مسکو بدنبال سفر بورل به روسیه: از سخنان «متناقض» نماینده اروپا شگفت زده‌ایم

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بورل: «در میانه بحث و گفتگوی من با همتای روسی، بارها کار به تنش‌ کشید زیرا من خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آقای ناوالنی و نیز تحقیق کامل و بی‌طرفانه در مورد سوء قصد به او (از راه مسمومیت) شدم.»

آگهی

دولت روسیه به سخنان جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد دیدار اخیر وی از مسکو واکنش نشان داده و از اظهارات او در این زمینه اظهار شگفتی کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با انتقاد از این اظهارات اعلام کرد که سخنان نماینده اروپا در واقع با گفته‌های او در مسکو «مغایرت» دارد. وی در پاسخ به پرسشی در این زمینه گفت: «شاید بعد از بازگشت مسئول سیاست خارجی اروپا (از سفر مسکو) به بروکسل، به او گفته‌اند که چه نکته‌هایی را باید برجسته‌تر می‌کرده است. این نشان می‌دهد که چه کسی واقعا در پشت پرده سیاست اتحادیه اروپاست.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

نماینده وزارت خارجه روسیه گفت که بورل در جریان نشست مطبوعاتی پس از دیدار یا همتای روسی‌اش به حد کافی برای اظهار نظر فرصت داشته و «هیچ کس او را از نظر زمانی یا قالب ویژه دیگری محدود نکرده است.»

بورل روز یکشنبه در وبلاگ خود در وبسایت سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا نوشت که دیدار اخیرش با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مسکو برای وی یک دیدار «بسیار پیچیده» بوده و از این که روسیه رویکردی «سازنده» در قبال اروپا ندارد، ابراز «تأسف» کرد.

جوزپ بورل نوشت: «روسیه دارد به تدریج از اروپا جدا می‌شود و به ارزش‌های دموکراتیک به عنوان یک تهدید موجود نگاه می‌کند.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با این حال روز پنجشنبه پس از دیدار خود با سرگئی لاوروف در جریان سفرش به مسکو گفته بود که اگرچه روابط اتحادیه اروپا و روسیه بسیار مطلوب نبوده و در «پایین‌ترین سطح» است، اما مسیرهای دیپلماتیک میان دو طرف باید باز بمانند.

بورل همچنین نوشت که از تصمیم مسکو برای اخراج سه دیپلمات اروپایی از طریق شبکه‌های اجتماعی اطلاع یافته و شخصاً از سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خواسته است که این تصمیم را لغو کند، اما این درخواست او «بی‌نتیجه» بوده است.

در پی بالا گرفتن اختلاف‌ میان روسیه و اتحادیه اروپا بر سر بازداشت الکسی ناوالنی، ناراضی سیاسی زندانی و نیز سرکوب معترضان در مسکو، سه دیپلمات آلمانی، لهستانی و سوئدی که به حضور در تجمع مخالفان متهم شده‌اند،‌ «عنصر نامطلوب» تشخیص داده شده و از خاک روسیه اخراج شدند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام این که روسیه «خواهان گفتگو با اروپا نیست» نوشت که با هماهنگی وزرای امور خارجه کشورهای عضو این اتحادیه درباره وضع تحریم‌های بیشتر علیه روسیه به دلیل رفتار با الکسی ناوالنی و دیگر مخالفان، تصمیم‌گیری خواهد شد.

آلکسی ناوالنی، اصلی‌ترین منتقد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پس از مسمومیت مشکوک با گاز اعصاب، برای درمان به آلمان رفت و سپس در روز ۱۷ ژانویه (۲۸ دی)، هنگام بازگشت به مسکو در فرودگاه بازداشت شد. همزمان با زندانی شدن ناوالنی هزاران تن از هواداران او در مسکو دست به تظاهرات زدند و بسیاری از آنها نیز به دست پلیس بازداشت شدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ناوالنی اکنون به ۳ سال و نیم زندان محکوم شده است.

بورل در مقاله خود نوشته است: «در میانه بحث و گفتگوی من با همتای روسی، بارها کار به تنش‌ کشید زیرا من خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آقای ناوالنی و نیز تحقیق کامل و بی‌طرفانه در مورد سوء قصد به او (از راه مسمومیت) شدم.»

وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار است روز ۲۲ فوریه (۴ اسفند) با یکدیگر دیدار و در مورد سفر جنجالی بورل به روسیه گفتگو کنند. برای تصمیم‌گیری در مورد وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه باید ابتدا پیشنهاد آن از طرف کشورهای عضو مطرح شود و بعد تمامی اعضا به اتفاق آرا آن را تصویب کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا: حمله ایران به اسرائیل نشانه تشکیل «اتحاد جدید اقتدارگرایان» است

مسئول سیاست خارجی اروپا در گفتگو با امیرعبداللهیان حمله به کنسولگری ایران در دمشق را محکوم کرد

مقام‌های اروپایی خواستار پاسخگویی اسرائیل در مورد حمله به امدادگران در نوار غزه شدند