اعطای پناهندگی به مهاجران در بریتانیا دشوارتر می‌شود

اعتراض مدنی به مخاطره پیشِ‌رویِ پناهندگانی که از راه دریا خود را به بریتانیا می‌رسانند
اعتراض مدنی به مخاطره پیشِ‌رویِ پناهندگانی که از راه دریا خود را به بریتانیا می‌رسانند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پریتی پاتل، وزیر کشور بریتانیا روز چهارشنبه گفت که قوانین جدید این کشور ماندن در بریتانیا را برای پناهجویان، دشوارتر می‌کند.

آگهی

پریتی پَتل، وزیر کشور بریتانیا روز چهارشنبه گفت که قوانین جدید این کشور ماندن در بریتانیا را برای پناهجویانی که به طور غیرقانونی وارد می‌شوند، دشوارتر می‌کند.

از زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، دولت بوریس جانسون تلاش کرده تا رویه مستقلی را برای بریتانیا در حوزه‌های دفاع، سیاست خارجی و امور مهاجرت تعیین کند. بر همین اساس، با بازنگری سیستم پناهندگی، «طرح جدید مهاجرت» تهیه شده که دولت بریتانیا مدعی است، بر مبنای آن اسکان پناهندگان در معرض خطر فوری واقلیت‌های تحت آزار و شكنجه تسریع و در عین حال ورود غیرقانونی پناهجویان دشوارتر می‌شود.

بر پایه این طرح، پناهجویانی که به طور غیرقانونی وارد بریتانیا می‌شوند حتی اگر واجد شرایط دریافت پناهندگی تشخیص داده شوند، بر خلاف رویه سابق تنها تحت حمایت موقت دولت بریتانیا قرار می‌گیرند و اعطای حق اقامت دائمی به آنها بسیار سخت‌گیرانه خواهد شد. 

مطابق طرح جدید، دولت این اختیار را خواهد داشت که پناهجویان را در طول دوره بررسی تقاضای پناهندگی آنها به خارج از کشور و به جزایر و قلمروهای خارجی بریتانیا منتقل کند و حتی آنهایی را که به طور قانونی وارد کشور شده‌اند را در صورت رد درخواست پناهندگی فورا اخراج کند.

پریتی پتل، وزیر کشور بریتانیا همچنین توضیح داده که قوانین جدید از ورود سریع به سیستم پناهندگی بریتانیا برای افرادی که بدون تقاضای پناهندگی از طریق کشورهای امنی مانند فرانسه وارد این کشور می‌شوند، جلوگیری می‌کند.

او همچنین خبر داد که در حال مذاکره با کشورهای اروپایی برای بازگرداندن پناهجویانی است که از کشورهای امنی مانند آلمان، ایتالیا و بلژیک گذشته و خود را به بریتانیا رسانده‌اند. وزیر کشور بریتانیا با اشاره به شکست قوانین قبلی پناهندگی گفت که رویه سابق موجب مهیا شدن شرایط سوء استفاده گسترده شبکه قاچاقچیان انسان شده که در عمل آزار و اذیت پناهجویان و نیز مخاطره‌های پیشِ‌رویِ آنها را افزایش داده است.

با وجود انتقاد گسترده نهادهای فعال در زمینه دفاع از حقوق پناهجویان از طرح جدید دولت بریتانیا، خانم پتل تاکید کرده که قوانین تازه کشورش با کنوانسیون پناهندگان، قوانین بین‌المللی و کنوانسیون اروپایی حقوق بشر انطباق کامل خواهد داشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت بریتانیا پیشتر نیز از طرح جدید مهاجرتی خود رونمایی کرده بود که هدف آن جذب «نیروهای کار واجد شرایط» در دوران پسابرکسیت بر مبنای یک سیستم امتیاز‌بندی، مشابه آن چه که از سوی استرالیا اعمال می‌شود، است.

تلاش برای کاهش ورود مهاجران به اتحادیه اروپا یکی از شعارهای آقای جانسون در جریان کارزارهای انتخاباتی و حزب محافظه‌کار بریتانیا طی همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ در مورد خروج از اتحادیه اروپا بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قایقی که هیچ‌گاه به جزیره ساموس نرسید؛ پدر کودک غرق شده افغان در تهدید حبس ۱۰ ساله

روایت پناه جستن، سرگذشت خالد؛ از میدان جنگ تا میدان مهاجرت

اتحادیه اروپا از اهرم ویزا برای کنترل مهاجرت از کشورهای آفریقایی استفاده می‌کند