Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اوکراین از صف‌آرایی تازه ارتش روسیه در مرزهای دو کشور خبر داد

روسلان خومچاک، فرمانده کل ارتش(راست) در کنار ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری و آندری زاهورودنیوک، وزیر دفاع اوکراین
روسلان خومچاک، فرمانده کل ارتش(راست) در کنار ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری و آندری زاهورودنیوک، وزیر دفاع اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسلان خومچاک، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین روز سه شنبه با متهم كردن مسكو به اتخاذ «رویکرد تهاجمی» در قبال کی‌یف از آغاز اقدامات مسکو برای استقرار نیروهای نظامی خود در مرز دو کشور خبر داد.

آگهی

روسلان خومچاک، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین روز سه‌شنبه با متهم كردن مسكو به اتخاذ «رویکرد تهاجمی» در قبال کی‌یف از آغاز اقدامات مسکو برای استقرار نیروهای نظامی خود در مرز دو کشور خبر داد.

آقای خومچاک در ادامه سخنان خود تصریح کرد که همزمان با آغاز تحرکات نظامی روسیه، جدایی‌طلبان طرفدار مسکو نیز به طور مکرر آتش‌بس مورد توافق در ژوئیه سال ۲۰۲۰ را در مرزهای شرقی اوکراین نقض می‌کنند.

مطابق اعلام رسمی ارتش اوکراین تنها طی سه ماه نخست سال جاری میلادی، ۲۶ تن از نیروهای نظامی این کشور در درگیری‌های شرق کشور کشته شده‌اند.

فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین برآورد کرد که روسیه طی هفته‌های اخیر حدود ۲۵ گروهان از نیروهای ارتش خود را در نزدیکی مرزهای اوکراین مستقر کرده و شمار نیروهای مستقر خود در کریمه را به ۳۲ هزار و ۷۰۰ تن رسانده است. به گفته آقای خومچاک، افسران ارتش روسیه همچنین ۲۸ هزار نیروی جدایی‌طلب مستقر در شرق اوکراین را نیز فرماندهی می‌کنند.

درگیری در شرق اوکراین در آوریل ۲۰۱۴ میلادی زمانی آغاز شد که روسیه چند هفته پس از الحاق شبه جزیره کریمه اوکراین به خاک خود از شورشیان جدایی‌طلب حمایت کرد. 

تا کنون بیش از ۱۴ هزار نفر در جریان نبردها در شرق اوکراین کشته شده‌اند و صنایع مستقر در این بخش از کشور نابود شده‌اند. مذاکره دو کشور روسیه و اوکراین بر اساس توافق‌نامه‌ مینسک که در سال ۲۰۱۵ به ابتکار فرانسه و آلمان حاصل شد، متوقف شده است.

اوکراین، کشورهای غربی و ناتو، روسیه را به ارسال نیرو و سلاح‌های سنگین برای حمایت از جدایی‌طلبان مستقر در شرق اوکراین متهم می‌کنند اما مسکو در مقابل می‌گوید که حمایتش از جدایی‌طلبان تنها ابعاد سیاسی و بشردوستانه دارد و روس‌هایی که در اوکراین می‌جنگند، نیروهای داوطلبی هستند که تحت پوشش ارتش این کشور قرار ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایه جنگ با روسیه؛ اوکراین از آغاز رزمایش مشترک با ناتو در ماه‌های آتی خبر داد

اوکراین: روسیه کریمه را به پایگاه نظامی با قابلیت هسته‌ای بدل کرده است

فروریختن یک ساختمان ده طبقه در روسیه در پی اصابت موشک