Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تحریم‌های آمریکا علیه روسیه؛ مسکو از واشنگتن خواست با آتش بازی نکند

الکسی ناوالنی
الکسی ناوالنی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه روسیه همچنین ضمن متهم کردن واشنگتن به سواستفاده از الکسی ناوالنی برای آنچه دخالت آشکار در امور داخلی این کشور خوانده شده در بیانیه خود تصریح کرد: «ما بر اساس اصل اقدام متقابل به این رویکرد واکنش نشان خواهیم داد.»

آگهی

مسکو پس از تصویب تحریم‌هایی در آمریکا علیه هفت مقام ارشد روسیه ضمن تهدید به اقدام متقابل از واشنگتن خواست که با آتش بازی نکند.

وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص تحریم‌های وضع شده را «حملات خصمانهِ ضد روسی» خواند و آنرا بخشی از «سیاست عاری از منطق و مفهوم آمریکا» توصیف کرد که به اعتقاد مسکو تنها به تخریب بیشتر روابط دوجانبه میان دو کشور منجر خواهد شد.

وزارت خارجه روسیه همچنین ضمن متهم کردن واشنگتن به سواستفاده از الکسی ناوالنی برای آنچه دخالت آشکار در امور داخلی این کشور خوانده شده در بیانیه خود تصریح کرد: «ما بر اساس اصل اقدام متقابل به این رویکرد واکنش نشان خواهیم داد.»

در این بیانیه تاکید شده است که محاسبات برای تحمیل چیزی به روسیه توسط اِعمال تحریم‌ها و دیگر فشارها در گذشته با شکست مواجه شده و اکنون نیز شکست خواهد خورد.

دستگاه دیپلماسی کرملین در ادامه ضمن تاکید بر اینکه روسیه قاطعانه از منافع ملی خود دفاع و هرگونه تجاوز را رد خواهد کرد از طرف‌های آمریکایی خواست که با آتش بازی نکنند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا همچنین تصریح شده است که آمریکا دیگر از حق اخلاقی برای درس دادن به دیگران برخوردار نیست.

ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه در واکنش به ماجرای مسمومیت و بازداشت الکسی ناوالنی، سرسخت‌ترین منتقد ولادیمیر پوتین هفت مقام ارشد روسیه تحت تحریم قرار داد.

این نخستین تحریم‌های ایالات متحده علیه روسیه در دوره زمامداری جو بایدن بر کاخ سفید است که همواره بر مسائل حقوق بشری به عنوان اولویتی مهم در روابط کشورش با دنیا تاکید کرده و پس از به قدرت رسیدن در بیستم ژانویه سال جاری مواضع بسیار سرسختانه‌تر نسبت به دونالد ترامپ در قبال روسیه در پیش گرفته است.

واشنگتن با استناد به گزارش سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده مدعی شده که مقامات سرویس امنیت فدرال روسیه در مسموم کردن الکسی ناوالنی به صورت مستقیم نقش داشته و برای این ‌کار از یک عامل عصبی موسوم به نوویچوک استفاده کرده‌اند.

الکساندر بورتنیکف، رئیس سرویس‌های امنیتی فدرال،‌ الکساندر کلاشنیکف، رئیس سازمان زندان‌ها و ایگور کراسنف، دادستان کل روسیه به همراه سرگئی کریِنکو از معتمدان و همکاران نزدیک ولادیمیر پوتین بخشی از مقام‌های ارشد تحریم شده از سوی ایالات متحده آمریکا را تشکیل می‌دهند.

گفتنی است که اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه به دلایل مشابه و در ادامه سرزنش‌های قبلی علیه کرملین در پی مسمومیت و بازداشت الکسی ناوالنی، چهار مسئول ارشد در دولت روسیه را به علت دست داشتن در مراحل بازداشت این رهبر اپوزیسیون و نیز سرکوب اعتراض‌ها در این کشور تحت تحریم قرار داد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار مسکو به توئیتر: اگر تا یکماه دیگر محتوای غیرقانونی را حذف نکنید فیلترتان می‌کنیم

خرید محصولات غذایی از طریق شناسایی چهره در روسیه؛ خنده کرملین و خشم حقوق بشری ها

روسیه: اتحادیه اروپاست که در روابط سنگ‌اندازی می‌کند