ایران گزارش پایانی ساقط کردن هواپیمای اوکراینی را منتشر کرد؛ «موشک اول در مجاورت هواپیما منفجر شد»

یادبود خدمه جانباخته پرواز اوکراینی ساقط شده در ایران
یادبود خدمه جانباخته پرواز اوکراینی ساقط شده در ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نتیجه‌گیری این گزارش تاکید شده است:«در زمان ۰۶:۱۵:۰۹ موشک دوم از سامانه دفاع هوایی به سمت هواپیما شلیک می‌شود، هر چند محتمل است انفجار این موشک بر روی هواپیما غیر موثر بوده باشد، اظهار نظر در خصوص انفجار و اثر این موشک، با قطعیت قابل قبول امکان‌پذیر نمی‌باشد.»

آگهی

سازمان هواپیمایی ایران روز چهارشنبه گزارش بررسی سانحه هواپیمای مسافربری اوکراینی را ۱۴ ماه پس از ساقط کردن آن با اصابت موشک منتشر کرد.

سازمان هواپیمایی کشوری تاکید کرده که این گزارش با همکاری ۱۲ گروه کارشناسی در چارچوب استاندارهای بین‌المللی تهیه شده و در تارنمای عمومی این سازمان به دو زبان فارسی و انگلیسی برای مطالعه و دسترسی عموم قرار داده شده است.

در نتیجه‌گیری این گزارش ۱۳۸ صفحه‌ای آمده است که هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ پس از آن که در ساعت ۰۶:۱۲ صبح روز ۱۸ دی ماه سال ۱۳۹۹ از باند فرودگاه امام خمینی برخاسته توسط یک سامانه دفاع هوایی به عنوان یک «هدف متخاصم» شناسایی شده و دو موشک به سمت آن شلیک شده است.

بر پایه این گزارش، موشک نخست در ساعت ۰۶:۱۴ شلیک شده و پس از انفجار در «مجاورت هواپیما» موجب توقف ارسال سیگنال‌های تراسپاندر راداری و از کار افتادن ضبط‌ کننده داده‌های پروازی شده ولی هر سه نفر گروه پروازی زنده بوده‌ و به مدیریت شرایط به وجود آمده ادامه داده‌‌اند.

در ادامه نتیجه‌گیری این گزارش تاکید شده است:«در زمان ۰۶:۱۵:۰۹ موشک دوم از سامانه دفاع هوایی به سمت هواپیما شلیک می‌شود، هر چند محتمل است انفجار این موشک بر روی هواپیما غیر موثر بوده باشد، اظهار نظر در خصوص انفجار و اثر این موشک، با قطعیت قابل قبول امکان‌پذیر نمی‌باشد.»

این گزارش می‌افزاید که هواپیما یکپارچگی نسبی خود را حفظ کرده و در ۰۶:۱۸ دقیقه در منطقه خلج آباد در نزدیک شهریار در جنوب تهران با زمین اصابت کرده و منفجر می‌شود؛ در پی این انفجار فرستنده ELT هواپیما فعال نشده و آنتن فرستنده سیگنال به ماهواره نیز به دلیل شدت ضربه وارده از بدنه جدا شده و به همین دلیل ماهواره‌های بین‌المللی موفق به شناسایی محل سانحه نشده‌اند.

سازمان هواپیمایی ایران در ادامه نتیجه‌گیری خود تصریح کرده که مطابق نظر کارخانه سازنده هواپیما، ساختار داخلی فرستنده ELT در برابر ضربات شدید ناشی از برخورد هواپیما با زمین مقاوم نیستند.

این سازمان در نتیجه‌گیری گزارش خود البته تاکید کرده که وضعیت فنی، عملیاتی هواپیما، مسیر پروازی و ارتفاع آن نقشی در ایجاد زمینه خطا برای شناسایی اشتباه نداشته است.

سازمان هواپیمایی ایران در این گزارش اعلام کرده که با وجود هماهنگی بین بخش نظامی و غیرنظامی برای «کاهش احتمال شناسایی اشتباه»، در مدیریت ریسک انجام شده برای فضای پروازی، «شرایط پایدار ملاک عمل قرار گرفته و شرایط گذار در محاسبات مورد نظر قرار نگرفته بود.» بر همین اساس، این سازمان یادآور شده که برای پروازهای خروجی از فرودگاه امام خمینی، «محدودیتی که ناشی از نتایج ارزیابی ریسک مسیر پروازی باشد، اعمال ننموده است.»

در نتیجه ساقط شدن هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ که باند فرودگاه امام خمینی را به مقصد کی‌یف ترک کرده بود، تمامی ۱۷۶ مسافر و خدمه این پرواز که اکثر آنها ایرانی بودند، جان خود را از دست دادند. ایران تا چند روز پس از وقوع این سانحه، دلیل ساقط شدن این هواپیما را کتمان ولی سپس به بروز خطای انسانی و شلیک موشک به سمت آن اعتراف کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهارمین سالگرد ساقط کردن هواپیمای اوکراینی؛ از روایت تازه حامد اسماعیلیون تا آزادی متهم ردیف اول

روکش موتور هواپیمای بوئینگ دقایقی پس از بلند شدن جدا شد

کاهش ارتفاع شدید هواپیمای بوئينگ در آسمان نیوزیلند دست‌کم ۵۰ زخمی برجای گذاشت