Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افسر ایتالیایی بازداشت شده به اتهام جاسوسی برای روسیه: بدهی داشتم

سفارت روسیه در رم
سفارت روسیه در رم Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«من اشتباه کردم، اما این کار را برای خانواده‌ام کردم. لحظه‌ای بود که دچار ضعف و شکنندگی زیادی شده بودم... بدهی داشتم و نمی‌توانستم بپردازم.»

آگهی

یک افسر ارتش ایتالیا که به اتهام جاسوسی برای روسیه بازداشت شده، در توضیح دریافت پول در ازای دادن اطلاعات سری به روسیه گفت که مشکل مالی داشته است.

پلیس ایتالیا این مرد ۵۴ ساله را که والتر بیوت نام دارد نیمه شب سه شنبه در حال دادن اسناد طبقه‌بندی شده به وابسته نظامی سفارت روسیه در یک پارکینگ در رم بازداشت کرد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۲ آوریل (۱۳ فروردین) به نقل از یک منبع قضایی نوشت که والتر بیوت «انبوهی از اسناد طبقه‌بندی شده محرمانه و خیلی محرمانه نظامی را در ازای دریافت ۵ هزار یورو به مقام روسی داده است.

منبع قضایی مورد استناد رویترز که به اسناد کشف شده دسترسی دارد، گفته است که پلیس این اسناد را درون یک کارت حافظه حاوی ۱۸۱ قطعه عکس طبقه‌بندی شده خیلی محرمانه، ۹ عکس سری و ۴۷ سند به کلی سرّی کشف کرده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

روبرتو دِویتا، وکیل والتر بیوت گفت موکلش به او گفته است که اطلاعات را در ازای پول به روسیه تحویل داده، اما «محرمانه» بودن اسناد را انکار کرده است.

بیوت روز پنجشنبه برای نخستین بار در دادگاه حاضر شد اما سخنی نگفت. دویتا به خبرنگاران گفت که موکلش از دادگاه وقت خواسته تا توضیحات خودش را آماده کند. این وکیل در گفتگو با روزنامه ایتالیایی «کوریره دلاسرا» گفت بیوت به او گفته كه از نظر باور شخصی، اعتقادی به چنین اقدامی نداشته و به هیچ عنوان «اسنادی را كه ممکن است ایتالیا یا كشور دیگری را در معرض خطر قرار دهد» به کسی ارائه نداده است.

ایتالیا به طور سنتی نسبت به سایر کشورهای اروپایی از روابط بهتری با مسکو برخوردار است. با این حال دولت رم دو دیپلمات روسی را به تلافی این ماجرا اخراج و جاسوسی ادعا شده را به عنوان «اقدامی خصمانه» محکوم کرده است. وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه از اخراج دیپلمات‌هایش ابراز تاسف کرد اما گفت که این اقدام تهدیدی برای روابط دو جانبه ایجاد نمی‌کند.

یک منبع دیپلماتیک درباره دیپلمات‌های روسی اخراج شده به رویترز گفت: «دیپلمات روسی روز پنجشنبه به همراه یکی از همکارانش در سفارت روسیه رم را ترک کرد. هر دو این افراد در دفتر وابسته نظامی در سفارت روسیه در رم کار می‌کردند.»

رسانه‌های ایتالیایی نام این دو نفر را دیمیتری استروخوف و الکسی نمودروف ذکر کرده‌اند، اما مقامات روسی نام این دو را منتشر نکرده‌اند.

مشکل مالی

وكیل بیوت می‌گوید موكل دارای چهار فرزند است كه یكی از آنها به شدت بیمار بوده و نیاز به مراقبت ویژه دارد.

آقای دویتا افزود که موکلش گفته: «من اشتباه کردم، اما این کار را برای خانواده‌ام کردم. لحظه‌ای بود که دچار ضعف و شکنندگی زیادی شده بودم... بدهی داشتم و نمی‌توانستم بپردازم.»

درخواست حبس خانگی والتر بیوت رد شده و او هم اکنون در زندان رم نگهداری می‌شود. اگر جرم جاسوسی این افسر نیروی دریایی ارتش ایتالیا ثابت شود، او دست کم به ۱۵ سال زندان محکوم خواهد شد.

کلائودیا کاربونارا، همسر بیوت به کوریره دلا سرا گفت در تلاش است تا حقوق ماهی ۳ هزار یورو شوهرش را برای خرجی خانواده بگیرد، زیرا آنها ماهی هزار و ۲۰۰ یورو فقط قسط دارند.

خانم کاربونارا به خبرگزاری رویترز گفت که شوهرش «احمق و غیرمسئول» نیست و او فقط «سرخورده» بوده است.

بیوت دارای درجه ناخدای ناوچه در نیروی دریایی است و از سال ۲۰۱۰ شغل دفتری داشته است. او تا کنون در وزارت دفاع مشغول به کار بوده و وظیفه‌اش همکاری در تدوین سیاست امنیت ملی بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا برای مقابله با عملیات جاسوسی نظارت بر کارکنان دولت‌های خارجی را تشدید می‌کند

گردشگر فرانسوی بازداشت شده در ایران به اتهام جاسوسی محاکمه شد

پلیس ایتالیا از جعبه‌های سوهان و گز مسافران ایرانی ۵ کیلوگرم تریاک و شیشه کشف کرد