Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روسیه: اوکراین و غربی‌ها نگران جابه‌جایی نیروهای ما در مرزهای شرق اوکراین نباشند

دولت اوکراین نگران تشدید دوباره درگیری‌ها در شرق این کشور است
دولت اوکراین نگران تشدید دوباره درگیری‌ها در شرق این کشور است Copyright Evgeniy Maloletka/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Evgeniy Maloletka/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان اطلاعات نظامی اوکراین، روسیه را به آماده شدن برای ورود ارتش این کشور به مرزهای شرقی خود، پس از پخش صدها هزار گذرنامه روسی در میان شهروندان این منطقه متهم کرد.

آگهی

روسیه روز پنجشنبه از اوکراین و کشورهای غربی خواست تا نگران حضور گسترده نیروهای نظامی این کشور در مرزهای شرقی اوکراین نباشند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در یک نشست خبری در واکنش به نگرانی اوکراین از ورود قریب‌الوقوع نظامیان روس به مناطق تحت سلطه جدایی‌طلبان گفت: «روسیه نیروهایش را مطابق میلش در مرزهای خود جابه‌جا می‌کند. این مساله هیچ تهدیدی برای هیچ کسی نیست و هیچکس نباید نگران شود.»

همزمان سازمان اطلاعات نظامی اوکراین، روسیه را به آماده شدن برای ورود ارتش این کشور به مرزهای شرقی خود، پس از پخش صدها هزار گذرنامه روسی در میان شهروندان این منطقه متهم کرد. دولت کی‌یف می‌گوید نظامیان روسیه برای حمایت مستقیم از شورشیان جدایی‌طلب شرق آماده می‌شوند.

مناطق شرقی اوکراین، ازجمله دنباس و دونتسک در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ آرام بودند. با این حال درگیری‌ها میان جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه و ارتش اوکراین از ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ بار دیگر آغاز شد. از ماه ژانویه تاکنون ۱۹ سرباز اوکراینی در جبهه شرقی این کشور در درگیری با شورشیان کشته شده‌اند. هر دو طرف، دیگری را مسئول نقض توافق آتش‌بس ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۰معرفی می‌کند.

روز پنجشنبه و همزمان با بالاگرفتن تنش‌ها، یک مقام دفتر ریاست جمهوری اوکراین در جریان دیدار با نماینده سازمان پیمان آتلانتیک شمالی خواستار برگزاری رزمایش مشترک ارتش این کشور با نیروهای ناتو برای «تثبیت شرایط منطقه» شد.

روز چهارشنبه جان کربی، سخنگوی پنتاگون نسبت به افزایش «تجاوزهای اخیر روسیه» در شرق اوکراین ابراز نگرانی کرده بود. در همین روز ژنرال مارک میلی، رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا با والری گوئراسیموف، همتای روس و روسلان خومچاک، فرمانده نیروهای مسلح اوکراین گفت‌وگو کرد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه آقای خومچاک پیش از این گفته بود که ۲۸هزار جنگجوی جدایی‌طلب و ۲هزار مستشار و مربی نظامی روس در شرق اوکراین حضور دارند و امنیت نظامی این کشور را تهدید می‌کنند.

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا اوایل این هفته اعلام کرده بود که نیروهای این کشور در اروپا به دلیل احتمال بروز قریب‌الوقوع یک بحران، در آماده‌باش قرار دارند. واشنگتن همزمان با دیگر کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی درباره بحران اوکراین رایزنی کرده بود.

جنگ داخلی در اوکراین در سال ۲۰۱۴ و پس از سرنگونی دولت ویکتور یانوکویچ آغاز شد. مسکو هرگونه حضور نظامی یا کمک به شورشیان جدایی‌طلب شرق را تکذیب می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایه جنگ با روسیه؛ اوکراین از آغاز رزمایش مشترک با ناتو در ماه‌های آتی خبر داد

اوکراین استفاده از واکسن روسی کرونا را ممنوع کرد

هشدار روسیه به ارمنستان: روابط با ناتو باعث بی‌ثباتی در قفقاز و پشیمانی می‌شود