طرح جدید «دولت انتقالی صلح افغانستان»؛ مخالفت دولت و سکوت طالبان

دیدار زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان با محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی(عکس آرشیوی است)
دیدار زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان با محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی(عکس آرشیوی است) Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با ادامه حملات گروه طالبان علیه نیروهای امنیتی و غیرنظامیان، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان ضمن تاکید بر تسریع روند صلح، از در میان گذاشتن گزینه‌های مختلف با حکومت و رهبران سیاسی خبر داد.

آگهی

همزمان با ادامه حملات گروه طالبان علیه نیروهای امنیتی و غیرنظامیان، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان ضمن تاکید بر تسریع روند صلح، از در میان گذاشتن گزینه‌های مختلف با حکومت و رهبران سیاسی خبر داد.

مقام‌های محلی در قندوز روز پنجشنبه اعلام کردند که در نتیجه حمله گروه طالبان به یک پاسگاه نیروهای امنیتی در روستای تلوکه شهر قندوز، ۱۳ سرباز ارتش افغانستان کشته و ۴ تن دیگر زخمی شدند. همچنین در ادامه حمله‌های هدفمند در ولایت ننگرهار، بامداد روز پنجشنبه یک پزشک زن بر اثر انفجار بمب جا سازی شده در یک وسیله نقلیه جان باخت.

در همین حال، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان که سفری سه روزه به کابل داشته در تشریح دستاورهای این سفر با انتشار سلسله توییتی اعلام کرد که در جریان دیدار با تمامی گروه‌ها بر لزوم دیپلماسی و جلب حمایت بین‌المللی گسترده‌تر به منظور کمک به افغان‌ها برای پیشرفت سریعتر در روند صلح تاکید کرده است.

او همچنین تصریح کرد که جمهوری اسلامی و طالبان باید راهی برای حل و فصل سیاسی و آتش بس دائمی و جامع پیدا کنند. آقای خلیلزاد همچنین اشاره کرد که در کابل، در مورد گزینه‌ها و راه چاره‌های مختلف برای پیشبرد این روند بحث کرده است. نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در پایان این سلسله توییت، خاطرنشان کرده که حرف‌های دلگرم کننده‌ای از طرف‌های مختلف مورد مذاکره شنیده؛ سخنانی که به تعبیر او نشان دهنده وجود حمایت گسترده‌ از لزوم حرکت سریعتر برای تحقق صلح عادلانه و پایداری است که افغان‌ها خواستار و شایسته آن هستند.

البته خبرگزاری افق در تلاش برای رمزگشایی از راهکارهای مختلف مطرح شده از سوی آقای خلیلزاد، مدعی شده که او در سفر اخیرش به کابل نقشه‌ راه ایجاد یک حکومت انتقالی با عنوان «دولت انتقالی صلح افغانستان»‌ را ارائه کرده است.

اما امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان این طرح را شایعه خوانده و بر اصالت قانون اساسی و نظام جمهوری تأکید کرده‌ است. محمد اشرف‌غنی، رییس جمهوری افغانستان نیز پیشتر با تشکیل هرگونه دولت موقت در این کشور که مبتنی بر رای مردم نباشد، مخالفت کرده بود.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که بهترین مکانیزم صلح پایدار، مشارکت عادلانه همه جانبه از جمله گروه طالبان در نظام جمهوری اسلامی و برگزاری انتخابات است. او تاکید کرد که هیچ‌کس نظام تحمیلی خارج از انتخابات عمومی را قبول نخواهد کرد.

اما مخالفت صریح آقای دانش با «نظام تحمیلی خارج از انتخابات عمومی»، گمانه‌زنی‌ها را در مورد ارائه طرح دولت انتقالی از سوی آقای خلیلزاد قوت بخشید. البته حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهوری افغانستان نیز روز چهارشنبه تایید کرده بود که دربارۀ بدیل‌های مختلف مشغول بحث‌ها هستیم. آقای محب در عین حال گفته بود که موضوع مهم این است که طالبان نه به صلح بلکه به جنگ مصمم است.

گروه طالبان هنوز به گزینه احتمالی «دولت انتقالی صلح افغانستان»‌ واکنشی نشان نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی طالبان با آمریکا برای کاهش۹۰ روزه خشونت‌ها؛ بلینکن: با اعضای ناتو رایزنی می‌کنیم

نشست صلح افغانستان در مسکو در غیاب ایران؛ «از بازگشت امارت اسلامی حمایت نمی‌کنیم»

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود