Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

یک شهروند آلمانی به جاسوسی از پارلمان این کشور به نفع روسیه متهم شد

بوندستاگ، پارلمان مرکزی آلمان فدرال
بوندستاگ، پارلمان مرکزی آلمان فدرال Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستانی فدرال آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسناد جمع‌آوری شده از سوی متهم به صورت فایل‌های پی‌دی‌اف برای یک کارمند سفارت روسیه در برلین فرستاده شده است.

آگهی

دادستانی فدرال آلمان روز پنجشنبه اعلام کرد که یک شهروند این کشور به ظن افشای اطلاعات و طرح‌های مرتبط با بوندستاگ، مجلس نمایندگان ‌آلمان و ارسال این داده‌ها برای روسیه تفهیم اتهام شده و ممکن است به زودی محاکمه شود.

دادستانی کل آلمان که به طور معمول به پرونده‌های جاسوسی رسیدگی می‌کند با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص تصریح کرد: «فرد مظنون حدفاصل اواخر ژوئیه و ابتدای سپتامبر سال ۲۰۱۷ با ابتکار عمل و تصمیمی شخصی اقدام به جمع آوری و ارسال اطلاعاتی محرمانه در باره ساختمان و متعلقات پارلمان این کشور برای سرویس‌های اطلاعاتی روسیه کرده است.»

این فرد که با نام اختصاری «یِنس.اف» معرفی شده برای شرکتی کار می‌کرد که چندین بار در گذشته برای انجام ماموریت‌های مختلف با بوندستاگ همکاری کرده بود.

مظنون به صورت ویژه متهم است که اطلاعات رایانه‌ها و وسائل دیجیتال قابل حمل در مجلس نمایندگان آلمان را جمع‌آوری و به طرف‌های روسی ارسال کرده است.

فایل‌های پی‌دی‌اف حاوی نقشه‌ ساختمان و متعلقات پارلمان آ‌لمان از جمله اطلاعاتی بوده که فرد مظنون از کامپیوترها جمع‌آوری و ارسال کرده است.

دادستانی فدرال آلمان در بیانیه خود یادآور شده که اسناد جمع‌آوری شده از سوی متهم به صورت فایل‌های پی‌دی‌اف برای یک کارمند سفارت روسیه در برلین فرستاده شده است.

در این بیانیه تصریح شده: «کارمندی که در سفارت روسیه این فایل‌ها را دریافت کرده از اعضای سرویس‌های اطلاعات نظامی این کشور است.»

دادستانی فدرال روسیه اعلام کرده که این فرد پس از تفهیم اتهام در صورت چراغ سبز دادگاه دارای صلاحیت برای بررسی این پرونده محاکمه خواهد شد.

برلین و مسکو تا کنون به واسطه چندین پرونده مشکوک جاسوسی که به روسیه نسبت داده شده روابط پیچیده و پرتنشی را از این حیث داشته‌اند؛ یکی از این پرونده‌ها به جاسوسی از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در سال ۲۰۱۵ و هک اطلاعات مربوط به دفتر او مربوط می‌شود.

ترورو، یک شهروند گرجستانیِ چچنی تبار در مرکز برلین که اوت سال ۲۰۱۹ صورت گرفت و به عاملان سرویس‌های اطلاعات نظامی روسیه نسبت داده شد به همراه ماجرای انتقال الکسی ناوالنی به آلمان پس از مسمومیت و تایید استفاده از یک عامل عصبی ساخت روسیه در سو قصد به این رهبر اپوزیسیون توسط پزشکان آلمانی به تشتنج بیشتر در روابط دو کشور دامن زده است.

در حال حاضر تنها موضوعی که می‌تواند دو کشور را از اتخاذ رویکردی تنش‌زا منصرف کند پروژه بحث‌برانگیز انتقال گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله دریایی موسوم به نورد استریم۲ است که مسکو و برلین برغم مخالفت‌های آمریکا مصمم به پیشبرد آن هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هلند دو دیپلمات روس را به دلیل جاسوسی اخراج کرد

اتهام جاسوسی به ایران و دو کشور دیگر؛ وزیر کشور آلمان وضعیت امنیتی را «متشنج» توصیف کرد

حمله با تبر در آلمان پیش از مسابقه جام ملت‌های اروپا؛ پلیس به فرد مهاجم شلیک کرد