Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اوکراین و کانادا گزارش ایران درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی را رد کردند

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کانادا می‌گوید که به زودی نتایج تحقیقات خود درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط ایران را منتشر خواهد کرد. اوکراین هم ایران را متهم کرده که «گزارشی فریبکارانه» ارائه کرده است.

آگهی

کانادا و اوکراین گزارش منتشر شده ایران درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی پی اس ۷۵۲ را قانع کننده ندانستند.

مارگ گارنو و عمر الغبرا، وزرای خارجه و حمل و نقل کانادا روز چهارشنبه ۱۷ مارس، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: «گزارش ایران هیچ تلاشی برای پاسخ دادن به این پرسش که واقعا چه اتفاقی برای این هواپیما افتاده است، نمی‌کند. ضمن اینکه ایران به بسیاری دیگر از سوالات اساسی در این رابطه هم پاسخ نمی‌دهد.»

در بخش دیگری از این بیانیه، وزرای خارجه و حمل و نقل کانادا می‌گویند: «این گزارش ناقص است و هیچ مدرک و شواهد ملموسی در آن به چشم نمی‌خورد.»

سازمان هواپیمایی کشوری ایران روز چهارشنبه ۲۷ اسفند در گزارشی ۱۳۸ صفحه‌ای مدعی شد که سلسله خطاهای انسانی باعث شده تا اپراتور دفاع ضد هوایی سپاه پاسداران اشتباه کند و این هواپیما را سرنگون کند. بر اساس گزارش دولت ایران، مسئول اپراتور مقصر شناخته شده است.

دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین نیز گزارش ایران را «تلاشی مزورانه برای پنهان کردن حقیقت» خواند و تاکید کرد که کشورش اجازه نخواهد داد تهران «از زیر بار این جنایت شانه خالی کند.» آقای کولبا همچنین اضافه کرد که اوکراین تمام تلاش خود را برای یافتن تمام ابعاد این ماجرا به کار خواهد بست.

در بیانیه دو وزیر کانادایی هم تاکید شده است که این کشور به زودی نتایج تحقیقات خود درباره سقوط هواپیمای اوکراین توسط ایران را منتشر خواهد کرد.

هواپیمای اوکراینی روز ۸ ژانویه ۲۰۲۰ از تهران به مقصد کی‌یف پرواز کرد. این پرواز در اوج تنش‌های میان ایران و آمریکا و درست در شبی که سپاه پاسداران پایگاه نظامی عین‌الاسد آمریکا را در عراق هدف حمله موشکی قرار داده بود، انجام شد. با اشتباه سامانه دفاع موشکی ایران تمام ۱۷۶ مسافر و کادر پرواز پی اس ۷۵۲ کشته شدند. ایران ابتدا علت این فاجعه را سقوط به علت نقص فنی خوانده بود اما با فشارهای بین‌المللی و پس از چند روز انکار، بالاخره مقام‌های ایران اعتراف کردند که به اشتباه و به گمان حمله خارجی این هواپیمای مسافربری را سرنگون کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهارمین سالگرد ساقط کردن هواپیمای اوکراینی؛ از روایت تازه حامد اسماعیلیون تا آزادی متهم ردیف اول

ایران: رای دادگاه کانادا درباره «تروریستی» بودن حمله به هواپیمای اوکراینی «فاقد مبنای قانونی» است

گزارش ایران از سرنگونی هواپیمای اوکراین؛ کانادا خواستار اصلاح قوانین تحقیقات سوانح هوایی شد