قایقی که هیچ‌گاه به جزیره ساموس نرسید؛ پدر کودک غرق شده افغان در تهدید حبس ۱۰ ساله

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یک مهاجر افغان در یونان که فرزند خود را در جریان مهاجرت از دست داد
یک مهاجر افغان در یونان که فرزند خود را در جریان مهاجرت از دست داد   -  Copyright  AP Photo

یک عروسک خرسی و یک قلب سفید شنی تنها نشانه‌هایی است که آرامگاه کودک ۶ ساله را از سایر پناهجویانِ آرمیده در آرامستانی پوشیده از کاج متمایز می‌کند؛ اینجا جزیره ساموس در یونان است، جایی که آرام آرام در حال بدل شدن به مدفن جان صاحبان رویاهای شیرین است.

در کتیبه قبر این کودک آمده است: «او در یک کشتی ‌شکسته غرق شد. باد و دریا که نه؛ سیاست‌ها و ترس مقصر بودند.» پدر ۲۵ ساله این کودک افغان که در غم از دست دادن تنها فرزندش روزگار دشوار پناهجویی را سپری می‌کند، با یک چالش مضاعف نیز مواجه است. او به دلیل به خطر انداختن جان پسرش در جریان سفری پرمخاطره از ترکیه به جزیره ساموس تحت قضاوت قرار گرفته و در صورتی که اتهام او ثابت شود به مدت ۱۰ سال روانه زندان خواهد شد.

او با یادآوری اشکبارِ خاطره تلخ آن شب سرد زمستانی می‌گوید:«به خاطر آینده بچه ما آمدیم یونان، هیچ پدر و مادری نمی‌تواند جان بچه را به خطر بیندازد، ما مجبور بودیم.»

فعالان حقوق پناهجویان بر این باورند كه این اقدام قضایی روا شده علیه این پدر داغ‌دیده نشان دهنده سخت شدن سیاست‌های مهاجرتی یونان است؛ تلاشی که شاید راهی باشد برای سرپوش گذاشتن بر سهل‌انگاری احتمالی گارد ساحلی.

نوتیس میتاراچی، وزیر مهاجرت یونان این فرضیه‌ها را رد می‌کند و توضیح می‌دهد:«با توجه به این که اتحادیه اروپا ترکیه را کشوری امن تلقی می‌کند، در جریان تلاش برخی افراد برای سفر خطرناک به یونان اگر تلفات انسانی رخ بدهد، باید مقصر آن شناسایی شود؛ چه این تقصیر از سر سهل‌انگاری باشد و چه عمدی.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

اما این پدر افغان که خود را نون.الف معرفی می‌کند، تاکید دارد که چاره‌ای جز سفر به یونان نداشته چرا که درخواست پناهندگی او دو بار از سوی دولت ترکیه رد شده بود.

فعالان حقوق پناهجویان معتقدند این نخستین بار در اتحادیه اروپا است که یک پدر و مادر زنده مانده به دلیل مرگ فرزندشان در جریان مهاجرت با رویایی زندگی بهتر در اروپا تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.