مریخ نورد «پشتکار» با موفقیت بر روی سطح مریخ فرود آمد

تصویرسازی از فرود «پشتکار» بر روی سطح کره مریخ
تصویرسازی از فرود «پشتکار» بر روی سطح کره مریخ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان امیدوارند این کاوشگر با جمع آوری سنگ هایی از عمق دو متری مریخ بتواند به آنها در بررسی احتمال وجود پیشین حیات بر روی سطح این سیاره کمک کند.

آگهی

کاوشگر جدید سازمان فضایی آمریکا روز پنجشنبه پس از گذشت هفت ماه از زمان پرتابش با موفقیت بر روی سطح کره مریخ فرود آمد.

فرود کاوشگر «پشتکار» ساعت ۲۱:۵۵ به وقت اروپای مرکزی (۲۵ دقیقه پس از نیمه شب به وقت تهران) صورت گرفت. البته هنگامی که ناسا فرود کاوشگر «پشتکار» را بر روی کره مریخ تائيد کرد با زمان واقعی فرود متفاوت بود. دلیل این امر تاخیری است که در انتقال داده ها از مریخ به کره زمین وجود دارد.

این کاوشگر دقایقی پس از فرود بر روی سطح کره مریخ اولین عکس از محیط اطراف خود را به زمین ارسال کرد.

محل فرود کاوشگر «پشتکار» بر روی سطح مریخ دشوارترین محلی بود که تاکنون برای فرود بر روی این سیاره انتخاب شده است. از لحظات حساس فرود این کاوشگر که هفت دقیقه طول خواهد کشید به عنوان «هفت دقیقه وحشت» نام برده شده بود. کاوشگر «پشتکار» در این بازه زمانی می بایست سرعت خود را از ۲۰ هزار کیلومتر در ساعت به صفر برساند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دانشمندان امیدوارند تا کاوشگر «پشتکار» پس از فرود خود بتواند مشخص کند که آیا حیات هرگز بر روی سطح مریخ وجود داشته است یا خیر. «پشتکار» پیشرفته ترین و بزرگترین کاوشگری است که ناسا تاکنون به کره مریخ فرستاده است. این کاوشگر شش چرخ نهمین حضور یک سازه ساخته بشر بر سطح مریخ را رقم زد.

به گفته دانشمندان زمان احتمالی حیات بر روی مریخ به سه تا چهار میلیارد سال پیش بر می گردد. در آن زمان آب همچنان بر روی سطح این سیاره روان بوده است.

نزدیک به سه میلیارد دلار خرج ماموریت «پشتکار» شده است. دانشمندان امیدوارند این کاوشگر با جمع آوری سنگ هایی از عمق دو متری مریخ بتواند به آنها در بررسی احتمال وجود پیشین حیات بر روی سطح این سیاره کمک کند. این سنگ ها قرار است در سال ۲۰۳۱ به کره زمین بازگردانده شود. تنها راه تائید یا رد فرضیه وجود حیات بر روی مریخ بررسی نمونه هایی از سنگ های مریخ در بهترین آزمایشگاههای کره زمین است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شانه به شانه با ناسا در مریخ؛ ویدئوها و صداهای کاوشگر چینی از سیاره سرخ

شمارش معکوس برای پرواز نخستین هلی‌کوپتر ناسا بر فراز مریخ آغاز شد

ماهواره چینی «چوئِچیائو ۲»‌ با موفقیت در مدار قرار گرفت