رسانه‌های اسرائیل: نتانیاهو روز پنجشنبه وارد امارات عربی می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Miriam Alster
Miriam Alster   -  کپی رایت  AP Photo

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل قرار است روز پنج‌شنبه اولین دیدار رسمی خود از امارات عربی متحده را انجام دهد.

این خبر از سوی رسانه‌های اسرائیلی اعلام شد با این وجود مقامات ارشد دفتر آقای نتانیاهو از اظهار نظر دربارۀ این گزارش‌های خودداری کرده‌اند.

دیدار آقای نتانیاهو از این کشور واقع در سواحل جنوبی خلیج فارس، در پی امضای پیمان ابراهیم میان اسرائیل و امارات در اوت ۲۰۲۰ میلادی با هدف عادی سازی روابط دیپلماتیک ممکن شده است.

با امضای این پیمان، امارات پس از مصر در سال ۱۹۷۹ و اردن در سال ۱۹۹۴ میلادی، به سومین کشور با اکثریت عرب تبدیل شد با اسرائیل رابطه برقرار می‌کند.

بحرین ، مراکش و سودان نیز متعاقباً به پیمان ابراهیم پیوستند.

بنا بر گزارش روزنامه هاآرتص، این سفر کمتر از دو هفته قبل از برگزاری انتخابات زودهنگام اسرائیل انجام می‌شود؛ این چهارمین انتخابات اسرائیل در مدتی کمتر از ۲ سال است.

قرار است آقای نتانیاهو که از سال ۲۰۰۹ میلادی در قدرت است، در فرودگاه ابوظبی با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی و جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح امارات دیدار کند.

سفر او به بحرین و امارات پیش از این برای ماه فوریه برنامه‌ریزی شده بود اما محدودیت‌های وضع شده در اسرائیل با هدف مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا باعث شد که این برنامه نیز با تأخیر اجرا شود.

بنیامین نتانیاهو پس از بازگشت به بیت‌المقدس نیز قرار است با ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان در موضوع واکسیناسیون شهروندان در مقابل ابتلا به کووید۱۹ گفتگو کند.