خرید محصولات غذایی از طریق شناسایی چهره در روسیه؛ خنده کرملین و خشم حقوق بشری ها

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
فناوری شناسایی چهره
فناوری شناسایی چهره   -  کپی رایت  Dermalog Identification Systems GmbH via AP Images/Dermalog Identification Systems GmbH via AP Images

شرکت توزیع و فروش محصولات غذایی ایکس ۵، برای اولین بار در روسیه از فناوری «شناسایی چهره» در زمان پرداخت مشتریان استفاده می کند. بواسطه این فناوری شما نیازی به کیف پول و یا مدرک شناسایی و دسته چک ندارید. چهره شما به تنهایی برای تایید اعتبار نقدیتان کفایت خواهد کرد.

دو فروشگاه عمده توزیع محصولات غذایی این گروه بزرگ «پرکرستوک و پیاتروچکا»‌ نام دارند.

ایکس ۵ را می توان پیشروترین شرکت روس در استفاده از فناوریهای دیجیتال عنوان کرد. این شرکت در حال حاضر در برخی از فروشگاه های خود در مسکو از سیستم شناسایی چهره بهره می گیرد.

ایوان ملنیک، مدیر نوآوری شرکت ایکس ۵ می گوید در حال حاضر بیش از ۵۲ فروشگاه به فناوری شناسایی چهره مجهز شده اند. وی تاکید کرد بزودی بیش از ۱۰۰ فروشگاه زنجیره ای به این فناوری مجهز خواهند شد.

بسیاری از گروه های حقوق بشری فناوری شناسایی چهره برای خرید محصولات غذایی و بصورت روزمره را برای « دموکراسی خطرناک» می دانند. چرا که برای کارکرد این فناوری نیاز هست که تمام اطلاعات لازم درباره شهروندان بصورت آنلاین در اختیار تمام مراکز خرید و فروشگاه ها قرار بگیرد. استفاده روزمره افراد از چنین فناوری هایی می تواند به معنای « کنترل لحظه به لحظه زندگی شهروندان» توسط دولت ها و ارائه دهندگان این فناوری نیز باشد.

فناوری تشخیص و شناسایی چهره به سرعت برق و باد، در روسیه در حال پیشرفت و گسترش است.

ایوان ملنیک،‌ مدیر فناوریهای ایکس ۵ با حمایت از این طرح می گوید:‌ « راحت است، شما مجبور نیستید کیف پول خود را حمل کنید یا تلفن خود را از جیب خود بیرون بیاورید، فقط باید یک دکمه را فشار دهید و با صورت خود پرداخت کنید.»

شیوع ویروس کرونا بهانه ای بدست داد تا دولت ها و شرکت های نزدیک به کاخ کرملین انرژی بیشتری برای گسترش این فناوری در پهناورترین کشور جهان بگذارند.

انجمن آزادی های دیجیتال روسیه موسوم به «رو س کومووسبا»، سال گذشته یک کمپین علیه «فناوری شناسایی چهره»‌ راه انداخت. در پی این کمپین «دادخواستی علیه استفاده گسترده از فناوری شناسایی چهره در روسیه» به دادستانی کل ارائه شده است. با این حال به نظر نمی رسد دادستانی کل این دادخواهی را پی گیری کند. در واقع، چالش اصلی این انجمن «کاخ کرملین» است. دولت روسیه مهم ترین حامی فناوری «شناسایی چهره» است.