گزارش اداره ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان: واشنگتن میلیاردها دلار هدر داده است

kandahar
kandahar Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سیگار، اداره سر مفتش ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان در گزارشی اعلام کرده است که از سال ۲۰۰۸ به این سو میلیاردها دلار بودجه دولت آمریکا در افغانستان «بیهوده تلف شده» است.

آگهی

گزارش جدید اداره سر مفتش ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان، سیگار نشان می دهد که ایالات متحده «بیهوده» میلیاردها دلار در این کشور هزینه کرده است.

براساس این گزارش، کاخ سفید در طول سال های گذشته میلیاردها دلار روی خودرو و تجهیزات و ساختمان‌هایی هزینه کرده است که امروز بی استفاده و ناکارآمد مانده‌اند.

از سال ۲۰۰۸ ایالات متحده ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار هزینه کرده است که بر اساس گزارش سیگار تنها ۳۴۳ میلیون دلار از این سرمایه گذاری‌ها امروز مورد استفاده هستند.

گزارش این آژانس نشان می‌دهد که تنها ۱.۲ میلیارد دلار از ۷.۸ میلیاردی که برای پرداخت هزینه ساختمان‌ها و وسایل نقلیه و تجهیزات در نظر گرفته شده، در محل پیش بینی شده خرج شده است.

این در حالیست که بخش مهمی از بودجه بازسازی افغانستان، از سوی شهروندان آمریکایی و مالیات آنها تامین می شود.

جان اف سوپکو، بازرس کل SIGAR در گزارش خود نوشته است:‌ «این واقعیت که بسیاری از دارایی‌هایی که برای سرمایه گذاری در افغانستان مورد استفاده قرار نگرفته و در راه‌های دیگری صرف شده و یا اینکه وسایل و تجهیزات بدون مراقبت مانده تا خراب و رها شوند، مایه نگرانی زیادی برای تمام سازمان‌هایی است که می‌خواهند در تامین مالی چنین پروژه‌هایی سهیم شوند.»‌

جنگ افغانستان و حضور ایالات متحده در این کشور به‌زودی بیست ساله می شود.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در حال حاضر توافق صلحی که یک سال پیش توسط دونالد ترامپ به امضا رسید را بررسی می کند.

آقای بایدن باید تصمیم بگیرد آیا طبق این توافق نیروهای خود را تا اول ماه مه، تقریبا دو ماه دیگر، از افغانستان فرا خواهد خواست یا نه؟

مقامات آمریکایی می گویند که هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

بیل روجیو، تحلیل گر سیاسی می گوید کخ یکی از دلایل اصلی خسارات فراوان مالی آمریکا در افغانستان گروه طالبان است. این گروه در سال‌های اخیر حمله‌های متعددی به ساختمان‌ها، خودروها و تجهیزاتی که از سوی آمریکایی ها ساخته شده، کرده است.

به گفته این تحلیلگر «ساختن یک کلینیک و مدرسه یک چیز است، بهره برداری، نگهداری و دفاع در بسیاری از موارد از این زیرساخت ها در برابر حملات طالبان چیز دیگری است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بن‌بست صلح در افغانستان؛ آیا دولت بایدن راهی برای پایان دو دهه جنگ دارد؟

سازمان‌ ملل متحد: قتل فعالان مدنی در افغانستان بعد از توافق صلح افزایش یافته است

زیرگرفتن یهودیان ارتدکس در بیت‌المقدس؛ مهاجمان دستگیر شدند