یکی از نزدیکان پاپ و ۹ مقام دیگر واتیکان با اتهامات مالی محاکمه می‌شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
کاردینال جووانی آنجلو بچو
کاردینال جووانی آنجلو بچو   -  Copyright  AP Photo

یک قاضی در واتیکان روز شنبه ۳ ژوئن (۱۲ تیر) دستور محاکمه کاردینال ایتالیایی، آنجلو بِچو و ۹ نفر دیگر را در پیوند با اتهاماتی از جمله اتهامات مالی صادر کرد.

کاردینال آنجلو بچیو ۷۳ ساله عالی‌ترین مقام واتیکان است که تاکنون به تخلفات مالی و سوء استفاده از جایگاهش متهم شده است. او که منکر اتهامات است، سپتامبر گذشته مجبور به استعفا از سمت خود شد، اما عنوان کاردینالی برای او باقی ماند. استعفای مقامات در واتیکان، آن هم در چنین جایگاهی به ندرت اتفاق می‌افتد.

کاردینال بچو از نزدیکان پاپ است و پیش از این رسوایی مالی، در دبیرخانه واتیکان شغل مهمی داشت. اگر ساختار اجرایی واتیکان را مانند هیأت دولت در نظر بگیریم، دبیرخانه بالاترین نهاد آن و مشابه نخست‌وزیری یا معاون اولی است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کاردینال آنجلو بچو سال گذشته به رسانه‌های ایتالیایی گفت به او ظنین شده‌اند که پول کلیسا را به برادرانش داده و او را به همین دلیل از کار برکنار کرده‌اند، اما خودش این ادعا را رد کرد. او در آن زمان گفت: «من حتی یک یورو دزدی نکرده‌ام.»

منشی پیشین پاپ و برخی از رؤسای پیشین نهاد مسئول اطلاعات مالی واتیکان نیز در میان ۱۰ متهم هستند. آنها نیز با اتهاماتی نظیر اختلاس، پولشویی، کلاهبرداری، اخاذی و سوء استفاده از مقام رسمی روبرو هستند.

عمده اتهامات بچو مربوط به پرونده خرید املاک چند میلیون دلاری با بودجه واتیکان در یکی از محلات مرفه‌نشین لندن است. او به همراه رئیس پیشین نهاد اطلاعات مالی واتیکان و دو زن کارگزار ایتالیایی در این پرونده متهم شده‌اند.

سال گذشته نیز یک زن ایتالیایی که برای کاردینال بچو کار می‌‌کرد به جرم اختلاس متهم شد.

بر پایه اعلام رسمی واتیکان، نخستین جلسه دادگاه این افراد قرار است در ۲۷ ژوئیه برگزار شود.

مطابق قانون کلیسا، پاپ فرانسیس شخصاً تصمیم قاضی برای محاکمه کاردینال بچو را تأیید کرده است.