سریلانکا برقع را ممنوع و هزار مدرسه اسلامی را تعطیل می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Eranga Jayawardena
Eranga Jayawardena   -  Copyright  AP Photo

دولت سریلانکا قصد دارد به دلایل مربوط به امنیت ملی، پوشش برقع را در این کشور ممنوع و بیش از هزار مدرسه اسلامی را تعطیل کند.

این خبر روز شنبه از سوی دریادار ساراث ویراسه‌کارا، وزیر امنیت عمومی این کشور در جریان مراسمی در یکی از معابد بودائیان اعلام شد.

او گفت که لایحه‌ای در این باره روز جمعه به امضای هیأت دولت رسیده و برای تصویب نهایی به پارلمان فرستاده شده است. او تاکید کرد که انتظار می‌رود این ممنوعیت‌ها به سرعت اجرایی شوند.

دریادار ویراسکارا افزود: «برقع تأثیر مستقیمی بر امنیت ملی دارد. ما همواره در این کشور دوستان مسلمان زیادی داشتیم اما زنان و دختران مسلمان هرگز برقع نمی‌پوشیدند. برقع نشانه افراط گرایی مذهبی است که اخیراً رایج شده و قطعاً باید آن را ممنوع کنیم.»

پوشیدن برقع پیش از این نیز در سال ۲۰۱۹ میلادی پس از وقوع چند انفجار در ماه آوریل در سه کلیسا و سه هتل شهر کلمبو، پایتخت سریلانکا که بیش از ۲۶۰ کشته برجای گذاشت، موقتا ممنوع شده بود.

در آن زمان دو گروه محلی مسلمان که بیعت خود را با داعش اعلام کرده بودند، مسئولیت این حملات را پذیرفتند.

وزیر امنیت عمومی سریلانکا همچنین اعلام کرد که دولت بیش از هزار مدرسه اسلامی را تعطیل خواهد کرد زیرا اطلاعات مربوط به این مدارس به ثبت نرسیده و آنها از سیاست آموزش ملی پیروی نمی‌کنند.

او گفت: «هیچکس نمی‌تواند مدرسه‌ای را راه اندازی کند و در آنجا هرچه دلش می‌خواهد به دانش آموزان بیاموزد. مدارس باید مطابق مقررات دولتی و در چهارچوب سیاست آموزش و پرورش این کشور فعالیت کنند.»

او همچنین به این نکته اشاره کرد که در بیشتر این مدارس اسلامی، تنها به زبان عربی و دروس قرآنی آموزش داده می‌شوند.

مسلمانان حدود ۹ درصد از جمعیت ۲۲ میلیون نفری سریلانکا را تشکیل می‌دهند و بیش از ۷۰ درصد جمعیت این کشور نیز بودائی هستند. مابقی ساکنان سریلانکا را عمدتاً هندوها تشکیل می‌دهند.