Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

واتیکان در اقدامی کم‌سابقه میزان دارایی و فعالیت مالی خود را منتشر کرد

Andrew Medichini
Andrew Medichini Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واتیکان روز پنج‌شنبه بر اساس تصمیمی غیرمعمول، گزارش فعالیت‌های مالی خود را آنهم با جزئیات کامل منتشر کرد؛ از جمله نمودارهایی که میزان درآمد، سرمایه گذاری‌ها و هزینه‌های این نهاد ثروتمند مذهبی را نشان می‌دهد.

آگهی

واتیکان روز پنج‌شنبه ۲ اکتبر بر اساس تصمیمی غیرمعمول، گزارش فعالیت‌های مالی خود را آنهم با جزئیات کامل منتشر کرد؛ از جمله نمودارهایی که میزان درآمد، سرمایه گذاری‌ها و هزینه‌های واتیکان را نشان می‌دهد.

واتیکان، محل اقامت رهبر کاتولیک‌های جهان، می‌گوید در برخی از سرمایه گذاری‌های از این دولت‌شهر «کلاهبرداری‌» شده است. یکی از این کلاهبرداری‌ها در سرمایه گذاری‌های جنجالی، مربوط به معامله املاکی چند میلیون پوندی در لندن صورت گرفته است. 

این نهاد ثروتمند مذهبی که در درون رم، پایتخت ایتالیا، جای گرفته است در این گزارش و اقدام کم سابقه میزان کل دارایی خود را ۴ میلیارد یورو اعلام کرد. 

کشیش خوان آنتونیو گوئررو آلوس، وزیر اقتصاد واتیکان نیز در مصاحبه‌ای اعلام کرد: «این احتمال وجود دارد که در برخی موارد به این نهاد توصیه‌های نادرستی شده باشد یا حتی کلاهبرداری‌هایی صورت گرفته باشد.»

از جمله موارد مالیِ جنجالی واتیکان، خرید ملکی ۳۵۰ میلیون یورویی در لندن در سال ۲۰۱۴ میلادی است که ارزش واقعی بنا، کمتر از رقم معامله شده بوده و در نتیجه واتیکان متحمل زیان قابل توجهی شده است.

گفته می‌شود بخش قابل توجهی از این پول نصیب واسطه‌ها شده است؛ تحقیقات واتیکان درباره این پرونده همچنان ادامه دارد.

هفته گذشته نیز یکی از کاردینال‌های قدرتمند این نهاد که با این معاملات جنجالی ارتباط داشت مجبور به استعفا شد. او با اتهاماتی از جمله اختلاس و نئوپوتیزم (نفع گرایی و اعطای امتیاز به اقوام و خویشان) روبرو بود و درنهایت نیز پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان دستور سلب تمام حقوق او به عنوان کاردینال را صادر کرد.

این کاردینال که جیوانی آنجلو بچیو نام دارد و رئیس یکی از دپارتمانهای قدرتمند واتیکان است، به دریافت پولهای پنهانی از طریق عقد قرارداد با شرکتها و موسسات خیریه‌ای که توسط سه برادرش اداره می‌شدند، متهم شد اما او هرگونه تخلف در این باره را رد کرد.

در چند ماه گذشته بازرسان واتیکان در راستای تحقیق درباره تخلفات مالی کارکنان واتیکان از جمله تحقیقات مرتبط با معامله املاک لندن، به بخش‌های مختلفی از دستگاه دولتی واتیکان از جمله بخش ناظران مالی یورش برده و همه اسناد مالی آنها همچنین کامپیوترهایشان را ضبط کرده‌اند. در این مدت فعالیت شماری از کارکنان واتیکان نیز به حالت تعلیق در آمده است.

آنها همچنین یک تاجر ایتالیایی را دستگیر کرده‌اند که گفته می‌شود در پروسه خرید ساختمانی دیگر این‌بار در چلسی نقش داشته است.

به نظر می‌رسد انتشار گزارش ۱۲ صفحه‌ایِ روز پنج‌شنبه، تلاشی از سوی واتیکان برای مقابله با موج انتقادات مبنی بر غیرشفاف بودن فعالیت‌های مالی این دولت قدرتمند مذهبی و رخنه فساد در ساختار آن بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یکی از نزدیکان پاپ و ۹ مقام دیگر واتیکان با اتهامات مالی محاکمه می‌شوند

فرمان پاپ برای مقابله با فساد؛ دریافت هدیه به ارزش بیش از ۴۰ یورو ممنوع شد

تظاهرات ده‌ها شهروند آلبانی با کوکتل مولوتوف در برابر ساختمان شهرداری تیرانا