Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا از اهرم ویزا برای کنترل مهاجرت از کشورهای آفریقایی استفاده می‌کند

نشست وزرای خارجه و کشور عضو اتحادیه اروپا
نشست وزرای خارجه و کشور عضو اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای اتحادیه اروپا روز دوشنبه در مورد روش های ترغیب کشورهای شمال آفریقا برای تحویل گرفتن مهاجرانی که اجازه ورود به ۲۷ کشور پیدا نمی‌کنند، بحث و گفتگو کردند. این در حالی است که اروپا درنظر دارد صدور ویزا برای کشورهایی را که همکاری نمی‌کنند دشوارتر کند.

آگهی

وزرای اتحادیه اروپا روز دوشنبه در مورد روش های ترغیب کشورهای شمال آفریقا برای تحویل گرفتن مهاجرانی که اجازه ورود به ۲۷ کشور پیدا نمی‌کنند، بحث و گفتگو کردند. این در حالی است که اروپا درنظر دارد صدور ویزا برای کشورهایی را که همکاری نمی‌کنند دشوارتر کند.

آن دسته از مهاجرانی که به طور غیرقانونی به اروپا مهاجرت می‌کنند معمولاً اسناد هویتی خود را از بین می‌برند یا گم می‌کنن یا از اسناد هویتی جعلی استفاده می‌کنند که همین موضوع، پیدا کردن کشوری را که از آنجا می‌آیند برای بازگرداندنشان دشوار می‌سازد. البته گاهی برخی کشورهایی که مهاجران در آنجا زندگی می‌کرده اند، تمایلی به بازگشت این دسته از مهاجران ندارند.

از همین رو جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «ما باید برای مهاجرت ایمن و عادلانه و منظم تلاش کنیم. ما باید انگیزه‌ها را کنار هم بگذاریم تا کشورهای ثالث، افرادی را که مجبور به بازگشت هستند بپذیرند و جریان مهاجرت منظمی ایجاد کنند.»

کمیسیون اروپا به عنوان نهاد اجرایی اتحادیه اروپا فهرستی را از همکاری‌های ۳۹ کشور در زمینه پذیرش دوباره اتباع خود، تهیه کرده است. وزرای کشور و امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه در مورد این فهرست و مشوق‌های ممکن برای ترغیب کشورهای مورد اشاره به پیروی از این قانون گفتگو کردند.

یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا روز جمعه پس از صحبت‌های جداگانه با وزرای کشورهای اروپایی در این خصوص گفته بود: «اکنون وقت اقدام است. ما نیاز داریم تا با تمرکز بر تعداد محدودی از کشورها، روی یک جدول زمانی توافق کنیم.»

با این حال خانم یوهانسون از نام بردن کشورهای ثبت شده در این فهرست و اینکه کدام یک از آن‌ها ممکن است بدترین متخلفان باشند، خودداری کرد.

کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا همچنین گفت: «اگر در این خصوص به پیشرفت کافی نرسیم، آماده هستم از تابستان سال جاری میلادی پیشنهاداتی را به شورای اتحادیه اروپا برای ایجاد محدودیت در سیاست صدور ویزا ارائه کنم.»

البته خانم یوهانسون گفت که اگر این دسته از کشورها همکاری خوبی با اتحادیه اروپا داشته باشند، کشورهای اروپایی آماده ارائه سیاست سخاوتمندانه صدور ویزا هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

تمرکز بر محدودیت‌های صدور ویزا، بخشی از اصلاحیه کمیسیون اروپا در مورد سیاست ناموفق پناهندگی و مهاجرت اتحادیه اروپا است که در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ رونمایی شد. هدف این طرح، اطمینان از بازگشت آن دسته از مهاجرانی است که موفق به کسب اجازه ورود به اروپا نشده‌اند.

بر اساس قواعد ویزای اتحادیه اروپا، کمیسیون اروپا حداقل سالی یکبار ارزیابی می‌کند که کشورها به چه میزان برای پذیرش دوباره اتباع خود همکاری کرده‌اند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنین می‌توانند هنگام مواجهه با «مشکلات عملی قابل ملاحظه» با هر کشوری، مرجع اجرایی را مطلع کرده و ارزیابی دیگری را آغاز کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهاجران رکورد عبور از کانال مانش به بریتانیا را شکستند

اعطای پناهندگی به مهاجران در بریتانیا دشوارتر می‌شود

واکنش مجارستان به سلب حق میزبانی نشست وزرای خارجه و دفاع؛ بورل: باید جوابی به عملکرد اوربان می‌دادیم