پاپ حقوق کاردینال‌ها را کاهش داد؛ گمانه زنی درباره حقوق روحانیون ساکن واتیکان

پاپ فرانسیس
پاپ فرانسیس   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

پاپ فرانسیس دستور کاهش ده درصدی حقوق کاردینال‌ها و سایر روحانیون شاغل در واتیکان را صادر کرد.

پاپ فرانسیس دستور کاهش ده درصدی حقوق کاردینال‌ها و سایر روحانیون شاغل در واتیکان را صادر کرد.

دستور پاپ برای حفظ موقعیت های شغلی در واتیکان در حالی صادر شده است که بیماری همه‌گیر کرونا باعث کاهش درآمدهای کاخ واتیکان شده است.

واتیکان روز چهارشنبه اعلام کرد که دستور پاپ فرانسیس برای کاهش دستمزدها بر اساس موقعیت شغلی افراد خواهد بود و این دستور از اول آوریل اجرا خواهد شد.

البته دستور پاپ، حقوق کارمندان غیر روحانی در رتبه های پایین را در بر نمی‌گیرد. پاپ فرانسیس تأکید کرده است که نمی‌خواهد کارمندان اخراج شوند.

بر اساس دستور صادر شده حقوق روسای ادارات که بیشتر روحانی هستند بین سه تا هشت درصد کاهش خواهد یافت و افزایش برنامه ریزی شده‌ حقوق ها تا ماه مارس ۲۰۲۳ به حالت تعلیق در خواهد آمد.

حقوق ماهانه کاردینال‌های ساکن در واتیکان و رم حدود چهار تا پنج هزار یورو تخمین زده می‌شود. آن‌ها اغلب در آپارتمان‌های بزرگ و با اجاره های زیر قیمت بازار ساکن هستند.

پیشتر یکی از مقام های ارشد واتیکان از احتمال استفاده این نهاد اداری مرکزی کلیسای کاتولیک از منابع ذخیره شده اش برای دومین سال پیاپی به مبلغ چهل میلیون یورو خبر داده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

منابع مطلع از امور واتیکان بر این نظر هستند که واتیکان در سال جاری با کسری حدود پنجاه میلیون یورو (۵۹/۷۷ میلیون دلار) مواجه خواهد شد.

مسئولان اداری واتیکان گفته‌اند که بیماری همه‌گیر کرونا میزان درآمد‌های این نهاد روحانی را کاهش داده است. موزه‌های واتیکان به عنوان محل های درآمدی ثابت در پی شیوع ویروس کرونا در پانزده ماه گذشته بسته بوده‌اند.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا