Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شمارش معکوس برای پرواز نخستین هلی‌کوپتر ناسا بر فراز مریخ آغاز شد

مدل‌سازی از هلیکوپتر ناسا بر روی مریخ
مدل‌سازی از هلیکوپتر ناسا بر روی مریخ Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان فضایی آمریکا، ناسا، اعلام کرد نخستین هلی‌کوپتر در خارج از کره زمین را در اوایل ماه آینده میلادی (آوریل) روی سطح مریخ به پرواز درمی‌آورد.

آگهی

سازمان فضایی آمریکا، ناسا، اعلام کرد نخستین هلی‌کوپتر در خارج از کره زمین را در اوایل ماه آینده میلادی (آوریل) روی سطح مریخ به پرواز درمی‌آورد.

ناسا می‌گوید بلند شدن موفقیت‌آمیز این هلی‌کوپتر کوچک به اسم «نبوغ» (Ingenuity) چیزی از جنس «لحظه برادران رایت» است.

این گفته ناسا به اشاره به برداران رایت، اورول و ویلبور، دارد که در سال ۱۹۰۳ میلادی اولین پرواز هواپیما را در زمین انجام دادند. سازمان فضایی آمریکا برای نشان دادن این ارتباط، یک تکه کوچک (در اندازه یک تمبر پستی) از پارچه روی بال هواپیمای برادران رایت به زیر صفحه خورشیدی هلی‌کوپتر در مریخ چسبانده است.

در حال حاضر هلی‌کوپتر نبوغ هنوز به مریخ‌نورد «پشتکار» متصل است، با این حال ناسا تصویری منتشر کرده که نشان می‌دهد یک جداره حفاظتی هلی‌کوپتر باز شده است تا آماده قرارگیری روی سطح سیاره شود. قرار است اولین پرواز در اوایل ماه آوریل انجام شود، هرچند هنوز تاریخ دقیقی برای آن اعلام نشده است.

آسوشیتدپرس
مریخ‌نورد پشتکار یک جداره حفاظتی هلی‌کوپتر را آزاد کرده استآسوشیتدپرس

مهندسان فضایی یک منطقه ۱۰ متر در ۱۰ متر را به عنوان «فرودگاه» در نظر گرفته‌اند. این قسمت در انتهای یک منطقه پروازی ۹۰ متری قرار دارد که انتظار می‌رود هلی‌کوپتر ناسا ۵ پرواز در آن انجام دهد.

فرح علی‌بای، از مهندسین ناسا، می‌گوید: «ما می‌خواهیم با این هلی‌کوپتر از سطح مریخ عکسبرداری کنیم و امیدواریم بتوانیم فیلم هم بگیریم.»

او افزود این اقدام چالش‌برانگیز خواهد بود چرا که مریخ‌نورد و هلی‌کوپتر هر کدام زمان‌بندی مستقل خود را دارند و برای اقدام مشترک باید با هم هماهنگ شوند.

هلی‌کوپتر نبوغ بسیار سبک ساخته شده است (با وزنی در حدود ۱.۸ کیلوگرم) تا قادر باشد در جو رقیق مریخ پرواز کند. مهندسان انتظار دارند برای نخستین پرواز هلی‌کوپتر را تا ۳ متر بالا ببرند و حدود ۳۰ ثانیه در این حالت حرکت دهند و سپس آن را فرود بیاورند. اگر همه چیز خوب پیش برود پروازهای بعدی پیچیده‌تر خواهند شد.

هاوارد گریپ، خلبان ارشد هلی‌کوپتر نبوغ در ناسا، می‌گوید: «در حال حاضر سه پرواز اولیه را برای تست توانایی‌های اساسی هلی‌کوپتر در نظر داریم: معلق شدن در آسمان، سپس حرکت در جو و در آخر رفتن به مسافت کمی طولانی و بازگشت دوباره به فرودگاه.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

موفقیت احتمالی دوره ۳۱ روزه پرواز آزمایشی نبوغ به کارشناسان ناسا نشان خواهد داد که امکان انجام پروازهایی از این جنس بر سطح مریخ با بالگردهای باتری دار وجود دارد. امری که می تواند زمینه ساز اکتشاف مناطق دوردست مریخ با انجام پروازهای این چنینی در آینده باشد.

لوری گلیز، محقق در مرکز علوم سیاره‌ای ناسا، می‌گوید: «این هلی‌کوپتر می‌تواند امکاناتی را برای اکتشافات هوایی آینده ایجاد کند. برای مثال آیا می‌توانیم مناطقی از فضای مریخ را که قابل رویت نیستند و یک مریخ‌نورد نمی‌تواند به آن برسد ببیند؟ آیا می‌توانیم روی قابلیت حرکت هلی‌کوپترها برای پشتیبانی هوایی از ماموریت‌های انسانی حساب کنیم؟ »

ناسا از هم‌اکنون برای حرکت هلی‌کوپترها و هواپیماها در فضای منظومه‌ای برنامه‌ریزی کرده است و قرار است در دهه ۲۰۳۰ یک هلی‌کوپتر رباتیک را روی آسمان تیتان، بزرگ‌ترین قمر سیاره زحل، به حرکت درآورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویدادی تاریخی؛ بالگرد ناسا از روی سطح مریخ به پرواز در آمد

مریخ نورد «پشتکار» با موفقیت بر روی سطح مریخ فرود آمد

هلی‌کوپتر ناسا روی سطح مریخ به پرواز درمی‌آید