روسیه: اتحادیه اروپاست که در روابط سنگ‌اندازی می‌کند

سرگئی لاوروف
سرگئی لاوروف Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرگئی لاوروف که پس از ملاقات با همتای فنلاندی خود سخن می‌گفت در ادامه یادآور شد که از نظر مسکو اروپا با اتحادیه اروپا دو مقوله جدا است و روسیه دوستان زیادی در اروپا دارد.

آگهی

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه اتحادیه اروپا را مقصر اصلی تیره شده روابط با کشورش دانست و بروکسل را به تخریب نظام‌مند ساز و کارهای همکاری دو جانبه متهم کرد.

روابط روسیه با غرب که پیش‌تر در پی پایان یافتن دوران جنگ سرد به کم‌ترین حد ممکن تنزل پیدا کرده بود به تازگی تحت فشارهای اروپا بر سر سرنوشت الکسی ناوالنی، سرسخت‌ترین منتقد ولادیمیر پوتین روزهای بسیار دشواری را سپری می‌کند.

الکسی ناوالنی که پیش‌تر در جریان یک سفر هوایی در داخل روسیه مسموم شده بود هفدهم ژانویه پس از بهبودی و سپری شدن دوره درمان در آلمان،‌ هنگام بازگشت به کشورش در فرودگاه توسط ماموران پلیس دستگیر و بازداشت شد.

پزشکان آلمانی در دوره درمان الکسی ناوالنی تایید کردند که وی با یک عامل گاز اعصاب به نام نوویچوک مسموم شده که پیش‌تر در روسیه تولید شده بود.

این مسئله سبب شد تا انگشت اتهام به سوی کرملین نشانه رود هر چند که الکسی ناوالنی خود به صراحت ولادیمیر پوتین را مسئول مسمومیت و اقدام برای از میان برداشتن وی دانست؛ اتهام‌هایی که همگی تاکنون از سوی کرملین و پوتین قاطعانه رد شده است.

کرملین ۱۰ روز پیش سه دیپلمات آلمانی، سوئدی و لهستانی مامور به خدمت در روسیه را به دلیل آنچه شرکت در تظاهرات مخالفان دولت خوانده شد از کشورش اخراج کرد و پس از آن سه کشور اروپایی یاد شده نیز در اقدامی متقابل دیپلمات‌هایی از روسیه را از خاک خود اخراج کردند.

اتحادیه اروپا قرار است در ماه مارس پس از بررسی گزارش سفر اخیر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی خود به روسیه تشکیل جلسه دهد و در باره تحریم‌های بیشتر علیه مسکو تصمیم‌گیری کند.

تنش میان مسکو و اتحادیه اروپا تا حدی بالا گرفته که سرگئی لاوروف هفته گذشته تاکید کرد که کشورش آماده قطع کامل روابط با بروکسل در صورت وضع تحریم‌های تازه است؛ اظهار نظری که آلمان آنرا ناراحت‌کننده و غیرقابل درک توصیف کرد.

آقای لاوروف روز دوشنبه نیز در جریان دیدار با پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند، اتحادیه اروپا را مسئول و مقصر تیره شدن روابط کشورش با بروکسل معرفی کرد.

AP/Russian Foreign Ministry Press Service
دیدار لاوروف با وزیر امور خارجه فنلاندAP/Russian Foreign Ministry Press Service

وزیر امور خارجه روسیه در این خصوص تصریح کرد: «اتحادیه اروپا به طور مدام این روابط را تخریب کرده و لاشه این روابط نیز اکنون به ابتکار بروکسل در حال متلاشی شدن است.»

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که اخراج دیپلمات‌های غربی از مسکو درست همزمان با سفر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مسکو، فشارها به بروکسل برای وضع تحریم‌های تازه و سنگین‌تر علیه مسکو را تشدید کرده است.

پنجاه نماینده پارلمان اروپا پیش‌تر این اقدام روسیه را برای دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا حقارت ‌بار تلقی کرده و خواستار استعفای جوزپ بورل شده بودند.

وزیر امور خارجه روسیه که پس از ملاقات با همتای فنلاندی خود سخن می‌گفت در ادامه تاکید کرد که اتحادیه اروپا مدام در حال از بین بردن همه ساز و کارهای همکاری است.

وی در عین حال تصریح کرد که این بدان معنا نیست که کشورش قصد دارد روابط دوجانبه با هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را قطع کند.

سرگئی لاوروف در پایان یادآور شد که از نظر مسکو اروپا با اتحادیه اروپا دو مقوله جدا است و روسیه دوستان زیادی در اروپا دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحریم‌های آمریکا علیه روسیه؛ مسکو از واشنگتن خواست با آتش بازی نکند

تنش‌ در روابط اروپا و مسکو؛ آلمان، سوئد و لهستان دیپلمات‌های روسیه را اخراج کردند

مسکو بدنبال سفر بورل به روسیه: از سخنان «متناقض» نماینده اروپا شگفت زده‌ایم