روسیه: اگر تحریم‌های اتحادیه اروپا سنگین شود قطع رابطه می‌کنیم

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه دیپلمات اروپایی گفته‌اند که اتحادیه اروپا احتمالاً از همین این ماه و پس از دریافت چراغ سبز فرانسه و آلمان، مقرراتی را برای منع سفر و مسدود کردن دارایی متحدان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعمال خواهد کرد.

آگهی

روسیه می‌گوید آماده است تا در صورتی که اتحادیه اروپا با تحریم‌های سنگین‌تر به اقتصاد این کشور ضربه بزند، با آنها قطع رابطه کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه این موضوع را در مصاحبه‌ای که متن آن در وب‌سایت وزارتخانه تحت مدیریتش منتشر شد، اعلام کرد.

روابط بین روسیه و غرب بر سر بازداشت و زندانی کردن الکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین به شدت به تیرگی گراییده و اتحادیه اروپا به دلیل این اقدام روسیه، پیشنهاد وضع تحریم‌های احتمالی جدید علیه مسکو را در دست بررسی و اقدام دارد.

اپلیکیشن یورونیوز را از اپل استور دانلود کنید

سه دیپلمات اروپایی روز پنجشنبه ۱۱ فوریه (۲۳ بهمن) به خبرگزاری رویترز گفتند که اتحادیه اروپا احتمالاً از همین این ماه و پس از دریافت چراغ سبز فرانسه و آلمان، مقرراتی را برای منع سفر و مسدود کردن دارایی متحدان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعمال خواهد کرد.

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این پرسش که آیا مسکو گزینه قطع رابطه با اتحادیه اروپا را در دستور کار دارد یا نه، گفت: «برای چنین کاری آماده‌ایم، به ویژه اگر دوباره شاهد تحریم در برخی از بخش‌ها باشیم که آسیب جدی به حوزه‌های حساس اقتصاد ما ایجاد می‌کند.»

وی همچنین در این مصاحبه که قرار است متن کامل آن روز جمعه منتشر شود، گفت: «ما نمی‌خواهیم خود را در جهان منزوی کنیم، اما باید برای آن آماده باشیم. آدم اگر صلح می‌خواهد، باید برای جنگ هم آماده باشد.»

مقامات مسکو هفته گذشته چند دیپلمات آلمانی، لهستانی و سوئدی را بدون اطلاع دادن به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای دیدار دیپلماتیک در مسکو بود، از خاک روسیه اخراج کردند. این اقدام خشم کشورهای اروپایی برانگیخت و به مسئله وضع تحریم‌های تازه‌تر علیه روسیه دامن زد.

مقامات پاریس و برلین تا کنون گفته‌اند که باید به اقدامات اخیر روسیه پاسخ داده شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش‌ در روابط اروپا و مسکو؛ آلمان، سوئد و لهستان دیپلمات‌های روسیه را اخراج کردند

جوزپ بورل در مسکو: روابط اتحادیه اروپا و روسیه در «پایین‌ترین» سطح خود قرار دارد

رهبران غربی پیروزی پوتین در «شبه انتخابات» روسیه را «غیرقانونی» خواندند؛‌ واکنش متحدان چه بود؟