمیق خود را از اقدامات ایران در خصوص کاهش سطح تعهدات هسته‌ای ایران ابراز کرده بود.

ایران اما می‌گوید تمامی تعهدات کاهش داده شده، قابل بازگشت هستند و در صورتی که تحریم‌ها علیه ایران لغو شوند، تهران هم به سرعت به تمام تعهدات خود در برجام عمل خواهد کرد.

حسن روحانی روز چهارشنبه به کشورهای اروپایی توصیه کرده بود به سمت صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام نروند. رئيس جمهوری ایران همچنین افزود: «عده‌ای که ادعای دوستی با ایران را دارند به دنبال طرحی علیه ما هستند. من به آنها و آژانس نصیحت می‌کنم رابطه خوب با ایران را تخریب نکنند. آژانس جای سیاسی کاری نیست. سه کشور اروپایی بدانند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جای بازی سیاسی نیست.»

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی از روز دوشنبه آغاز به کار کرده که بررسی برنامه هسته‌ای ایران و گزارش رئيس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص سفر خود به تهران و توافق با مقام‌های ایران یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز قرار است رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ساعت ۱۱ روز پنجشنبه به وقت گرینویچ نشست خبری داشته باشد.

در روزهای اخیر تمام گمانه‌زنی‌ها از صدور قطعنامه علیه برنامه هسته‌ای ایران حکایت داشت اما تحولات جدید نشان می‌دهد که این اتفاق رخ نخواهد داد. 

هرچند در متن قطعنامه پیشنهادی که برخی از رسانه‌ها آن‌را منتشر کرده بودند قرار نبود برنامه‌های ایران محکوم شود و تنها به ابراز تاسف و انتقاد از خروج ایران از پروتکل الحاقی محدود می‌شد. با این وجود حالا مشخص شده که شورای حکام بدون اینکه قطعنامه‌ای علیه اقدامات ایران صادر کند به نشست خود که از روز دوشنبه آغاز شده پایان خواهد داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه آمریکا: در صورت پایبندی مطلق ایران به تعهداتش به برجام باز می‌گردیم

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»