Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

خرید محصولات غذایی از طریق شناسایی چهره در روسیه؛ خنده کرملین و خشم حقوق بشری ها

فناوری شناسایی چهره
فناوری شناسایی چهره Copyright Dermalog Identification Systems GmbH via AP Images/Dermalog Identification Systems GmbH via AP Images
Copyright Dermalog Identification Systems GmbH via AP Images/Dermalog Identification Systems GmbH via AP Images
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از این پس در برخی از فروشگاه های محصولات غذایی در روسیه می توانید بدون کیف پول خود خرید کنید. فناوری «شناسایی چهره» در این فروشگاه های راه اندازی شده است. حامیان دموکراسی و حقوق بشر این فناوری را متناقض حقوق اولیه بشری می دانند.

آگهی

شرکت توزیع و فروش محصولات غذایی ایکس ۵، برای اولین بار در روسیه از فناوری «شناسایی چهره» در زمان پرداخت مشتریان استفاده می کند. بواسطه این فناوری شما نیازی به کیف پول و یا مدرک شناسایی و دسته چک ندارید. چهره شما به تنهایی برای تایید اعتبار نقدیتان کفایت خواهد کرد.

دو فروشگاه عمده توزیع محصولات غذایی این گروه بزرگ «پرکرستوک و پیاتروچکا»‌ نام دارند.

ایکس ۵ را می توان پیشروترین شرکت روس در استفاده از فناوریهای دیجیتال عنوان کرد. این شرکت در حال حاضر در برخی از فروشگاه های خود در مسکو از سیستم شناسایی چهره بهره می گیرد.

ایوان ملنیک، مدیر نوآوری شرکت ایکس ۵ می گوید در حال حاضر بیش از ۵۲ فروشگاه به فناوری شناسایی چهره مجهز شده اند. وی تاکید کرد بزودی بیش از ۱۰۰ فروشگاه زنجیره ای به این فناوری مجهز خواهند شد.

بسیاری از گروه های حقوق بشری فناوری شناسایی چهره برای خرید محصولات غذایی و بصورت روزمره را برای « دموکراسی خطرناک» می دانند. چرا که برای کارکرد این فناوری نیاز هست که تمام اطلاعات لازم درباره شهروندان بصورت آنلاین در اختیار تمام مراکز خرید و فروشگاه ها قرار بگیرد. استفاده روزمره افراد از چنین فناوری هایی می تواند به معنای « کنترل لحظه به لحظه زندگی شهروندان» توسط دولت ها و ارائه دهندگان این فناوری نیز باشد.

فناوری تشخیص و شناسایی چهره به سرعت برق و باد، در روسیه در حال پیشرفت و گسترش است.

ایوان ملنیک،‌ مدیر فناوریهای ایکس ۵ با حمایت از این طرح می گوید:‌ « راحت است، شما مجبور نیستید کیف پول خود را حمل کنید یا تلفن خود را از جیب خود بیرون بیاورید، فقط باید یک دکمه را فشار دهید و با صورت خود پرداخت کنید.»

شیوع ویروس کرونا بهانه ای بدست داد تا دولت ها و شرکت های نزدیک به کاخ کرملین انرژی بیشتری برای گسترش این فناوری در پهناورترین کشور جهان بگذارند.

انجمن آزادی های دیجیتال روسیه موسوم به «رو س کومووسبا»، سال گذشته یک کمپین علیه «فناوری شناسایی چهره»‌ راه انداخت. در پی این کمپین «دادخواستی علیه استفاده گسترده از فناوری شناسایی چهره در روسیه» به دادستانی کل ارائه شده است. با این حال به نظر نمی رسد دادستانی کل این دادخواهی را پی گیری کند. در واقع، چالش اصلی این انجمن «کاخ کرملین» است. دولت روسیه مهم ترین حامی فناوری «شناسایی چهره» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحریم‌های آمریکا علیه روسیه؛ مسکو از واشنگتن خواست با آتش بازی نکند

فوران آتشفشان اتنا نه چندان دور از مناطق مسکونی

نقش ایران و چین در تولید پهپاد برای روسیه؛ مسکو به کارگران ماهرِآفریقایی مونتاژ چقدر دستمزد می‌دهد؟