Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اتحادیه اروپا چهار مقام عالی‌رتبه روسیه را به‌دلیل مشارکت در محاکمه ناوالنی و سرکوب تحریم کرد

اتحادیه اروپا چهار مقام عالی‌رتبه روسیه را به‌دلیل مشارکت در محاکمه ناوالنی و سرکوب تحریم کرد
Copyright Tribunal de Babuskinsky via AP
Copyright Tribunal de Babuskinsky via AP
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الکساندر کالاشنیکوف، مدیر سازمان زندان‌ها، الکساندر بستریکین، مسئول کمیته تحقیقات، ایگور کراسنوف، دادستان عمومی و ویکتور زولوتوف، رئیس گارد ملی روسیه، چهار مقامی هستند که نامشان در لیست سیاه سفر به اتحادیه اروپا ثبت شده است.

آگهی

اتحادیه اروپا دوشنبه اول مارس چهار مقام عالی‌رتبه روسیه را به دلیل مشارکت در روند قضایی منجر به محکومیت الکسی ناوالنی و سرکوب معترضان هوادار وی، تحریم کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش کرد که الکساندر کالاشنیکوف، مدیر سازمان زندان‌ها، الکساندر بستریکین، مسئول کمیته تحقیقات، ایگور کراسنوف، دادستان عمومی و ویکتور زولوتوف، رئیس گارد ملی روسیه، چهار مقامی هستند که نامشان در لیست سیاه سفر به اتحادیه اروپا ثبت شده و از این پس حق ورود به خاک هیچیک تز ۲۷ کشور عضو را ندارند.

این تصمیم روز ۲۷ فوریه و در جریان نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا اتخاذ و امروز مورد قبول تمام دولت‌های عضو قرار گرفت. اسامی تحریم شدگان فردا سه‌شنبه ۲ مارس در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا منتشر می‌شود.

الکساندر گرونچکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به این خبر اعلام کرد که مسکو طبیعتا به این اقدام واکنش متناسب نشان خواهد داد. به گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، آقای گرونچکو گفت: «اتحادیه اروپا حرکت بر یک مبنای غیرقانونی را ادامه می‌دهد و شرایط به یک بن‌بست کامل رسیده است.»

اتحادیه اروپا پیش از این و در پی مسمومیت شدید الکسی ناوالنی، ۶ مقام روس از جمله چند نفر از نزدیکان ولادیمیر پوتین را تحریم کرده بودند.

الکسی ناوالنی از اواسط ماه ژانویه، زمانی که پس از چند ماه بستری در آلمان در پی مسمومیت به روسیه بازگشت در فرودگاه مسکو بازداشت شد. یک دادگاه کیفری در مسکو حبس تعلیقی آقای ناوالنی را به جرم نقض شرایط آزادی مشروط در پرونده‌ فسادی که مربوط به سال ۲۰۱۴ بود، اجرایی کرد. دیوان حقوق بشر اروپا محکومیت الکسی ناوالنی در سال ۲۰۱۴ را سیاسی ارزیابی کرده و خواهان رسیدگی مجدد به این پرونده از سوی محاکم روسیه شده بود.

الکسی ناوالنی روز یکشنبه برای گذراندن دو سال و نیم حبس به زندانی در ۲۰۰ کیلومتری شرق مسکو منتقل شد.

ناظران حقوق بشر در روسیه می‌گویند در جریان تظاهرات هواداران الکسی ناوالنی نزدیک به ۱۱ هزار نفر بازداشت شدند. عمده این افراد به پرداخت جزای نقدی و زندان‌های کوتاه مدت محکوم شده اند.

همزمان با وضع تحریم‌های جدید از سوی اتحادیه اروپا، دو گزارشگر مستقل سازمان ملل متحد خواستار انجام تحقیقات مستقل بین‌المللی درباره مسمومیت وی شدند. کشورهای اروپایی و ایالات متحده می‌گویند وی با عامل اعصاب نوچوویک مسموم شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناوالنی: در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و شکنجه اعتصاب غذا می‌کنم

زن اوکراینی به اتهام رها کردن بادکنک‌های رنگی در آسمان مسکو به ۱۲ سال زندان محکوم شد

تصاویر سرباز آمریکایی که به دیدار دوست دختر روس شتافت؛ پنتاگون: قوانین ارتش را هم زیر پا گذاشته است