نشست صلح افغانستان در مسکو در غیاب ایران؛ «از بازگشت امارت اسلامی حمایت نمی‌کنیم»

نشست بین‌المللی صلح افغانستان در مسکو
نشست بین‌المللی صلح افغانستان در مسکو Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان چهار کشور روسیه، آمریکا، چین و پاکستان در پایان این نشست با صدور بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که از بازگشت دوباره «حکومت امارت اسلامی» حمایت نمی‌کنند ودر عین حال از گروه طالبان خواستند که نسبت به پیشگیری از تلفات غیرنظامیان اقدام کند.

آگهی

نشست یک‌ روزه صلح افغانستان روز پنجشنبه با حضور هیئتی متشکل از مقام‌های دولتی و چهره‌های سیاسی افغانستان، نمایندگانی از گروه طالبان و کشورهای آمریکا، پاکستان، چین، روسیه و قطر در مسکو برگزار شد و با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در آغاز این نشست با ابراز تاسف از این که گفت‌وگوهای صلح افغانستان در دوحه، پیشرفت چشمگیری نداشته، اظهار امیدواری کرد که مذاکرات روز پنجشنبه در مسکو با نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان به پیشرفت روند گفت‌وگو‌های صلح کمک کند.

آقای لاوروف ضمن ابراز نگرانی از افزایش خشونت‌ها در افغانستان تاکید کرد که روند صلح باید بدون مداخله خارجی و با راهبری افغان‌ها به پیش برود تا در نهایت توافقی حاصل شود که ضامن تامین منافع تمامی طرف‌ها باشد.

وزیر خارجه روسیه همچنین از آمریکا و طالبان خواست تا به تعهدات خود در قالب توافق‌نامه دوحه پایبند باشند.

ملا عبدالغنی برادر که ریاست هیات ده نفره طالبان را در این نشست بر عهده داشت، ضمن انتقاد از عدم ایفای تعهد طرف‌های مقابل در چارچوب توافق‌نامه دوحه که او آن را «راه خوب و تاثیرگذار برای حل مشکلات کشور» توصیف کرد، گفت:«ما خواستار استقرار یک نظام اسلامی فراگیر به نمایندگی از مردم افغانستان هستیم تا مشکلات موجود را حل و برای ثبات کشور و رفاه مردم تلاش کند.» معاون سیاسی رهبر طالبان در ادامه سخنان خود تاکید کرد که امارت اسلامی توانایی انجام این کار را دارد ولی سایر احزاب سیاسی افغانستان مسئولیت خود را در قبال تحقق این مهم انجام نمی‌دهند.

او سپس خاطر نشان کرد که امارت اسلامی افغانستان در ۲۷ سال پیش برای نجات و محافظت از کشور و مردم تاسیس شد و نه تنها کشور را از تجزیه نجات داد و امنیت را تامین کرد بلکه به «فساد اخلاقی» پایان داد و با مواد مخدر مبارزه کرد ولی متاسفانه با تحریم‌های جامعه جهانی و حمله آمریکا مواجه شد.

در مقابل، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز با تأکید بر لزوم برقراری آتش‌بس فوری و تسریع روند مذاکرات صلح گفت:««افغانستان امروز افغانستان سالیان قبل نیست و هیچ‌گروه و جریانی نمی‌تواند با جنگ و زور اراده خود را بر دیگران تحمیل کند.»

آقای عبدالله ضمن اعلام پایبندی دولت جمهوری اسلامی افغانستان به به ادامه مذاکرات و یافتن راه حل سیاسی همه‌‌شمول تصریح کرد:«دولت جمهوری اسلامی افغانستان به حل سیاسی عادلانه، پایدار و با حفظ حاکمیت ملی، استقلال، ارزش‌ها و اصول اسلامی، دست‌آوردهای بیست سال گذشته به ویژه حقوق اساسی شهروندان، آزادی بیان و حقوق زنان و اصل تعیین سرنوشت سیاسی کشور بر اساس اراده مردم باور کامل دارد.»

او که رهبری هیات نمایندگان دولت افغانستان را در این نشست بر عهده داشت، به توصیه‌ها و تصمیم‌های لویه‌جرگه‌ مشورتی صلح اشاره کرد و گفت، مردم افغانستان برای رسیدن به یک صلح باثبات و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی به رهایی زندانیان گروه طالبان رای مثبت دادند.

رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با یادآوری توصیه‌ها و تصمیم‌های لویه‌جرگه‌ مشورتی صلح گفت که بر خلاف توقع مردم افغانستان با رهایی زندانیان دو طرف و آغاز مذاکرات، جنگ و خشونت در کشور افزایش یافته است.

آقای عبدالله همچنین افزود که دولت افغانستان نشست مسکو و اجلاس ترکیه درباره صلح افغانستان را ادامه مذاکرات دوحه می‌داند و از برگزاری آنها با هدف دستیابی به صلح عادلانه و پایدار در کشور حمایت می‌کند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین، میر رحمن رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان،‌ محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی، عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی-اسلامی، محمد علم ایزدیار، نایب اول مجلس نمایندگان سایر اعضای هیات نمایندگان دولت افغانستان در نشست مسکو بودند.

همچنین شماری از اعضای هیات افغانستان در مذاکرات صلح دوحه نیز در این نشست حاضر بودند. گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان هم در مسکو حاضر بود.

با وجود این که پیشتر از ایران به عنوان یکی از کشورهای شرکت کننده در این نشست یاد شده بود، اما در نشست مسکو نماینده‌ای از این کشور شرکت نکرد. این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز پیشتر از بررسی موضوع دعوت به نشست صلح افغانستان در مسکو خبر داده بود.

نمایندگان چهار کشور روسیه، آمریکا، چین و پاکستان در پایان این نشست با صدور بیانیه‌ای مشترک ضمن تاکید بر این مهم که حصول صلح در افغانستان تنها از طریق یک توافق سیاسی مبتنی بر مذاکره قابل تحقق است، اعلام کردند که از بازگشت دوباره «حکومت امارت اسلامی» حمایت نمی‌کنند ودر عین حال از گروه طالبان خواستند که نسبت به پیشگیری از تلفات غیرنظامیان اقدام کند.

در بیانیه همچنین از طرف‌های گفتگوهای بین‌الافغانی خواسته شده تا به سرعت در مورد مسائل اساسی از جمله برقراری «دولت آینده صلح‌آمیز و پایدار» و آتش‌بس همه‌جانبه مذاکره کنند و در توافق صلح حاصله حقوق تمام افغان‌ها از جمله زنان، مردان، کودکان، قربانیان و اقلیت‌ها رعایت شود.

نشست مسکو نخستین مرحله از برنامه جدید دولت جو بایدن برای تسریع روند صلح افغانستان بود. این نشست مقدمه برگزاری اجلاس استانبول است که در اوایل آوریل آینده برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه میزبان دور بعدی گفت‌وگوهای صلح افغانستان شد

طرح جدید «دولت انتقالی صلح افغانستان»؛ مخالفت دولت و سکوت طالبان

پوتین: روسیه از مذاکره صلح با اوکراین امتناع نمی‌کند